Skocz do zawartości

Załączniki do umowy najmu okazjonalnego - wymagane dokumenty

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_dlaaniw

Guest_dlaaniw
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2012 - 21:15

Jakie dokumenty poza umową najmu okazjonalnego są niezbędne do podpisania takiej umowy? Czy osoba wyrażająca zgodę na zamieszkanie najemcy po ustaniu umowy również obowiązkowo musi się stawić u notariusza? Czy może podpisać taką zgodę jeśli ma mieszkanie komunalne?

#2 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2012 - 22:49

Jakie dokumenty poza umową najmu okazjonalnego są niezbędne do podpisania takiej umowy? Czy osoba wyrażająca zgodę na zamieszkanie najemcy po ustaniu umowy również obowiązkowo musi się stawić u notariusza? Czy może podpisać taką zgodę jeśli ma mieszkanie komunalne?

jeżeli chodzi tylko o obowiązkowe, to:
1) oświadczenie najemcy, sporządzone w formie aktu notarialnego, o poddaniu się egzekucji egzekucji co do opróżnienia i wydania używanego lokalu,
2) oświadczenie najemcy o wskazaniu lokalu, w którym zamieszka po wykonaniu egzekucji;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do wskazanego lokalu, wyrażające zgodę na zamieszkanie w nim najemcy i osób z nim zamieszkujących, po opuszczeniu wynajmowanego przez nich lokalu

Oświadczenie właściciela lokalu nie wymaga notarialnie poświadczonego podpisu, ale wynajmujący może tego żądać.

W praktyce załączników jest jednak więcej.
Warto mieć na uwadze, że do najmu okazjonalnego nie stosuje się większości przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, więc trzeba bacznie zwracać uwagę na to co się podpisuje.

Co do wskazania lokalu do którego nastąpić ma "wykwaterowanie", to przepisy ani precyzują o jaki tytuł prawny chodzi, ani nie wyłączają lokali komunalnych (najmu). Trzeba jednak być ostrożnym ze wskazaniem takiego lokalu. Należy pamiętać bowiem, że w przypadku gdy najemca lokalu komunalnego (i nie tylko) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela (gminy), ta może wypowiedzieć najem lokalu komunalnego.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#3 Guest_dlaaniw

Guest_dlaaniw
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2012 - 22:54

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze pytanie:
podpisałam już umowę najmu ale zobowiązałam się dostarczyć wynajmującemu oświadczenie o poddaniu się egzekucji - czyli rozumiem, że notariusz będzie ode mnie wymagał oświadczeń o których mowa + umowy najmu podpisanej przez osobę godzącą się na moje zamieszkanie (po ustaniu mojej umowy najmu okazjonalnego)z gminą?

#4 Guest_ksenia

Guest_ksenia
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 14:28

Podpisywałam taką umowę korzystając z usług notariusz Cejrowskiej. Dzięki temu czuję się pewniej, wszystko było bardzo profesjonalnie załatwione. 

#5 aniolek

aniolek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 491 postów

Napisano 23 lipiec 2019 - 09:13

W przypadku umowy najmu okazjonalnego należy stawić się u notariusza, który wystawi nam dokument na podstawie którego mieszkanie zostanie nam wynajęte. Jeżeli szukacie sprawdzonego notariusza w Warszawie to ja polecam tą kancelarię: http://www.kknotariusz.pl/pl  - miałam okazję korzystać z ich usług i jestem bardzo zadowolona. Bardzo profesjonalnie podchodzą do klienta i służą poradą.

#6 Guest_ariana

Guest_ariana
  • Goście

Napisano 28 marzec 2020 - 18:06

W takiej sprawie zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej, bo czytałam o jej pracy wiele pozytywnych opinii. Nie zawiodłam się. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych