Skocz do zawartości

POMOCY!!! brak umowy najmu wyprowadzka

17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-klaraa111

Guest_-praw-klaraa111
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2010 - 22:52

Sprawa jest troszkę skomplikowana. Postaram się opisac w skrócie...
Ja i mój chłopak wynajmujemy wspólnie mieszkanie od ponad 2 lat i nie posiadamy umowy najmu ani zameldowania tymczasowego, ponieważ właściciel zawsze odkładał to na później, mówił: "...bo podatek" itd Poza tym jest on naszym znajomym i pieniądze zawsze dostawał do ręki. W związku z tym nie mamy żadnych dowodów wpłaty, jedynie świadków na to ile czasu już tu mieszkamy i korespondencję. Do tej pory wszystko było w porządku i obyło się bez problemów. Ostatnio między właścicielem a moim chłopakiem doszło do sprzeczki a nawet rękoczynów (temat nie był związany z mieszkaniem), która zakończyła się interwencją policji- wezwał ją właściciel.
Właściciel powiedział, że mój chłopak napadł na niego, że nie płacimy mu czynszu (co jest kłamstwem, ponieważ pieniądze zawsze dostawał do ręki niestety bez pokwitowania i mamy świadków na to, że nawet zmieniliśmy mieszkanie na większe u tego samego właściciela. ) i że mamy jeden dzień na spakowanie się i wyprowadzenie, wyłamał nam drzwi do mieszkania, był agresywny i wulgarny. Wyłączył nam też prąd. Poza naszym mieszkaniem wynajmuje on jeszcze kilka mieszkań, również bez żadnych umów. Policja powiedziała, że możemy przebywać tu 3 miesiące i nie ma prawa nas wyrzucić. W związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Czy właściciel może nas ot tak wyrzucić z mieszkania?
2. Czy mamy jakieś prawa, jeśli tak to jakie??
3. Czy możemy wytoczyć mu sprawę w sądzie?
4. Jak długo możemy przebywać w mieszkaniu?
5. Czy właściciel miał prawo wyłączyć nam dopływ prądu?
6. Czy grozi nam jakaś kara?

#2 Guest_-praw-klaraa111

Guest_-praw-klaraa111
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 08:42

podbijam pytanie i proszę o pilną poradę

#3 Guest_antyforumowicz

Guest_antyforumowicz
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 11:16

1. Czy właściciel może nas ot tak wyrzucić z mieszkania?
2. Czy mamy jakieś prawa, jeśli tak to jakie??
3. Czy możemy wytoczyć mu sprawę w sądzie?
4. Jak długo możemy przebywać w mieszkaniu?
5. Czy właściciel miał prawo wyłączyć nam dopływ prądu?
6. Czy grozi nam jakaś kara?

1) Nie
2) Jeżeli płacicie czynsz to takie samo jak każdy lokator
a) Może żądać od Was czynszu (tzw odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego) de facto nic to nie zmieni ,ponieważ wysokość opłat się nie ulegnie zmianie.
3) Nie tak.Zgłosić możecie na policję/do prokuratury,że się włamał
4) Aż nie do nakazu eksmisji i zapewnieniu Wam lokalu socjalnego/zastępczego.W zależności od wyroku eksmisyjnego jeżeli dojdzie do skutku.
5) Nie.Idźcie do ZE i niech Wam zamontują liczniki przedpłatowe.Właściciel nie może się sprzeciwić.
6) Wam nie,jemu tak.

#4 Guest_-praw-klaraa111

Guest_-praw-klaraa111
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 12:45

Dziękuje bardzo za odpowiedz :)
Czyli wynika z tego, że nie mamy czego się obawiać. Sprawa o włamanie i zniszczenie mienia została zgłoszona policji.
Niedługo wybieramy się na urlop i mam obawy, że jak wrócimy to właściciel wyniesie nasze rzeczy, poza tym drzwi są częściowo wyłamane i nie wiem w czyjej kwestii leży ich wymiana.
Co do meldunku dowiedziałam się, że grozi nam najwyżej kara 100 zł, gdyż sami nie poszliśmy się zameldować. Ale nie wiem nawet czy jest to możliwe bez zgody właściciela i bez umowy najmu.

#5 Guest_antyforumowicz

Guest_antyforumowicz
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 13:09

Zameldujcie się tymczasowo.
W ostateczności gdyby Wam zrobił jakiś "kawał" pozew o przywrócenie posiadania.
Co do obowiązku meldunkowego, w razie problemów piszcie.Pomożemy właścicielowi mieszkania uszczuplić swój budżet o parę złotych.

#6 Guest_-praw-klaraa111

Guest_-praw-klaraa111
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 14:45

W takim razie mam rozumieć, ze do tymczasowego meldunku nie trzeba zgody właściciela ani umowy najmu?
Zresztą nawet gdyby przyszło nam zapłacić karę- jak wspomniałam 100 zł- to damy radę. Najważniejsze jest teraz, żeby właściciel poniósł jakieś konsekwencje. A jak Urząd Skarbowy się o wszystkim dowie to nie będzie miał za wesoło... Myślę, ze teraz nic nie zrobi bo ma chyba świadomość, że sam sobie zaszkodzi, ale poczekamy i zobaczymy jak się sprawa rozwinie.
Poza tym pod moim adresem padły różne wyzwiska z jego strony, mam na to świadków- innych lokatorów, tylko nie mam pewności czy oni by się przyznali do tego, obawiam się, że by się bali, że stracą mieszkanie...
Czy z tym tez mam się zgłosić na policję?
Pytam, ponieważ pierwszy raz jestem w takiej dziwnej sytuacji i jestem zielona w tym temacie, za wszystkie rady serdeczne dziękuję:)

#7 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 18:55

Zniesławienie jest przestępstwem ściganym z prywatnego aktu oskarżenia - policja więc nie pomoże. Trzeba samemu skierować przeciwko tej osobie akt oskarżenia do sądu.

#8 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 12:41

Jak płacicie na czas to po co w takim nieprzyjemnym miejscu mieszkacie? Napewno można wynająć coś gdzie jest miła atmosfera a nie szukać wsparcia na forum i sprawę po sądach zgłaszać. Nie szkoda zdrowia? Dziwne jak dla mnie szukania na siłę konfliktu.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 12:42

Jak płacicie na czas to po co w takim nieprzyjemnym miejscu mieszkacie? Napewno można wynająć coś gdzie jest miła atmosfera a nie szukać wsparcia na forum i sprawę po sądach zgłaszać. Nie szkoda zdrowia? Dziwne jak dla mnie szukania na siłę konfliktu.

i zaistniałeś po 8 latach od postu, żałosne

#10 Guest_Mechanikakwantowa

Guest_Mechanikakwantowa
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 13:01

Witam.

Jestem byłym najemcą lokalu mieszkalnego. Była to zwykła umowa najmu. Została rozwiązana za porozumieniem stron. Miałem się wyprowadzić do 10tego grudnia jednak z przyczyn poważnych problemów jest to dla mnie możliwe tylko 10 stycznia. Więc napisałem to właścicielce no ale ta absolutnie nie chce tego słuchać. Grozi mi art 193 kk oraz 127 kw.
Dostałem wczoraj pismo że mam 3 dni na wyprowadzenie się inaczej sprawą zajmie się policja ,która na podstawie tegp artykułu mnie wyprowadzi. Oczywiście zdaje sobie sprawę iż ten artykul nie chroni prawa własności tylko wolności człowieka. Co mam zrobic jak policja przyjedzie i karze opuścić mieszkanie ? Groził mi dzielnicowy że może tak być że aresztują mnie na 48h oraz zostaną przedstawione mi zarzuty. Następnie dostałem pismo że mam 3 dni na zwrócenie rzeczy ruchomych właścicielce inaczej zgłosi na policje wykroczenie z artykułem 127 kw. To jest lodówka mikrofala pralka firanki rolety dywan no wszystko co tu jest. Wszystkie te rzeczy są zapisane w protokole oraz w umowie ,ktora jest rozwiązana jednak ciągle ją posiadam.
Więc:
1. Zamkną mnie ?
2. Zabiorą te ruchomości ?
3. Czy oni mnie tak straszą a policja nic mi nie zrobi ?
4. Jeśli policja przyjedzie to mogę im nie otwierać drzwi ?
5. Czy jeśli wyrecytuje policji orzecznictwo SN na temat artykułu 193 kk iż nie chroni własności a osoby i ich wolność zamieszkiwania to powinno załatwić sprawę ?
6. Czy warto grozić policji artykułem przekroczenia uprawnień ?
7. Czy skarga do KG coś w ogóle zmienia ? Boją się tego ?
8. Boję się wyjść z domu że zmienią mi zamki i to spowalnia przebieg mojej wyprowadzki czy mogę coś z tym zrobić ?

Oczywiście zdaje sobie sprawę że przebywam tam bezumownie jednak życie mnie zmusza do miesięcznego przedłużenia pobytu. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam!

#11 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 13:54

No ładnie Cię pani straszy ale to nieprawda. W najmie lokalu obowiązuje głownie KC oraz ustawa o prawach lokatorów. 

Nie zamkną Cię i na chwilę obecna nie mają prawa nic Ci zabrać. Pani powinna Cię eksmitować co do zasady, a to trwa. Formalnie policja nie jest w stanie Ci nic zrobić.

Proponuję dogadać się z Panią, zapłacić jej za kolejny miesiąc najmu i spróbować polubownie zakończyć umowę wyprowadzając się jak najszybciej się da.

#12 Guest_Kwant

Guest_Kwant
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 14:41

Z tym ze umowa juz jest rozwiazana...

#13 Guest_Kwant

Guest_Kwant
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 15:06

Ktoś mi odpowie? Proszę bardzo :( ciągle nie wiem jak to się ma po wygaśnięciu umowy. Z tymi ruchomościami też.

#14 Guest_Kwant

Guest_Kwant
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 15:20

Teraz dostałem wiadomość że jak nie zapłacę 120 zł rachunku za prąd to za kradzież prądu z art 278 par 5 kk. Zgłosi przestepstwo.. tak też może?

#15 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 22:08

Uspokój się, nie może.

Wiem, że umowa Ci wygasła - potrafię czytać. To co teraz robisz nazywa się bezumownym korzystaniem z lokalu.

Jeśli Pani oczekuje zapłaty za prąd musi Ci przedstawić wyliczenie.

#16 Guest_Kwant

Guest_Kwant
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 23:16

Uspokój się, nie może.
Wiem, że umowa Ci wygasła - potrafię czytać. To co teraz robisz nazywa się bezumownym korzystaniem z lokalu.
Jeśli Pani oczekuje zapłaty za prąd musi Ci przedstawić wyliczenie.

Przedstawiła. Tylko czy to podchodzi pod paragraf kradzieży skoro bez umownie tu jestem i nie zaplacilem ?

#17 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2018 - 21:33

Nie. Przeczytaj co piszę i pod jakie ustawy podlegasz.

#18 Guest_Kwant

Guest_Kwant
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2018 - 01:34

A moge policji nie otworzyc ? To jek znajomi.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych