Skocz do zawartości


Zdjęcie

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy


wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 198558 postów

Napisano 30 wrzesień 2010 - 11:18

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć? Powrót do artykułu: zus[/acronym]-kadry/wynagrodzenia/111155,Od-kiedy-liczyc-wyzszy-podatek--gdy-przychod-pracownika-przekracza-prog-podatkowy.html]Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

#2 Guest_Kacper W.

Guest_Kacper W.
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2010 - 11:18

A o art. 41a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to się autorka artykułu nie pofatygowała wspomnieć? Przepis ten wiele zmienia, gdyż stanowi, że odprowadzanie przez płatnika wyższych zaliczek w związku z przekroczeniem kwoty w ramach danej skali podatkowej, może być dokonywane wyłącznie na wniosek pisemny podatnika! Bez tego wniosku płatnik oblicza składki według niższej skali, zaś podatnik w razie czego będzie musiał, składając zeznanie roczne, dopłacić odpowiednią kwotę podatku.

#3 Guest_Pola

Guest_Pola
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2010 - 11:28

Jeżeli następuje przekroczenie progu, to musisz! pobierać podatek w wyższej stawce. Art. o którym wspominasz dotyczy sytuacji, kiedy z osiąganych dochodów w firmie nie wynika ten obowiązek, a pracownik chce, aby podatek był pobierany wg wyższej stawki (np. jest dodatkowo zatrudniony w innej firmie)

#4 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2010 - 11:36

~Pola ma rację na 100 %! Płatnik jest zobowiązany pobrać wyższy podatek,po miesiącu,w którym nastąpi przekroczenie progu podatkowego.

#5 Guest_księgowa

Guest_księgowa
  • Goście

Napisano 01 październik 2010 - 00:09

Jak liczyć podatek gdy ktoś w zakładzie pracuje na etacie i ma jeszcze umowę-zlecenie, jeżeli z etatu potrącamy mu już wyższy podatek bo przekroczył próg podatkowy, czy z umowy-zlecenia 18% czy automatycznie wyższy podatek?

#6 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 01 październik 2010 - 00:32

z umowy zlecenia zgodnie z przepisem pobiera się 18 % , nawet w takim przypadkuale pracownik ma prawo wnioskować do płatnika o naliczanie wyższych zaliczek ze zlecenia

#7 Guest_księgowa

Guest_księgowa
  • Goście

Napisano 01 październik 2010 - 23:42

dziękuję za odpowiedź

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 09:14

co z 32% podatkiem jeżeli podatnik  ma swoją działalność gospodarczą i pełen etat umowa o pracę



#9 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 październik 2017 - 19:32

A co ma być, w  czym tu widzisz problem ?

Jeśli jest pracownikiem to przecież pracodawca pobiera zaliczki na pdof według skali, bez uwzględniania dochodu z jego dg.



#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 październik 2017 - 07:47

chodzi o to że,dochód z umowy o pracę i z działalności przekracza limit już w październiku

to co w takiej sytuacji (oczywiście sumarycznie),wychodzi to w rozliczeniu rocznym w którym podatnik dzieli swoje dochody z małżonkiem i de facto zostaje na poziomie 18%.



#11 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20420 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 31 październik 2017 - 08:16

Powtórzę: a co ma być?

#12 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 październik 2017 - 13:14

"to co w takiej sytuacji (oczywiście sumarycznie)," - to w zeznaniu rocznym rozliczy łączny dochód z etatu i z działalności i być może wyjdzie mu nadpłata podatku 



#13 Guest_obserwator

Guest_obserwator
  • Goście

Napisano 07 maj 2019 - 11:58

jak powinien postąpić pracodawca (jaki pobrać podatek dochodowy) gdy w ostatnim miesiącu pracy w tej firmie (np. Maj 2018) moj dochód przekroczył 184000 zł ?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2019 - 12:10

Zależy od dochodu w poprzednich miesiącach, bo samo przekroczenie kwoty 184000 to żadna informacja.



#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2019 - 12:34

Zależy od dochodu w poprzednich miesiącach, bo samo przekroczenie kwoty 184000 to żadna informacja.

Co ty pierd.....sz?
Przekroczenie dochodu w maju oznacza, że od czerwca liczone będzie 32%

#16 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 maj 2019 - 21:35

Gościu, taki dochód o sto tysięcy przekracza próg skali podatkowej, więc pewnie już wcześniej był pobierany podatek 32 %. 



#17 Guest_mat

Guest_mat
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:19

Czy w przypadku przekroczenia kwoty progu podatkowego w trakcie roku, pracownik zaczyna otrzymywać niższe wynagrodzenie netto, czy po stronie pracodawcy leży obowiązek odprowadzenia wyższych składek, tak by wypłata netto pozostała bez zmian?

#18 Guest_mat

Guest_mat
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:19

Czy w przypadku przekroczenia kwoty progu podatkowego w trakcie roku, pracownik zaczyna otrzymywać niższe wynagrodzenie netto, czy po stronie pracodawcy leży obowiązek odprowadzenia wyższych składek, tak by wypłata netto pozostała bez zmian?

#19 Guest_mat

Guest_mat
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:19

Czy w przypadku przekroczenia kwoty progu podatkowego w trakcie roku, pracownik zaczyna otrzymywać niższe wynagrodzenie netto, czy po stronie pracodawcy leży obowiązek odprowadzenia wyższych składek, tak by wypłata netto pozostała bez zmian?

#20 Guest_mat

Guest_mat
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:19

Czy w przypadku przekroczenia kwoty progu podatkowego w trakcie roku, pracownik zaczyna otrzymywać niższe wynagrodzenie netto, czy po stronie pracodawcy leży obowiązek odprowadzenia wyższych składek, tak by wypłata netto pozostała bez zmian?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych