Skocz do zawartości

Wynajmujący wymienił zamki podczas nieobecności najemcy

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anissa

Guest_Anissa
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2011 - 18:31

Witam!

Potrzebuję Waszej porady. Wynajmujący podczas mojej kilkudniowej nieobecności w mieszkaniu wymienił zamki w lokalu i do niego wszedł. Potwierdzają to sąsiedzi. Widać to po uchylonym oknie, które było Wcześniej zamknięte. Wcześniej zgubił swoje klucze do poprzednich zamków, miałam mu je dorobione dostarczyć ale ich nie odebrał. W mieszkaniu są głównie moje rzeczy w tym także nasza pisemna umowa najmu. Mam umowę na czas nieokreślony z 6 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Obecnie zalegam z 2 czynszami najmu, bo ok 2 miesięcy wcześniej wymienił zamek w skrzynce na listy, więc wnerwiona nie płaciłam. W umowie napisano, że wizyta wynajmującego może być wyłącznie za moją zgodą. Odbiłam się od drzwi bo nie mam jak dostać się do wynajmowanego mieszkania i śpię kątem u koleżanki. Wynajmujący nie odbiera moich telefonów.

Zupełnie nie wiem co mam robić. Poradźcie proszę, jak mam wybrnąć z tej sytuacji? Czy mam wezwać ślusarza żeby ponownie zniszczył zamki i zamontował moje? Z tego co wiem to chyba wynajmujący nie ma prawa wejść do takiego mieszkania podczas nieobecności najemcy bez jego zgody, chyba ze wymaga tego sytuacja - jakaś poważna awaria czy np. pożar a co dopiero wymienić zamki.

Anka

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2011 - 20:02

Kodeks cywilny
Art. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Art. 343. § 1. Posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania.
§ 2. Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego.
§ 3. Przepisy paragrafów poprzedzających stosuje się odpowiednio do dzierżyciela.
Art. 343 1. Do ochrony władania lokalem stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie posiadania.
Art. 344. § 1. Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.
§ 2. Roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia.

#3 Guest_Anissa

Guest_Anissa
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2011 - 13:23

Wybaczcie, to jest bardzo ładnie opisane, ale językiem dla mnie nie bardzo zrozumiałym. Czyli co mogę z tym zrobić w praktyce? Jakie działania konkretnie radzicie podjąć? Czy mogę wezwać ślusarza i otworzyć te zamki i wstawić swoje nowe? A co jeśli po wejściu stwierdzę, że w lokalu coś z moich rzeczy zginęło? Mam zgłaszać włamanie czy jak?

Anka

#4 Guest_profes.

Guest_profes.
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2011 - 16:12

Wybaczcie, to jest bardzo ładnie opisane, ale językiem dla mnie nie bardzo zrozumiałym. Czyli co mogę z tym zrobić w praktyce? Jakie działania konkretnie radzicie podjąć? Czy mogę wezwać ślusarza i otworzyć te zamki i wstawić swoje nowe?

tak

A co jeśli po wejściu stwierdzę, że w lokalu coś z moich rzeczy zginęło? Mam zgłaszać włamanie czy jak?

tak

#5 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2011 - 18:07

Jednym słowem. Wynajmujacy nie miał prawa wtargnąc do lokalu. Powinien Ci wysłac pisemne wezwanie do uregulowania zaległego czynszu. Jednka w zwiazkuz tym ,ze wymienił zamek w skrzynce i go nie przekazała i tak nie mozesz go odebrac. Proponuje wymienic zamek na koszt własciciela mieszkania i wsylac mu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. w razie jego interwencji wezwac policję i okazac umowe najmu. Ewawntualnie umowe wypowiedzenia najmu jesli taką otrzymałas i jesli okres wypowiedzenia jesszcze obowiazuje. Wlascicel mieszkania moze zając Twoje rzeczy w celu zabezpiecznea niezaplaconego czynszu, ale nie ma prawa odmowic Ci mieszkania w lokalu. NIE MA NAWET EKSMISJI NA BRUK A CO DOPIERO TAKA SYTUACJA !!!! powodzenai i jesli chodzi tylko o kluczyc od skrzynki radzę wypowiedziec włascicielowi natych kast umowę najmu podając własnie ten powód. Powinnac miec tez pisemny dowód, ze prosiłas go o dorobienia kluczyka. MIESZKAC MASZ PRAWA I OBCIĄZ GO KOSZTAMI WYMIANY ZAMKÓW.

wazne. przy wymianie zamków - tak zwane otwierania awaryjne, musisz miec umowe ze masz prawo do lokalu czy umowe najmu. Jesli ona jest w mieszkaniu - pokazesz slusarzowi, po tlumaczac, że zgubiłas klucze. Umowe trzeba miec przy sobie w razie interwencji policji gdyby nadgorlili sasiedzi zawiadomili wlasciciela mieszkania. Mam nadzieje, że włascicel nie ukradł umowy z mieszkania. Wtedy zglos włamianie na policję. Z resztą tez bym tak zrobiła teraz bo to bylo wlamanie nawet jesli nic nie zginęlo i masz swiadków. Jesli zalegasz z czynszem to własciciel ma inne metody prawne wyegzekwowania od Ciebie pieniedzy. Sposób ktory wybrał jest niezgodny z prawem.
pozdr ewa

#6 Guest_Rabi32

Guest_Rabi32
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2011 - 16:47

Postępowanie właściciela jest niedopuszczalne i stanowi przestępstwo z art. 193 kk "naruszenie miru domowego" , zagrożenie kara grzywna , ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku, mimo, że jest wlaścicielem nie ma prawa tam wchodzić,

#7 Guest_ziom12

Guest_ziom12
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 15:41

Witam,

Wynajmuję mieszkanie, ze wzgledu na moją nieobecność w kraju zalegam kilka miesiecy z czynszem oraz otrzymałem informację od właściciela że wszedł do mieszkania z komornikiem sądowym który mnie poszukiwał i wymienił zamki.
Jeżeli chce zabrać swoje rzeczy to mam się skontaktować z właścicielem.

Czy to działanie jest prawidłowe.
Czy właściciel mieszkania miał prawo wejść z komornikiem do wynajmowanego przeze mnie mieszkania oraz wymienić zamki??

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

#8 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2012 - 13:06

Skoro zaległości czynszu wyniosły kilka miesięcy i jest mowa o komorniku, to zapewne:
1. Właściciel skutecznie wypowiedział umowę najmu.
2. Uzyskał sądowy nakaz zapłaty (stąd komornik)
3. W związku z Pana nieobecnością nie jest konieczna eksmisja, a jedynie zabezpieczenie rzeczy.
4. Właściciel ma prawo zatrzymać te rzeczy do czasu zapłaty długu.

#9 Guest_Rumi

Guest_Rumi
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 02:49

Witam

Umowę miałem na pół roku która skończyło się we wrześniu tego roku, ale oczywiście z właścicielką przedłużyłem umowę ustnie i miało być z automatu na czas nieokreslony i płaciłem wszystko dalej

Wynajmuję mieszkanie od kobiety i nie całe dwa tygodnie temu, laska przysłała mi informację  smsem że do 15 mam się wyprowadzić.

Nie zależało mi bardzo na tym mieszkaniu i miałem się gdzie wyprowadzić więc zabrałem graty i wszystko wywiozłem.

Umówiłem się z babą na odbiór kluczy i zwrot kaucji w kwocie 1500 zł

Jakie było moje zdziwienie kiedy kobieta przyjechała z obstawą i zaczęli szukać czegoś żeby nie oddać kałcji, jednak nie znaleźli nic, wyszli z mieszkania bo powiedziałem że nie oddam kluczy póki nie oddadzą kaucji. Pojechałem spokojnie do pracy kiedy sąsiedzi dzwonią do mnie że ktoś rozwierca zamki. Zadzwoniłem na policję że włamują się do mieszkania a w mieszkaniu mam pieniądze. Oczywiście patrol pojechał a tam właścicielka już buszuje po mieszkaniu, panom policjantomi przedstawiła umowę do września i stwierdziła że tam mieszkam grzecznościowo

Bardzo proszę o radę co mam zrobić w tej sytuacji

#10 Guest_Marysia

Guest_Marysia
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2015 - 22:01

Dobry wieczór .
Czy właściciel lokalu (firma ) może zmienić zamki za zaleganie za czynsz 2 miesiące.

#11 Guest_J23

Guest_J23
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2015 - 08:02

Wymienić i Ci jeden przekazać tak. Wymienić i Ci nie przekazać, a tym samym nie masz wstęu do lokalu - nie.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2015 - 12:24

Dobry wieczór .
Czy właściciel lokalu (firma ) może zmienić zamki za zaleganie za czynsz 2 miesiące.

W postach powyżej masz odpowiedź na swoje pytanie, wystarczy przeczytać.

#13 Guest_Arkadiusz

Guest_Arkadiusz
  • Goście

Napisano 08 maj 2015 - 01:06

Witam. Co zrobic gdy wlasciel zamknal drzwi? Posiadam umowe wypowiedzenia najmu na okres jednego miesiaca. Byla juz interwencja policji, ktora tlumaczac sie nic nie moze zrobic bo ta umowa oparta jest o prawo cywilne wiec mam isc z tym do sadu. Dodam ze w mieszkaniu znajduja sie moje osobiste rzeczy i dokumenty i policja o tym rowniez byla poinformowana. Prosze o szybka odpowiedz w tej sprawie

#14 Robertson

Robertson

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 63 postów

Napisano 24 listopad 2015 - 14:52

Ja od siebie mogę tylko dodać, że warto inwestować w porządne zamki, np. http://masterkey24.pl/Dobre zabezpieczenia mieszkania to podstawa, z pewnością te lepsze nie tak łatwo wymienić.

#15 Guest_Agasza

Guest_Agasza
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2015 - 22:35

witam.dalam 15.12.15 miesieczne wypowiedzenie..wiec mam czas do wyprowadzenia do 15 stycznia tak???a wlascicielka zazadala do zaplaty 2 miesieczny czynsz i wlamala sie na mieszzkanie gdzie mam swoje dokumenty irzeczy czy ma takie prawo i zmienila zamki a ja teraz nie mam gdzie mieszkac co mam zrobic nie chce mi oddac rzeczy.ma ode mnie kaucje miesieczna wiec jej powiedzialam ze ma wziasc sobie ja za czynsz i oddac mi rzeczy i pieniadze ktore mam tam ukryte.a jeszcze jedno umowa jest podpisana na mnie a mieszkala ze mna rowniez kolezanka w drugim pokoju gdzie ona podpisala tylko na nas jedna umowe a teraz gada ze kolezanka tam nie mieszkala co mam z tym zrobic???prosze o pomoc...

#16 Guest_Malwina

Guest_Malwina
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2016 - 13:05

Nie chce mi się wierzyć, że ktoś robi takie rzeczy bez powodu. Ja wymieniam zabezpieczenia przez dobre-zamki.pl rok w rok po skończeniu umowy, żeby się zabezpieczyć, ale w trakcie czyjejś obecności... nieporozumienie.

#17 Guest_dollyo

Guest_dollyo
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2017 - 04:02

Witam,

mam problem z najemcą. Zgubił klucze i zmienił zamek ale nie poinformował mnie o tym i nie przekazał mi dodatkowych kluczy.

Spóźnia się z płatnością za czynsz 3 tygodnie a w między czasie mi wymówił.

Co mogę zrobić a czego nie?

Czy mogę ponownie zmienić zamek i umówić się z nim na odbiór rzeczy ale nie przekazywać mu kluczy (w końcu sam mi wymówił). Podstawa to pozbycie się  problemu i wynajęcie odpowiedzialnej osobie.

#18 Guest_Jo

Guest_Jo
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2017 - 12:46

sluchajcie mam podobny problem, mialam mieszkanie z Urzedu Miasta, jestem tam zameldowana z 2 dzieci i obecnym (drugim) mezem. Umowa najmu byla tylko na mnie, ale ze zostala podpisana w trakcie trwania pierwszego malzenstwa to on tez ma prawo najmu. Wyjechalam zagranice pozostawiajac tam wszystkie swoje rzeczy jako ze moj ex maz nigdy tam nie mieszkal nie byl zainteresowany ani nic. Po wyjezdzie zlozylam wniosek do sadu o podzial majatku. Otrzymałam orzeczenie sadu w ktorym sad zasadza mojemu ex mieszkanie z obowiazkiem splaty mnie. oczywiscie splaty nie otrzymałam, ale za to dowiedziałam sie ze moj maz wymienil zamki bez mojej wiedzy podczas gdy moje rzeczy tam nadal sa. Co robic? zglaszac na policje? jesli tak to co dalej?

#19 Guest_Lastic

Guest_Lastic
  • Goście

Napisano 18 listopad 2017 - 00:11

piszcie na maila lesqamura@gmail.com

właściciel nie może wymienić zamków nigdy    podczas najmu oczywiscie w czasie trwania umowy

nie może wchodzić do mieszkania chyba w celu usunięcia awarii

jeśli wynajmujący poprosił o te pomoc  , jeśli wynajmujący twierdzi że nie ma awarii

a właściciel nadal drąży temat masz prawo mu odmówić jeśli wejdzie z policją wpuść

policję by zobaczyła że nie ma awarii i wyproś właściciela masz do tego prawo

jeśli właściciel wejdzie do mieszkania podczas kiedy ciebie nie ma < jeśli wynajmujący dorobi sobie klucz i choć raz go użyje bez twojej zgody

godzi się on w z ograniczeniem własnego prawa posiadania.

różne są sytuacje najczęściej ( pozbawienie wolności ) 

jeśli masz chatę na kredyt pod wynajem i w czasie najmu  wejdziesz do mieszkania bez zgody wynajmującego

możesz stracić prawo do tego kretytu i prawo do mieszkania

są różne kary tylko idiota chce kluczy do mieszkania podczas najmu.

jeśli właściciel nalega albo mówi że chce klucz nie podpisuj z nim umowy znaczy że trudny koleś który ma kompleksy

jeśli ktoś chce wynajmować mieszkanie to powinien wiedzieć o tym że normą jest wymiana wkładki i że nie będzie miał kluczy

jeśli martwisz się o dziury w ścianach , ubezpiecz mieszkanie

jeśli boisz się o meble < przed wydaniem kluczy podpisz PROTOKÓŁ ZDAWCZO ODBIORCZY wpisz w nim co gdzie jest w jakim stanie.

jeśli czegoś nie będzie najemca musi zapłacić

jeśli coś jest porysowane odciągasz mu 5% wartości przedmiotu od Kaucji którą powinien zapłacić przed umową najlepiej pobrać kaucję oczywiście

i nie musisz nic więcej robić , nie płaci , a nie masz w umowie że mozesz go wyrzucić jeśli się spóźnia

to czekasz do końca trwania umowy < u do sądu warto poinformować rzecznika lub prawnika że typ ci nie płaci

wtedy od całej zaległej kwoty doliczasz odsetki  , jeśli nadal nie płaci prawnik informuje komornika  i typ ma lipe .

nie jest tak że jak ktoś wam zniszczy mieszkanie to nic nie możecie jeśli macie protokół to walcz o swoje pamiętaj jednak by najmujący na spokój sobie mieszkał , nawet jeśli nie płaci

i tak po umowie wszystko odzyskasz ale ważne jest to żeby poinformować prawnika.  albo biuro nieruchomości jeśli pośredniczyło podczas podpisywania umowy.

pozdrawiam

do właścicieli  ( dajcie mieszkać najemcą płaci wymaga  jeśli nie umiesz się z tym pogodzić nie wynajmuj mieszkania wrzuć kasę na lokatę i bez użerania będziesz miał podobną kasę )

do najemców ( nie niszczcie mieszkań jeśli jest impreza , coś zniszczyli koledzy , zadzwoń powiedz właścicielowi  odpisze wam wartość mebelka pod koniec umowy pamiętaj podczas imprezy osoba 3 czyli twój kolega nie płaci za szkodę tylko ty więc pilnuj kolegów )

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 listopad 2017 - 00:22

Guest_Jo

jeśli umowa jest na ciebie i nadal trwa to jeśli jest pośrednik to jego obowiązkiem jest by do końca trwania umowy załatwiać takie sprawy

jeśli wynajem jest bez pośredników z urzędem , urząd nic nie robi wzywasz policję , pokazujesz umowę daty

i policja wynosi męża jeśli tego nie zrobi łamie prawo  możesz podać do sądu i policjanta który nie zareagował i męża który nie ma prawa do mieszkania

jeśli wymienił zamki a umowa jest na ciebie a mąż jest dopisany jako osoba mieszkająca tam to albo mieszkasz z nim

albo on ma ciebie spłacić.

mąż nie ma prawa wymieniać zamków , wzywasz ślusarza i policję ślusarz otwiera drzwi a Policja kara męża , ale pamiętaj musisz do końca umowy mieszkać z mężem .

lub najlepiej dogadać się z urzędem opowiedzieć sytuację w urzędzie , mąż jeśli zmienił zamki złamał prawo więc będziesz miała prawo zmienić osobę która ma tam mieszkać oczywiście jeśli umowa jest na ciebie a mąż jest dopisany jako osoba mieszkająca albo współdzieląca mieszkanie.

jeśli urząd tego nie zrobi , to chuijowy urząd idż do innego albo do sądu.

zgłoś sprawe prawnikowi że mąż ciebie nie spłaca i mieszka tam sam , prawnik pod koniec umowy powiadomi komornika , komornik naliczy odsetki i mąż będzie musiał oddać ci całość pieniążków razem z odsetkami za zwłokę.

jeśli tak nie będzie zmień prawnika. 

pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych