Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup oprogramowania od firmy z USA z numerem VAT EU

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 mikolajek

mikolajek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2012 - 21:16

WitamJestem "świeżym" przedsiębiorcą, który do swojej pracy zakupił właśnie kilka programów przez internet - czyli ściągam plik + dostaję mailem licencję. Nie mam numeru VAT EU jedynie NIP EU.Mam jednak problem z ujęciem tego w KPiR oraz rejestrach VAT. Jedyne czego jestem (niemal) pewien, to że jest to import usług :)Generalnie większość z tych programów jest produkowana w USA i Kanadzie, ale firmy posiadają europejski numer VAT. Nie przeszkadzało to im naliczyć mi przy sprzedaży tenże VAT (i to w różnych stawkach, w zależności chyba od tego, gdzie mają europejskie przedstawicielstwo, np. mam fakturę za VAT 19%) na fakturach. Nie mam zatem pojęcia co mam wpisać na fakturze wewnętrznej - czy tylko wartość netto zakupu, bez tego VAT-u i owatować to stawką 23%, czy też pełną "owatowaną" wartość i dopiero do niej naliczyć VAT 23%?Dodatkowo - jaka wartość zakupu powinna iść w koszty do KPiR - pełna wartość faktury? I wtedy nie odliczam już tego "pierwotnego" VAT-u z faktury sprzedawcy?Bardzo prosiłbym o pomoc, bo przekopałem już internet i za wiele nie znalazłem - większość odpowiedzi odnosi się do sytuacji, w której sprzedawca z USA po prostu nie dolicza (co jest zrozumiałe) VAT-u do sprzedaży i problem jest praktycznie z głowy - dodaję nasz VAT PL na fakturze wewnętrznej i sprawa rozwiązana.Podam może dwa konkretne przykłady:1. program A - zakup od firmy RegNow z USA, co ciekawe nie dostałem faktury, tylko rachunek (receipt) i to bez numeru, ale z naliczonym VAT - koszt programu 29,99 USD + VAT - uwaga: 22,96% czyli 6,89 USD, razem rachunek na 36,88 USD. Na fakturze jest wzmianka, że RegNow ma numer VAT EU, ale adres jest w Stanach...2. program B - zakup od Cleverbridge w Niemczech - też zabawnie, bo jest to rachunek, na którym pod nazwą RECEIPT mam pole invoice number z numerem faktury... Anyway - faktura wystawiona w PLN bo była taka możliwość - cena programu 113,46 PLN + VAT ze stawką 19% - 21,55 PLN - razem 135,01 PLN.Co (jakie wartości) zatem ujmować w KPiR jako koszt, co na fakturze wewnętrznej i wreszcie jakie kwoty i stawki VATu mam naliczać i odliczać???? :)

#2 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 29 kwiecień 2012 - 21:35

podają vat UE bo potraktowali Ciebie jak osobę prywatną, nie są podatnikami vat UE w typowym naszym zrozumieniu bo nie mają przedrostków w danych krajach tak jak np. PL czy DE . Tak sprzedają usł.elektroniczne wg art.131-134 ustawy vatPomijając to rozliczasz import usług, podstawa opodatkowania na fak.wewn.to kwota jaka zapłaciłeś wg art.29.17 ustawy vat czyli kwota bruttoto przeliczasz wg kursu z art.31a ustawy vat i dodajesz polski vat wg stawki vat polskiej (tu na oprogramowanie pewnie 23%)vat należny = vat naliczony z fak.wewn.jak zakup służy dg opodatkowanejdo kpir liczysz wg faktury kontrahenta i wg kursu z art.11a uopdf

#3 mikolajek

mikolajek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 kwiecień 2012 - 17:32

Super, bardzo mnie to rozjaśniło - serdecznie dziękuję za pomoc!A mam jeszcze jeden kwiatek - szeroko komentowany na forach, ale też bez jednoznacznej odpowiedzi - chodzi o zakup literatury z amazon.co.uk. Tutaj jest totalny misz-masz - firma zarejestrowana (na Europę) w Luksemburgu, ale na fakturach podaje polski numer VAT z adnotacją, że towary są wysyłane z UK.No i tak... Do programu księgowego nie wprowadzę tego normalnie, bo jak mam adres w Luksemburgu, to - całkiem logicznie - nie pozwala mi wprowadzić numeru VAT polskiego... Ponadto jak to polski numer VAT, to w sumie ciężko mówić o WNT... :) Dalej - na fakturze jest już naliczony VAT w wysokości 5%, ale w funtach, a nie PLN, więc chyba to się nie obroni przed US jako WNT...Jak zatem to rozliczyć - ponownie faktura wewnętrzna i naliczenie podatku od wartości brutto faktury? Aczkolwiek w sumie na fakturze Amazona jest wrzucony poprawny VAT, czyli 5%...Próbowałem to wrzucić do KPiR jako WNT (wpisując numerek Amazona luksemburskiego LUxxxxxxxxx, a co!), ale wtedy w VAT-7 wychodzi mi, że VAT jest należny, a przecież ja już go zapłaciłem... Zakupy są na sporą sumę, więc i te 5% zbliża się do setki, której raczej nie chcę dokładać do biznesu...BTW - Amazon daje możliwość fakturowania ze stawką 0% VAT, ale w moim przypadku na razie twierdzą, że nie mogą zweryfikować mojego VAT-EU, więc zostałem z fakturą opodatkowaną i muszę to jakoś rozwiązać...

#4 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 02 maj 2012 - 16:48

podają numer vat polski PL ?z tego co mi się kojarzy to właśnie w Luksemburgu jest vat 5% na e-bookizresztą jeżeli nie są to papierowe książki to trudno mówić o WNTe-booki traktowane są jako usługi elektroniczne (przynajmniej tak jest w Polsce) i wtedy rozliczane jest to na zasadzie importu usług a nie WNTw Polsce e-booki mają stawkę vat 23% , a papierowe 5%jeżeli to papierowe książki i wysyłane z UE można by rozważyć WNT , tylko sprzedawca musiał by podać NIP UE inny niż PL, to że ma adres w Luksemburgu to nie ma za bardzo znaczenia , może ma stałę miejsce dg w Polsce a siedzibę w Luksemburgu ?przy WNT jeżeli zakupu są do dg opodatkowanej to vat należny = vat naliczony i tak w zasadzie wychodzi na zero

#5 mikolajek

mikolajek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 maj 2012 - 17:33

Nie, to są "zwykłe", papierowe książki. Podatek zatem się zgadza.Także WNT jak najbardziej by się tu nadawało, no ale ten polski numer VAT przeszkadza. W sieci jest sporo wątków na ten temat, ale niestety brak rozwiązania. Cóż, póki mam czas, może wystąpię o zwrot VAT (jak już się pozbierają z moim numerkiem) i wtedy zrobię z tego WNT.Niestety nie wiem, jak to jest z działalnością Amazona - ale na ich stronach nie znalazłem niczego, co by sugerowało, że mają już siedzibę / magazyn w Polsce (sama wysyłka książek z UK temu przeczy). Wiem, że w podobny sposób działają niektóre firmy farmaceutyczne (np. AstraZeneca), które jakoś dostarczają towar do Polski, mimo że tu nie mają miejsca dg. Wtedy dają Polski numer VAT na fakturach i trochę osób też ma zawracanie głowy.

#6 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 06 maj 2012 - 17:55

To samo dotyczy BP - nie mją siedziby w Polsce , wiedzieliście o tym - dowiedziałam się na szkoleniu w lutym:) Trzeba od paliwa kupowanego w Polsce z BP wystawiać Faktury wewnętrzne.

#7 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 06 maj 2012 - 19:08

nie byłoby problemu jakby firma sprzedająca nie miała siedziby czy stałego miejsca dg w Polsce i sprzedawała towar z Polski (tak jak AstraZeneca). Wtedy rozliczasz nie WNT bo nie ma przekroczenia granicy tylko zakup na terenie kraju i jest to transakcja gdzie podatnikiem jest nabywca (rozlicza się podobnie do WNT czyli fak.wewn. itd. ale nie wykazuje się tego w VAT-UE). Natomiast jeżeli towar jedzie z UK do Polski i sprzedawcą jest podatnik podatku od wartości dodanej to masz WNT. To że podają NIP PL nie ma znaczenia jak nie mają siedziby czy stałego miejsca dg w Polsce (sam NIP PL niczego tu nie zmienia). A może te 5% to jest angielski vat , tym bardziej że piszesz że wysyłka jest z UE więc by się zgadzało (jeżeli w UK vat na książki jest 5%) ?jakby to był polski vat to musiałby być wykazany w zł

#8 mikolajek

mikolajek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 maj 2012 - 09:04

Tak, w UK też jest 5% VAT na książki, a skoro VAT jest w funtach, to zakładam, że to nie nasz :)Czy to znaczy, że na fakturze wewnętrznej i deklaracji VAT mogę podać "bazowy" numer VAT Amazona => czyli luksemburski?Bo już mi zarejestrowali numerek polski, więc mogę wystąpić do nich o zwrot (ponoć oddają) i po prostu zrobić WNT.

#9 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 08 maj 2012 - 22:11

WNT robisz obojętnie czy masz NIP UE czy nie aby trzeba było rozliczyć WNT to patrz art.9 ustawy o vat czyli sprzedawca i nabywca muszą byc podatnikami vat czynnymi (nie koniecznie na VAT-UE) i towar przekracza granicę. Podst.opodatkowania do WNT jest wg art.31 ustawy vat czyli kwotę jaka masz zapłacić. Jak zapłaciłeś brutto z 5% vat angielskim to liczysz od kwoty brutto. Jeżeli oddadzą Tobie ten vat 5% angielski to powinni wtedy zrobić fak.koryg. a Ty zrobisz fak.wewnętrzną korygującą do WNTjaki NIP UE ich podać ? nie wiem , to sprzedawca powinien się określić czy luksemburski czy angielski jak ma różne

#10 mikolajek

mikolajek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 maj 2012 - 12:30

Na KIP powiedzieli mi, że podstawą jest miejsce wysyłki książek - znaczy się UK (bo nawet na fakturze piszą, że "items shipped from United Kingdom") i że Amazon błędnie wrzuca numer PL, bo powinien wrzucać numer UK. I poradzili, żeby wystąpić do nich o korektę (jakoś tego nie widzę, bo tradycyjnie tylko Polska ma takie problemy, więc tego typu prośby za granicą traktują po macoszemu...).VAT-u na Amazonie jednak nie oddają, bo twierdzą, że mają takie przepisy, że muszą od razu przy sprzedaży pobierać VAT wg stawki obowiązującej w kraju przeznaczenia (może to jakiś przepis angielski?). Stąd na wysyłkę do Polski doliczają 5% VAT na książki, tyle że kasują go w funtach. I dlatego też podają numer PL NIP, żeby się zgadzało...Tylko że naszych skarbowników nie interesują przecież przepisy angielskie! Nawet kombinowałem, żeby dać to jako zakup krajowy (przeliczając po średnim kursie z poprzedniego dnia), bo de facto przesyłka wygląda tak, że Amazon przesyła książki do Polski zbiorczo, a tam je dopiero dzielą na zamówienia i rozsyłają po kraju. Tylko że to nie jest magazyn Amazona tylko Deutsche Post... Ponadto, jak pisałem - to na fakturze jest jeak byk "items shipped from UK", więc chcąc, nie chcąc mamy tutaj WNT.Pytanie zatem - czy jak na fakturze mam NIP PL, a mimo to zaksięguję to jako WNT (i podam NIP LU - bo tak wychodzi ze sprawdzenia na stronach "sprawdzacza" EU), naturalnie od kwoty brurro (trudno...), to mi kontrola tego nie zakwestionuje?

#11 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 09 maj 2012 - 21:09

" bo twierdzą, że mają takie przepisy, że muszą od razu przy sprzedaży pobierać VAT wg stawki obowiązującej w kraju przeznaczenia (może to jakiś przepis angielski?)" to ci dopiero Dołączona grafika) pierwszy raz słyszę aby pobierać vat obowiązujący w kraju przeznaczenia (no chyba że to sprzedaż wysyłkowa)
coś mi się wydaje ,że on traktują jako sprzedaż wysyłkową dla osoby prywatnej a nie jako WDT dla firmy czyli sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju

kawałek z poradnika vat
(..)Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju zdefiniowana została w art. 2 pkt 24 ustawy o VAT. Pojęcie to oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium innego państwa członkowskiego na terytoriumkraju, które jest państwem przeznaczenia wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:

a/ podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15 - którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

b/każdego innego niż wymieniony w lit. a) podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.(..)

Unijni podatnicy podatku od wartości dodanej, u których sprzedaż w roku podatkowym nie przekracza 160.000 zł, mogą jednak wybrać Polskę jako miejsce opodatkowania dokonywanej sprzedaży wysyłkowej, pod warunkiem pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru.
Powiadomienie to składa się na co najmniej 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik wybiera tę opcję. Wybór miejsca opodatkowania, o którym mowa, obowiązuje przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w trybie przewidzianym tą opcją. W przypadku gdy po upływie dwóch lat, podatnik rezygnuje z korzystania z tej opcji, jest on obowiązany do pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o tej rezygnacji.

Przykład
Francuski producent odzieży zamierza sprzedawać swoje towary w Polsce indywidualnym odbiorcom. Odzież wysyłana z Francji dostarczana będzie osobom fizycznym, które nie mają obowiązku rozliczania podatku VAT. Ponieważ z prognoz opracowanych przez producenta wynika, iż obroty z tego tytułu przekroczą w tym roku limit określony polskimi przepisami, podatnik francuski postanowił od razu skorzystać z możliwości opodatkowania swoich dostaw w Polsce. Dzięki temu w trakcie roku podatkowego nie będzie musiał zmieniać systemu rozliczeń ze względu na przekroczenie limitu. Zapobiegnie to również konieczności dostosowania ceny za dostarczany towar, spowodowanej zmianą wysokości stawek obowiązujących w innym państwie.

#12 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 09 maj 2012 - 21:20

i jeszcze inny poradnik vat
(..)błędne wystawienie faktury przez zagranicznego dostawcę wynika z niedoinformowania. Prawdopodobnie dokonał on w Polsce rejestracji dla potrzeb podatku VAT w związku z dokonywaniem sprzedaży wysyłkowej na terytorium naszego kraju.
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju, to - w myśl art. 2 pkt 24 ustawy - sprzedaż towaru przez podatnika podatku od wartości dodanej na rzecz polskiego nabywcy, który nie ma obowiązku rozliczenia WNT, czyli np. sprzedaż dla osoby prywatnej (nieprowadzącej działalności gospodarczej), lub dla podatnika zwolnionego z VAT podmiotowo lub przedmiotowo.

Należy jednak podkreślić, że nie może być mowy o sprzedaży wysyłkowej, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT. Takie podmioty zobowiązane są bowiem do rozliczania WNT.

Wprawdzie sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju, opodatkowana jest zasadniczo w kraju kontrahenta unijnego, jednak jeśli wartość tejsprzedaży jest znaczna (przekracza 160.000 zł rocznie), powinna być opodatkowana w Polsce. W sytuacji, gdy limit dla sprzedaży wysyłkowej nie zostanie przekroczony, sprzedawca ma możliwość dobrowolnego wyboru opodatkowywania tych dostaw w Polsce, pod warunkiem, że w odpowiednim terminie pisemnie zawiadomi o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego (art. 24 ust. 4 ustawy o VAT).

Być może sprzedawca uznał, że towar zamówiła osoba fizyczna bądź podmiot, który nie rozlicza podatku VAT i potraktowałsprzedaż jako wysyłkową na terytorium kraju. Stąd też faktura z polskim numerem NIP i "krajowym" podatkiem VAT.

Gdyby jednak zakupu dokonał np. podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT, który nie ma obowiązku rozliczania WNT, a sprzedawca unijny opodatkował sprzedaż wysyłkową w Polsce, to wystawienie faktury przez kontrahenta z kwotą podatku od towarów i usług oraz z polskim NIP należałoby uznać za prawidłowe.(..)

Uwaga

Dokonując zakupów towarów należy zawsze zwracać uwagę kontrahenta na status podatkowy nabywcy, tj. czy jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czy podatnikiem zwolnionym z VAT, czy też podatnikiem czynnym, rozliczającym ten podatek. (..)

#13 mikolajek

mikolajek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 maj 2012 - 10:33

Bardzo dziękuję za pomoc!Na razie poprosiłem Amazona o wystawienie FV z innym (GB lub LU) numerem VAT - jeśli się zgodzą, to to załatwi mi sprawę papierkowo (a przynajmniej mam taką nadzieję).

#14 Guest_Paularem

Guest_Paularem
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 12:25

VATIS-KA jesteś moim góru!!! super tłumaczenie i artykuły, pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych