Skocz do zawartości

Mieszkanie komunalne, kwaterunkowe i socjalne. Różnice.

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-olimpinka33

Guest_-praw-olimpinka33
  • Goście

Napisano 02 luty 2008 - 02:06

Są to zbyt obszerne tematy, aby opisywać wszystkie podane okoliczności - możnaby na ten temat pisać wiele.

W telegraficznym skrócie:

-czas najmu:
socjalne: przyznawane na krótki, ściśle określony czas
komunalne(kwaterunkowe): zazwyczaj przyznawane na czas nieokreślony

- wykup:
socjalne: bez możliwości wykupu
komunalne: o ile stosowną uchwałę podjęła rada gminy
kwaterunkowe: o ile taką możliwość przewidział właściciel

- zamiana:
socjalne: nie
kwaterunkowe i komunalne: tak

- najem:
socjalne: nie
komunalne: tak, ale za zgodą gminy/właściciela

#2 Guest_-praw-olimpinka33

Guest_-praw-olimpinka33
  • Goście

Napisano 02 luty 2008 - 02:06

Proszę o dokładne wyjaśnienie różnic pomiędzy mieszkaniem komunalnym, kwaterunkowym i socjalnym. Jakie prawa przysługują lokatorowi każdego z w/w mieszkań? Czy istnieje możliwość nabycia ich własności, sprzedaży, wynajęcia, zamiany lub wydzierżawienia? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

#3 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 13 luty 2009 - 15:22

Każda gmina ustala własne zasady przyznawania lokali komunalnych i socjalnych. W przypadku Warszawy uchwała rady miasta stanowi tak:

CYTATZ mieszkaniowego zasobu wynajmowane są lokale osobom, które:

1) są bezdomne lub pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych, tj. są najemcami bądź zamieszkują za zgodą wynajmującego w lokalu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6 m2 powierzchni łącznej pokoi, a także osoby zamieszkujące w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt ludzi w rozumieniu prawa budowlanego, a nadto

2) osiągają dochód nie przekraczający minimum dochodowego.

minimum dochodowym – należy przez to rozumieć, średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy poprzedzającym datę złożenia wniosku o najem lokalu, nie przekraczający 100% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w gospodarstwie wieloosobowym i 150% tej kwoty w gospodarstwie jednoosobowym, a także w gospodarstwie osoby samotnie wychowującej dziecko, obowiązujący w dniu złożenia wniosku,

W warunkach określonych w § 4 i § 5, pierwszeństwo najmu przysługuje osobom, które:

1) zamieszkują w lokalach usytuowanych w budynkach lub ich częściach objętych ostatecznym nakazem opróżnienia wydanym przez organ nadzoru budowlanego,

2) są bezdomne i zostały objęte programem wychodzenia z bezdomności w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej,

3) opuściły dom dziecka, rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności, a nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i nie są w stanie ich zaspokoić we własnym zakresie, pod warunkiem, że z wnioskiem o pomoc mieszkaniową wystąpią w ciągu 3 lat od uzyskania pełnoletności,

4) pozostają w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej w przypadku:

– niepełnosprawności wnioskodawcy lub członka rodziny uprawnionego do wspólnego zamieszkiwania,

– ciężkiej, przewlekłej choroby wnioskodawcy lub członka rodziny uprawnionego do wspólnego zamieszkiwania,

– zaistnienia przemocy lub innej patologii w rodzinie,

5) zamieszkują w budynkach lub ich częściach przeznaczonych do rozbiórki ze względu na planowane inwestycje miejskie.

§ 13

Umowa najmu lokalu socjalnego, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy, może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i znajduje się w niedostatku.

§ 14

Dopuszcza się zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego z osobą, która nie spełnia kryterium niedostatku, jeżeli utraciła mieszkanie w skutek klęski żywiołowej, katastrofy, pożaru, powodzi, trzęsienia ziemi, huraganu itp., na czas niezbędny do uzyskania innego lokalu.

§ 15

1. W warunkach określonych w § 13 i 14, lokale socjalne wynajmowane są w pierwszej kolejności:

1) osobom, które utraciły mieszkanie w skutek klęski żywiołowej, katastrofy, pożaru, powodzi, trzęsienia ziemi, huraganu itp.,

2) osobom, którym sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu orzekł o uprawnieniach do otrzymania lokalu socjalnego,

3) osobom, które opuściły w związku z uzyskaniem pełnoletności, domy dziecka, rodzinne domy dziecka lub rodziny zastępcze, pod warunkiem, że z wnioskiem o najem lokalu wystąpią w ciągu 3 lat od uzyskania pełnoletności,

4) osobom opuszczającym na stałe zakłady karne, których potrzeby mieszkaniowe nie mogą być zaspokojone w inny sposób, pod warunkiem, że przed okresem odbywania kary pozbawienia wolności były mieszkańcami Warszawy.

2. Do wynajęcia lokalu socjalnego może być ponadto zakwalifikowana w pierwszej kolejności osoba znajdująca się w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej, spełniająca kryteria określone w § 13.

niedostatku – należy przez to rozumieć średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzającym datę złożenia wniosku o najem lokalu, nie przekraczający 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, a także w gospodarstwie osoby samotnie wychowującej dziecko i 100% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązujący w dniu złożenia wniosku,

Jeśli spełnia Pani te kryteria to należy złożyć stosowny wniosek o przydział lokalu i oczekiwać na pozytywne załatwienie sprawy.

#4 Guest_-praw-olga1989

Guest_-praw-olga1989
  • Goście

Napisano 13 luty 2009 - 11:27

jestem młodą osobą, zaraz po maturze. Chciałabym sie spytac jakie i czy w ogóle mam mozliwosci zdobycia mieszkania komunalnego czy socjalnego ??Mieszkam w warszawie od maja, jak narazie wynajmuje mieszkanie pracuje i sie ucze

#5 Guest_kukiz

Guest_kukiz
  • Goście

Napisano 27 marzec 2011 - 12:10

Witam,proszę o pomoc mieszkam z siostra i mamą w budynku zajętym przez prywatnych właścicieli dostalismy wypowiedzenie najmu i pismo o oproznieniu lokalu do ktorego sie odwolalismy,chciałbym sie zapytac czy przysługuje nam mieszkanie komunalne?i czy mama z siostra moga sie starac o jedno a ja o drugie?podkresle tylko ze mama jest w ciezkim stanie zdrowotnym a ja w dokumentach nie zamieszkuje w tym lokolalu ale jestem zameldowany..z gory dziekuje za pomoc

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2016 - 10:21

Witam. Jestem osobą niepełnosprawna od dzieciństwa ,chora poważnie na kregoslup ,nerki (operacje ),-nie mogę dzwigac ,pracować,kobieta po 40tce poszkodowana przez zycie -innych ludzi i rodzine ,straciłam prez siostrę przyrodnia dom po tacie i poniewieram się kilkanaście lat po ludziach wynajmujac mieszkania w różnych miejscach o różnym standardzie . Mam rente ZUS.czy przysługuje mi jakies mieszkanie socjalne ,kwaterunkowe?? Mam dość wynajmu ,jestem schorowana ,musze mieć wreszcie jakiś kąt swój  i spokoj .moj dochod renta  to poniżej sredniej krajowej ,renta na reke ok.1080zl ,-po odciagnieciu naleznosci -400zlzostaje mi tyle .pozdrawiam.bezdomna .bez meldunku.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2016 - 10:28

Witam. Jestem osobą niepełnosprawna od dzieciństwa ,chora poważnie na kregoslup ,nerki (operacje ),-nie mogę dzwigac ,pracować,kobieta po 40tce poszkodowana przez zycie -innych ludzi i rodzine ,straciłam prez siostrę przyrodnia dom po tacie i poniewieram się kilkanaście lat po ludziach wynajmujac mieszkania w różnych miejscach o różnym standardzie . Mam rente ZUS.czy przysługuje mi jakies mieszkanie socjalne ,kwaterunkowe?? Mam dość wynajmu ,jestem schorowana ,musze mieć wreszcie jakiś kąt swój  i spokoj .moj dochod renta  to poniżej sredniej krajowej ,renta na reke ok.1080zl ,-po odciagnieciu naleznosci -400zlzostaje mi tyle .pozdrawiam.bezdomna .bez meldunku.

Zgłoś się do urzędu miasta/gminy w swojej miejscowości, a tam dowiesz się o możliwościach przydziału takiego mieszkania, w zależności od kryterium ich przyznawania na terenie Twojego zamieszkania.

#8 Guest_MAGDALENA

Guest_MAGDALENA
  • Goście

Napisano 08 listopad 2016 - 00:10

POMOZCIE O JAKIE MIESZKANIE SIE STARAC 

MOJ NARZECZONY JEST SAMOTNYM OJCEM DLA 3 LETNIEGO SYNKA KTORY MIESZKA Z NAMI. ROK TEMU WYSZEDL Z WIEZIENIA I AKTUALNIE WSPOLNIE MAMY 3 MIESIECZNA CORKE. ON NIE MA MELDUNKU JA JESTEM MELDOWANA U RODZICOW KTORZY MAJA MIESZKANIE  WLASNOSCIOWE 3 POKOJ ALE NIE AKCEPTUJA MOJEGO ZWIAZKU I NIE MOZEMY Z NIMI MIESZKAC AKTUALNIE POMIESZKUJEMY "ZA OPLATY" W KAWALERCE MOJEJ BABCI 25M CALE MIESZKANIE TROCHE CIASNO I BRAK WARUNKOW DLA DZIECI. PROSZE O POMOC O JAKIE MIESZKANIE MOZEMY SIE STARAC I PODPOWIEDZ JAK NAPISAC UZASADNIENIE DODAM ZE MOJE ZAROBKI SA NIEWIELKIE A JEGO ZEROWE

#9 Guest_helena

Guest_helena
  • Goście

Napisano 17 listopad 2016 - 10:33

Proszę o dokładne wyjaśnienie różnic pomiędzy mieszkaniem komunalnym, kwaterunkowym i socjalnym. Jakie prawa przysługują lokatorowi każdego z w/w mieszkań? Czy istnieje możliwość nabycia ich własności, sprzedaży, wynajęcia, zamiany lub wydzierżawienia? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

#10 Guest_aska

Guest_aska
  • Goście

Napisano 11 maj 2018 - 14:10

MOJ NARZECZONY JEST SAMOTNYM OJCEM DLA 3 LETNIEGO SYNKA KTORY MIESZKA Z NAMI. ROK TEMU WYSZEDL Z WIEZIENIA I AKTUALNIE WSPOLNIE MAMY 3 MIESIECZNA CORKE. ON NIE MA MELDUNKU JA JESTEM MELDOWANA U RODZICOW KTORZY MAJA MIESZKANIE  WLASNOSCIOWE 3 POKOJ ALE NIE AKCEPTUJA MOJEGO ZWIAZKU I NIE MOZEMY Z NIMI MIESZKAC AKTUALNIE POMIESZKUJEMY "ZA OPLATY" W KAWALERCE MOJEJ BABCI 25M CALE MIESZKANIE TROCHE CIASNO I BRAK WARUNKOW DLA DZIECI. PROSZE O POMOC O JAKIE MIESZKANIE MOZEMY SIE STARAC I PODPOWIEDZ JAK NAPISAC UZASADNIENIE DODAM ZE MOJE ZAROBKI SA NIEWIELKIE A JEGO ZEROWE

To sobie znalazł dobry sposób na życie - powodzenia życzę, zwłaszcza dzieciom...

#11 Guest_podatnik

Guest_podatnik
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2018 - 08:48

A dlaczego jego zarobki są zerowe??? Najlepiej siedzieć z du..ą w domu, nic nie robić i tylko żyć z cudzych podatków! Nie mają środków do życia to zrobią sobie dzieciaka i będą dostawać co miesiąc 500+, rodzinne i inne socjale. Lenie i nieroby!

#12 Guest_wiolka

Guest_wiolka
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2019 - 22:57

A czy gmina może ściągać ze mnie dług za mieszkanie komunalne z 2014r ? To jest prawnie wszystko ok ? Nie płaciłam jakiś czas, ale nie wiem ile to było . Teraz jeszcze jakieś odsetki narosły i jest tego naprawdę sporo. 

#13 Guest_mariola

Guest_mariola
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2019 - 22:55

Mi się zdaje, że to się już przedawniło.U mnie tak było, ale ja się na tym nie znam. Moją sprawę kancelaria Klisz prowadziła. Na Lelewela są. Jak jesteś z Wrocławia to idź do nich.Na pewno ci wytłumaczą wszystko i powiedzą czy trzeba płacić czy walczyć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych