Skocz do zawartości

Rozwiązanie umowy najmu z jednym z najemców

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-harry74

Guest_-praw-harry74
  • Goście

Napisano 23 luty 2011 - 00:06

Witam. Wraz z byłą żoną jesteśmy najemcami mieszkania komunalnego. Od ponad dwóch i pół roku była żona nie przebywa w tym mieszkaniu, ponieważ wyprowadziła się do nowego partnera. Długo przed wyprowadzką zadłużyła poważnie mieszkanie. W listopadzie 2010 roku, po dwuletniej batalii udało mi się wymeldować ją z tego mieszkania. Rozwiązanie umowy najmu miało być, jak zapewniali urzędnicy, formalnością. Niestety. Udając się z postanowieniem administracyjnym o wymeldowaniu do Wydziału Lokalowego usłyszałem, że to nie wystarczy, gdyż była żona musi wyrazić zgodę na rozwiązanie z nią umowy najmu. Oczywiście nie zgodziła się, nie podała również powodu swojej decyzji. Od momentu wyprowadzki nie łoży na utrzymanie mieszkania. Tymczasem zadłużenie nie maleje. Wystąpiłem z wnioskiem o zamianę mieszkań z czteroosobową rodziną. Oni gnieżdżą się w pokoju z kuchnią, natomiast ja mieszkam sam na 96 m2. Ponadto rodzina ta gotowa jest uregulować zadłużenie mojego mieszkania. W tej chwili zamiana jest niemożliwa, ponieważ była żona jako współnajemca nie zgadza się na zamianę. Z początkiem marca zapadnie decyzja o rozwiązaniu umowy najmu zarówno ze mną jak i byłą żoną. Czy prawnie można rozwiązać ten problem? Czy jest możliwe, że w zamian za uregulowanie przeze mnie zadłużenia, Urząd Miasta rozwiąże umowę z byłą żoną tym samym ustanawiając mnie jedynym najemcą? Nadmieniam, ,że chciałem wcześniej spłacić dług, ale jeden z urzędników odradził mi ten krok, gdyż wówczas nie byłoby podstaw do rozwiązania umowy najmu i w dalszym ciągu miałbym byłą żonę "na głowie". Ponadto urzędnik poradził mi, żebym uregulował zadłużenie po terminie wypowiedzenia i sprawa zakończy się po mojej myśli. Boję się jednak, że będzie za późno. Może jest inny sposób, by rodzina, która chce tej zamiany mogła otrzymać wynajmowane przeze mnie mieszkanie? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam.

#2 Guest_-praw-lewanna

Guest_-praw-lewanna
  • Goście

Napisano 23 luty 2011 - 00:28

k.c.
Art. 6801

§ 2. Ustanie wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za
sobą ustania wspólności najmu lokalu.
Jednakże sąd, stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.

#3 Guest_Izabela

Guest_Izabela
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2021 - 15:59

Witam serdecznie,

mam podobny, ale nie tożsamy problem. Prawie dwa lata temu wyprowadziłam się z e wspólnie wynajmowanego z partnerem mieszkania. Umowa najmu niestety była podpisana na nas dwoje. Przez długi czas próbowałam porozumieć się po rozsatniu z partnerem w kwestii umowy i kaucji (wpłacaliśmy 5 tys. zł z czego 3 tys. było z moich środków) do dzisiaj niestety nie udało mi się niczego uzyskać, były partner nie jest skory do porozumienia.

Jakie mam możliwośći, aby z mojej strony rozwiązać tą umowę najmu, podczas gdy były partner nadal tam mieszka....

Nie chcę już widnieć na FV w momencie gdy już tam nie mieszkam tak długo.

Proszę o pomoc, jak to mogę rozwiązać.

Czy pozostaje mi tylko iść z tą sprawą do sądu?

Pozdrawiam,

Izabela

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych