Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

faktura VAT na towar dla klienta z poza UE (towary)


wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_elophrie

Guest_elophrie
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2010 - 19:28

Witam,Mieszkam na stale poza UE i chcialbym kupic w Polsce meble (transport organizuje ja). Czy sprzedawca moze mi wystawic fakture z 0% VAT?Na jakiej podstawie?Jedyne co znalazlem to ustawa o podatku od towarow i uslug i tam widze jedynie ze sprzedawca bedzie musial wykazac ze towary opuscily UE (czyli jakies dokumenty z odprawy celnej wywozowej pewnie...).Dostawca mi napisal ze aby moc mi wystawic fakture z 0% VAT, musialby miec numer EORI, ale nie znalazlem nigdzie informacji ze tak rzeczywiscie jest...W miare mozliwosci prosze o odpowiedz z podaniem podstawy prawnej :-).Dziekuje.

#2 Guest_elophrie

Guest_elophrie
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2010 - 11:22

Witam ponownie,Czy nie znajdzie sie ktos kto moze mi pomoc? to dla mnie bardzo wazne?Z gory dziekuje.

#3 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2010 - 20:29

jasne, sprzedawca musiałby zrobić eksport (wtedy jest stawka vat 0%) i komunikat z urzędu celnego IE-599aby móc odprawić (załatwić wszelkie dokumenty związane z eksportem) od 1.07.2009 musi być wpisany do systemu EORI . Opisane jest to na stronie MF (ministerstwa finansów) w zakładce służba celna/rejestr EORI"Głównym celem systemu EORI jest przyspieszenie załatwiania formalności i operacji celnych przez przedsiębiorców i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uczestniczące w czynnościach celnych.Przedsiębiorcy podlegają jednokrotnej rejestracji w systemie EORI. Zostaje im wtedy nadany unikalny numer identyfikacyjny EORI. Przedsiębiorcy są obowiązani posługiwać się tym jednym, uznawanym na obszarze całej UE numerem EORI, we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE, przy których wymagany jest ich identyfikator."tu więcejwww.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=512&id=172539

#4 Guest_elophrie

Guest_elophrie
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2010 - 09:09

super - dziekuje vatis.ale czy to oznacza, ze jesli ja (nabywca) organizuje transport (i odprawe), to nie ma mozliwosci uzyskania faktury z 0% VAT?

#5 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2010 - 23:39

zacytuję kawałek polskiej ustawy o vatArt. 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:8) eksporcie towarów - rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:a) dostawcę lub na jego rzecz, lub:) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005";Ciebie więc interesuje art.2.8.b i dalej jestart.41 4. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.5. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, dokonywanym przez rolników ryczałtowych stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 109 ust. 3.11. Przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepisy ust. 7 i 9 stosuje się odpowiednio.wiosek jest taki ,ze można zastosować stawkę vat 0% pod warunkiem, że sprzedawca otrzyma kopię dokumentu celnego od Ciebie

#6 Guest_elophrie

Guest_elophrie
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2010 - 17:15

super - bardzo dziekuje za Twoj czas :)Mam jednak ostatnie pytanie - czy to oznacza ze nr EORI jest potrzebny tylko jesli sprzedawca by organizowal transport?Inaczej mowiac - jesli ja (a dokladniej na moje zlecenie firma transportowa z pomoca agencji celnej) zorganizuje transport i odprawe, to sprzedawca nie musi miec nr EORI i jedyna co sprzedawca potrzebuje do wystawienia faktury z 0% VAT jest pozniejsze przeslanie do niego potwierdzenia wywiezienia towarow?Szczerze mowiac to od poczatku tak mi sie wydawalo, ale musze to potwierdzic po tym jak sprzedawca troche pomieszal mi w glowie :-).

#7 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2010 - 00:15

jeżeli Ty będziesz eksporterem to sprzedawca nie musi się martwić o nr EORI bo to TY będziesz wypisywać i zgłaszać to do urzędu celnegobędzie to tzw.eksport pośredni (poszukaj w googlach na ten temat)np.ze strony www.money.pl/podatki/ip/vat/14/"Inną kwestią jest, co należy rozumieć jako "kopia dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty".Bezspornym jest, iż dokumentem, którego wiarygodność nie będzie mogła zostać przez organ podatkowy zakwestionowana będzie kopia (niekoniecznie potwierdzona) dokumentu SAD pod warunkiem jednak, iż będzie z niej wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem wywozu. Jednakże w praktyce uzyskanie od kontrahenta kopii dokumentu SAD może nastręczać trudności.W związku z powyższym można zadać pytanie, jaką inną formę może mieć dokument, o którym mowa w art. 41 ust. 11 uVAT. Organy podatkowe wydając interpretacje w indywidualnych sprawach podatników dopuszczają możliwość dokumentowania dokonania wywozu w inny sposób niż poprzez posiadanie kopii dokumentu SAD - nie precyzując przy tym formy tego potwierdzenia (np. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie z dnia 18 listopada 2004r. znak: US.21/AV/443/3510/04 oraz pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola z dnia 29 czerwca 2004r. znak: US40/VAT/I/1447/2004/MG) lecz mając na względzie interes podatkowy podmiotu krajowego należy dążyć do posiadania w dokumentacji kopii dokumentu SAD.Ponadto elementem niezbędnym jest, by z powyższego dokumentu wynikała tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Jeśli z dokumentu SAD tożsamość nie będzie w sposób jednoznaczny wynikać uznać należy, iż dopuszczalnym jest posiłkowanie się przez podmiot krajowy potwierdzoną przez urząd celny kopią dokumentu CMR. "

#8 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2021 - 09:39

dzień dobry mam pytanie. Czy ja jako podmiot gospodarczy - sprzedawca ( sprzedaż do UK) wystawiający fakturę vat 23% muszę mieć nr eori ?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych