Skocz do zawartości


wynajem mieszkania i popsuty piecyk gazowy


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_janka

Guest_janka
 • Goście

Napisano 09 maj 2011 - 11:24

witam
Wynajęłam mieszkanie i po 3 dniach użytkowania popsuł się piecyk gazowy. W umowie najmu na 6 miesięcy jest napisane, że ponoszę tylko "drobne koszty eksploatacyjne", czyli rozumiem że wymiana czy naprawa piecyka gazowego nie należy w mojej gestii. Czy dobrze to rozumiem?
wymiana + zakup piecyka to koszt około 1500 zł.
Od 3 dni nie mogę się skontaktować z osoba od której wynajmuję mieszkanie, więc nie wiem jak to będzie wyglądało, jeżeli miałabym to sama naprawić to czy mam podpisać umowę, że odliczone będzie mi to od czynszu? Czy jednak lepiej będzie jak to właściciel wymieni piecyk?
, napisałam maila, wysyłałam sms-y oraz 2 razy nagrałam się an pocztę głosową.

#2 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 09 maj 2011 - 14:51

Witam,
naprawa piecyka jest obowiązkiem właściciela i bez jego zgody niedopuszczalne jest zlecanie naprawy.

#3 Guest_-praw-lewanna

Guest_-praw-lewanna
 • Goście

Napisano 10 maj 2011 - 01:33

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego


Art. 6a
1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

2. W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu.

3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:

1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia,

2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy,

3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:

a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu,

B) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Art. 6b
1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych,

2) okien i drzwi,

3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą,

4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą,

5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej,

6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów,

7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana,

8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,

9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:

a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,

B) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Art. 6c
Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 06 marzec 2018 - 17:01

ja bym poprosiła o naprawę. sprawdzony serwis jaki mogę polecić to naprawy-gazowe.pl#5 krevio

krevio

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 68 postów

Napisano 20 maj 2019 - 14:34

W moim przypadku panowie z firmy http://www.centrumga...emianowice.html wykazali sie pelnym profesjonalizmem przyjechali, zlokalizowali zrodlo problemu i natychmiastowo naprawili. Oby wiecej takich ludzi pozdrawiam! #6 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 04 marzec 2020 - 15:37

szukam opinii na temat firmy naprawy-gazowe.pl, ktoś, coś?#7 Guest_Gocha

Guest_Gocha
 • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 13:58

Ja miałam umowę wynajmu podpisaną u notariusz Cejrowskiej i takie rzeczy nie mogą mieć miejsca. To jest zabezpieczenie nie tylko dla właściciela, ale i dla osoby, która wynajmuje mieszkanie. 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych