Skocz do zawartości


Odszkodowanie i służebność przesyłu za inię 110 kV !!!


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Leons0

Guest_Leons0
 • Goście

Napisano 06 marzec 2011 - 20:58

Witam !!!
Potrzebuję porady, lub osoby która zajmie się moja sprawą a mianowicie ...
Posiadam w małej miejscowości 3,34 ha ziemi rolnej w obrębie miasta. Kupiłem ją kiedyś dla zainwestowania kapitału z ew zamiarem podziału w przyszłości na działeczki budowlane. Działka jest pięknie położona na wzgórzu, z dojazdem asfaltowym, z pięknym widokiem. Oczywiście przez jakiś czas uprawiałem ją tylko rolniczo, a przekwalifikowanie pod budowę odłożyłem na "kiedyś tam". W zeszłym roku niespodziewanie odezwali się do mnie panowie z biura projektowego firmy ENEA, że chcą na mojej działce postawić słup, a nad nią przeprowadzić wspomnianą w tytule linię wysokiego napięcia 110 kV, oczywiście zapłacą odszkodowanie za słup i służebność przesyłu. Podpisałem iż wyrażam zgodę za wypłatą odszkodowania, które będzie ustalane w późniejszym terminie i czekam teraz na negocjatora z ENEI. Teraz nie mam pojęcie ile można za takie odszkodowanie uzyskać (linia będzie biegła ok 200 m nad moja działką) obecnie jest to działka rolna, ale z dużym potencjałem aczkolwiek na dzień dzisiejszy budowlana nie jest a to chyba drastycznie zmniejszyłoby odszkodowanie dla mnie, a jak inia już powstanie, a np za x-lat będą to działki budowlane to wiadomo to co pod linią to już będzie moja strata (załóżmy odszkodowanie przez ENEA wypłacone i maja to w d... ale za rolną a nie budowlaną czyli pewnie dużo niższe). Poszukuje kogoś kto miał ostatnio taką sytuację i chciałbym dowiedzie się ile ew mogę żądać, aby się nie zrobić w .... Ew może ktoś chciałby poprowadzić moją sprawę (woj zachodniopomorskie). Wartość ziemi rolnej w tej okolicy 17-18 tyś/ha, budowlana w tym miasteczku 40-100 zł/m2. Pozdrawiam

#2 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 07 marzec 2011 - 13:06

Odświeżam !!!

#3 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 09 marzec 2011 - 13:08

Ponownie odświeżam

#4 Guest_-praw-maka2006

Guest_-praw-maka2006
 • Goście

Napisano 09 marzec 2011 - 20:32

Mam podobny problem, pisałam na trym forum i nic konkretnego nie dowiedziałam się - takie oto porady: może odszkodowanie a może nie, kwoty nie da się określić a może by się dało, czy się zgodzić to zależy czy się opłaca, a czy się opłaca to niewiadomo. Przejżałam dużo postów i nigdzie nie znalazłam wpisu ile można dostać odszkodowanie i co jest realne, ani porady jak działać. Szkoda czasu.Każdy w tym kraju powinien być prawnikiem i sam ocenić czy mu się opłaca- a jak prawnik przejdzie do mnie to mu powiem że zastanowię się czy leczyć go i czy to się opłaca!!!

#5 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
 • Goście

Napisano 09 marzec 2011 - 21:20

Do maka2006
Chciałam zauważyc ,że ja nie jestem prawnikiem.To co napisałam było zgodne z tym co ja robiłam.U mnie był duży teren, ale budowlany.Wycena zależy od cen nieruchomości w danym regionie .Z głowy nikt nie poda Ci wyceny.Ja tez nie wiedziałam jaką podać kwotę sporu więc wzięłam profesjonalnego rzeczoznawcę.Musisz wiedzieć ,że zakład energetyczny nie jest wcale skory do wypłaty odszkodowań i w sumie jaką kwotę byś nie podała taka będzie za duża.Z reguły tylko sąd jest w stanie " zmusić" zakład energetyczny do wypłaty.Wiem ,że oni mają pulę pieniedzy, ale żeby nikt z następców nie zarzucił im niegospodarności ,ZE wypłaca tylko zasądzone kwoty.Zapytasz czemu mówię ,że to może nie być opłacalne? Chodzi o to ,że koszty mogą przewyższyć ewentualne zyski ,a tak może być przy terenach rolnych i jeżeli sąd zasądzi np.jednorazową wypłatę służebności.Ważne jest też to, czy jest zasiedzenie czy nie, czyli kiedy urzadzenie energetyczne postawiono.Jeżeli dojdzie do sprawy sądowej,bo ZE nie chce zająć stanowiska w sprawie, a Ty nie okresliłas w pismach do nich zadnej kwoty, sąd wezwie Cię do okreslenia kwoty sporu.U nas jeden z panów nie okreslił tej kwoty ,sprawa się zakończyła jego przegraną i jeszcze został ukarany przez sąd.Po to ja wzięłam rzeczoznawcę.Na początek musisz trochę do nich popisać by poznać ich staniowisko,ale tez po to by mieć jakiś ''zaczątek''dokumentowy do ewentualnej sprawy.Oni tak czy inaczej postawią Cię pod scianą paragrafami i będziesz musiała wziąć prawnika co ja tez zrobiłam.W mojej sprawie sie opłaciło chociaz wszystko długo trwało i troche kosztowało.
Co nie co napisałam w odpowiedzi do Twojego postu wczesniej ,ale chyba nie czytałas.

#6 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
 • Goście

Napisano 09 marzec 2011 - 21:30

Na tej stronie powyzej jest zakładka -PISMA PROCESOWE W PRAWIE CYWILNYM-przydatne.

#7 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 09 marzec 2011 - 23:56

Moja sprawa jest zupełnie inna słupów jeszcze nie ma.

#8 Guest_-praw-maka2006

Guest_-praw-maka2006
 • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 21:34

No właśnie o to chodzi, że moja sprawa jest inna - też nie ma jeszcze słupów - tylko plan zagospodarowania i chodzi o to co dalej mam robić?

#9 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
 • Goście

Napisano 11 marzec 2011 - 00:06

A może po prostu napisz do energetyki jeżeli wiesz która to ,że wg planu zagospodarowania mają mieć na Twoim terenie swoją linię i zapytaj jaką widzą formę ugody.Możesz zaproponować im wykup tego terenu po cenach rynkowych,ale wg.mnie skoro linii jeszcze nie ma korzystniejsza będzie służebnośc przesyłu za odszkodowaniem pieniężnym.Służebność przesyłu to wynagrodzenie na przyszlość.Tak stanowi najnowsze prawo w tych sprawach.Ja bym jeszcze napisała pismo do odpowiedniego wydziału w urzędzie miejskim z zapytaniem ,kiedy ta inwestycja miała by być przeprowadzona i kto jest inwestorem-jaki zakład energetyczny będzie włascicielem linii.Tak czy inaczej powinnaś jakieś pisma dostać,no i POWINNI zapytać Cie o zgodę na wejście w teren w celu przeprowadzenia robót.Jeżeli się nie zgodzisz to i tak wejdą decyzją administracyjną na zasadzie prawa do "korytarza służebności przesyłu" czyli pasa gruntu niezbędnego do przeprowadzenia przesyłu.To jednak nie zamyka Ci drogi do roszczeń.Tak jak wspomniałam na głownej stronie tych porad są przydatne wzory pism i w sprawie ustanowienia służeności też jest. Życze powodzenia.Ja pisałam do nich 5 lat,a potem były 2 lata w sądzie,ale jak zauważyłaś moja sprawa była inna.

#10 Guest_-praw-maka2006

Guest_-praw-maka2006
 • Goście

Napisano 11 marzec 2011 - 15:51

jak sama zauważasz, przepisy mówią o "korytarzu". U mnie pod tą inwestycję zaplanowana jest całośc gruntu- 5 ha w postaci pasa na którym mają iść linie wysokiego- czy to nie zmienia sytuacji? w tym układzie całość gruntu jest dla mnie beużyteczna.

#11 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
 • Goście

Napisano 13 marzec 2011 - 21:26

NICZEGO NIE ZMIENIA.Korytarz w terenie zabudowanym to teren prostopadły do linii i strefa ochronna po prawej i lewej stonie od rzutu linii. .Rzeczoznawca sądowy jednak udowodnił ,ze strefa ochronna to tez teren zniszczony gdzie nie mozna niczego wybudowac.U mnie takiego terenu jest prawie hektar.W terenie rolnym nie ma strefy ochronnej,ale niezaprzeczalnie chodzi o to ,ze mozliwość zasadzenia drzew pod takimi liniami jest zabroniona.Chodzi o to ,ze oni musza miec niczym nie skrępowany dostęp do terenu w razie awarii.Wystarczy udac sie do najblizszego lasu gdzie przebiega linia i sprawdzisz ile zostanie Ci wylączone.Oni i tak się będą bronić,co najwyzej powiedza ,ze tyle a tyle nie wolno a tyle to juz pod uprawę możesz.Jak nie napiszesz pism do urzędu i elektrowni to dalej nie będziesz nic wiedzieć.
Ja tez mam linię najwyzszych napięc na swoim terenie ze spłupem gigantem.

#12 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
 • Goście

Napisano 13 marzec 2011 - 21:50

Teraz doczytałam ,że ma tam być zlokalizowanych kilka linii.To i tak niczego nie zmienia ,bo każda z nich musi mieć swój korytarz.Czym ich więcej w planie tym więcej kasy bedziesz mogła wyciągnąć.
Napisałaś tu ,że każdy powinien być swoim prawnikiem.Coś w tym jest,ja sama przesiedziałam nie jedną noc w necie żeby wiedzieć co słychać w prawie związanym z tym tematem.Chciałam wiedzieć czy jest wogóle szansa się za to brać.Profesjonalnego prawnika wzięłam jak okazało sie ,że prawo jest bardziej przychylne i jak stwierdziłam ,że sama nie dam rady.W sumie to cieszyłam się ,że te skomplikowane sprawy ktoś ze mnie zdjął.

#13 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
 • Goście

Napisano 16 marzec 2011 - 14:38

http://firma.wieszja...tanowienia.html
Tu jest przydatny link.Swoją drogą wystarczy wpisać w google hasło -służebność przesyłu i jest co czytać.

#14 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
 • Goście

Napisano 26 kwiecień 2011 - 13:28

służę pomocą, proszę o kontakt na maila mba3@vp.pl

#15 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 27 kwiecień 2011 - 17:41

Obecnie istotnym problemem jest to ,ze ZE wystepują o zasiedzenie słuzebności GRUNTOWEJ( nie przesyłu)na rzecz Skarbu Państwa.Sądy zasądzają zasiedzenie np. na 1991 roku przyjmując złą wierę i mamy pozamiatane.
Ciekawi mnie czy mozna by zastosowac taką wiadomosc w tej sytuacji:

http://www.rp.pl/artykul/65622.html

http://www.eporady24...a,4,60,490.html
a moze ta wiadomosc sie przyda?

Skarb Państwa jeszcze nie zasiedział bezprawnie zabranych nieruchomości

Państwo może zasiedzieć cudzą nieruchomość, także jeśli w jej posiadanie wszedł wykonując władztwo publiczne. Stanie się to jednak najwcześniej dopiero w 2019 r. Tak uznali sędziowie Izby Cywilnej w uchwale z 26 października 2007 r., która jest odpowiedzią na pytanie prawne rzecznika praw obywatelskich. Stwierdza się w niej, że także władanie uzyskane w ramach sprawowania władztwa publicznego może być posiadaniem samoistnym prowadzącym do zasiedzenia. Jednocześnie sędziowie zastrzegają, powołując się na art. 121 pkt 4 w związku z art. 175 k.c., że zasiedzenie nie biegło, jeśli właściciel nie mógł skutecznie dochodzić wydania mu nieruchomości (sygn. III CZP 30/07).

Rzeczpospolita, Prawo Co Dnia 2007.10.29 (str. 3
i jeszcze taki kwiatek----

http://www.ns2.kroto... przesyłowe.pdf

#16 Karola48

Karola48

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 22 postów
 • LokalizacjaBiałystok

Napisano 19 czerwiec 2018 - 13:53

Wydaje mi się, że temat wart odświeżenia. Sama miałam niedawno podobną sytuację. Znalazłam pomoc w https://www.norekwsp...ncelaria-poznan Także zostawiam namiar i odświeżam temat. #17 wiori

wiori

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 29 postów
 • LokalizacjaLegnica

Napisano 10 grudzień 2018 - 21:52

Moja bliska znajoma miała podobny problem i wiem że w temacie pomogli jej oni http://snkancelaria.pl/Co do kancelarii to moim zdaniem lepiej korzystać z sprawdzonych i pewnych miejsc. #18 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 10 grudzień 2018 - 23:28

Witam !!!
Potrzebuję porady, lub osoby która zajmie się moja sprawą a mianowicie ...
Posiadam w małej miejscowości 3,34 ha ziemi rolnej w obrębie miasta. Kupiłem ją kiedyś dla zainwestowania kapitału z ew zamiarem podziału w przyszłości na działeczki budowlane. Działka jest pięknie położona na wzgórzu, z dojazdem asfaltowym, z pięknym widokiem. Oczywiście przez jakiś czas uprawiałem ją tylko rolniczo, a przekwalifikowanie pod budowę odłożyłem na "kiedyś tam". W zeszłym roku niespodziewanie odezwali się do mnie panowie z biura projektowego firmy ENEA, że chcą na mojej działce postawić słup, a nad nią przeprowadzić wspomnianą w tytule linię wysokiego napięcia 110 kV, oczywiście zapłacą odszkodowanie za słup i służebność przesyłu. Podpisałem iż wyrażam zgodę za wypłatą odszkodowania, które będzie ustalane w późniejszym terminie i czekam teraz na negocjatora z ENEI. Teraz nie mam pojęcie ile można za takie odszkodowanie uzyskać (linia będzie biegła ok 200 m nad moja działką) obecnie jest to działka rolna, ale z dużym potencjałem aczkolwiek na dzień dzisiejszy budowlana nie jest a to chyba drastycznie zmniejszyłoby odszkodowanie dla mnie, a jak inia już powstanie, a np za x-lat będą to działki budowlane to wiadomo to co pod linią to już będzie moja strata (załóżmy odszkodowanie przez ENEA wypłacone i maja to w d... ale za rolną a nie budowlaną czyli pewnie dużo niższe). Poszukuje kogoś kto miał ostatnio taką sytuację i chciałbym dowiedzie się ile ew mogę żądać, aby się nie zrobić w .... Ew może ktoś chciałby poprowadzić moją sprawę (woj zachodniopomorskie). Wartość ziemi rolnej w tej okolicy 17-18 tyś/ha, budowlana w tym miasteczku 40-100 zł/m2. Pozdrawiam#19 AdwokatSzcz.

AdwokatSzcz.

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 10 grudzień 2018 - 23:46

Proszę o telefon: 601 409 260

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych