Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży a '13'

wróć do serwisu Księgowość 59 odpowiedzi w tym temacie

#21 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3544 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 17 styczeń 2014 - 14:24

http://pckp.pl/zmian...-rocznym,4,2604

#22 elzbietakw33

elzbietakw33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 17 styczeń 2014 - 14:54

Super link. Dziekuję. Wszystko ładnie opisane

#23 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 22:06

pracowałam od stycznia 2012 do 10.10.2012 ( ciążą) czy należy mi się 13 pensja bo jej nie dostałam czy mam o to walczyć? jestem zatrudniona na czas nieokreślony

#24 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2015 - 15:24

Witam potrzebuję pomocy.Chodzi mi o "13" czy mi się należy czy nie. Od stycznia do kwietnia 2014 ciąża pracowałam pod koniec kwietnia zagrożenie ciąży i poszłam na L4 do porodu.Urodziłam 2 sierpnia i od tego momentu jestem na macierzyńskim i co z moja '13" dostane czy nie.Bardzo proszę o pomoc.Moja księgowa mówi ze mi się nie należy.Pozdrawiam

#25 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 styczeń 2015 - 15:34

Niestety, nie świadczyłaś pracy przez 6 m-cy więc "13-ka" nie przysługuje i bez znaczenia fakt ze zwolnienie na ciążę

#26 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 14 styczeń 2015 - 15:36

Ale zaraz czy od stycznia do kwietnia pracowałaś czy nie? bo nie jest jasno napisane

#27 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2015 - 16:29

Ale zaraz czy od stycznia do kwietnia pracowałaś czy nie? bo nie jest jasno napisane

Tak bedac w ciazy pracowałam od stycznia do kwietnia.Na moje powinnam dostac za te miesiace plus macierzyński.

#28 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 15 styczeń 2015 - 09:53

Tak masz rację, jeśli pracowałaś do kwietnia, to pracy jedynie nie świadczyłaś (wg przepisów o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym) przez okres 3 m-cy (maj, czerwiec, lipiec) ponieważ okres macierzyńskiego jest zaliczany.

#29 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2015 - 14:44

i jeszcze opierdolic szefowi kiełbache i bedzie gitara

#30 Guest_Gościówa

Guest_Gościówa
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2015 - 21:56

Witam. Szukam pomocy w sprawie trzynastki za 2014r. W 2014 roku pracowałam 3 miesiące, później byłam przez 6,5 miesiąca na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą zagrożoną. Po porodzie byłam na 2,5 miesięcznym macierzyńskim. Trzynastki nie dostałam. Kadrowa wyjaśniła mi, że w sumie moja efyktywna praca (3 mies.) i macierzyński (2,5 mies.) to okres krótszy niż pół roku i nie należy mi się trzynastka. To prawda?

#31 Guest_Gościówa

Guest_Gościówa
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2015 - 22:01

Witam. Szukam pomocy w sprawie trzynastki za 2014r. W 2014 roku pracowałam 3 miesiące, później byłam przez 6,5 miesiąca na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą zagrożoną. Po porodzie byłam na 2,5 miesięcznym macierzyńskim. Trzynastki nie dostałam. Kadrowa wyjaśniła mi, że w sumie moja efektywna praca (3 mies.) i macierzyński (2,5 mies.) to okres krótszy niż pół roku i nie należy mi się trzynastka. To prawda? Jestem zatrudniona na umowę o pracę bezterminowo i pracuję w tym zakładzie pracy kilka lat.

#32 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2015 - 10:18

Witam. Szukam pomocy w sprawie trzynastki za 2014r. W 2014 roku pracowałam 3 miesiące, później byłam przez 6,5 miesiąca na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą zagrożoną. Po porodzie byłam na 2,5 miesięcznym macierzyńskim. Trzynastki nie dostałam. Kadrowa wyjaśniła mi, że w sumie moja efektywna praca (3 mies.) i macierzyński (2,5 mies.) to okres krótszy niż pół roku i nie należy mi się trzynastka. To prawda? Jestem zatrudniona na umowę o pracę bezterminowo i pracuję w tym zakładzie pracy kilka lat.

Aby otrzymać "13" trzeba przepracować pełne 6 miesięcy w danym roku, u Ciebie wychodzi 5,5 miesiąca, więc wynagrodzenie nie przysługuje.

#33 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 08 czerwiec 2015 - 08:16

Aby otrzymać 13-kę za dany rok kalendarzowy należy efektywnie świadczyć pracę przez 6 m-cy.

Nie wystarczy samo zatrudnienie, ale efektywna praca, ty pracowałaś tylko 5,5 m-ca (ponieważ macierzyński zalicza się do świadczenia pracy w tym wypadku).

Zatem 13-ka ci nie przysługuje

#34 Guest_Gościówa

Guest_Gościówa
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 12:15

Dziękuję za odpowiedź... Szkoda, że nie dostanę trzynastki, bo kasa przydałaby się, ale pocieszam się "swoją" dziecinką...

Mam jeszcze pytanie: Jeśli cały 2015 rok nie będę pracowała, bo przez 9,5 miesiąca będę na urlopie rodzicielskim, a przez pozostałe 2,5 miesiąca będę na zaległych urlopach (z poprzedniego roku i tego), to czy w 2016 też "nici" z trzynastki??

Pozdrawiam wszystkich:)

#35 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3544 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 10 czerwiec 2015 - 12:49

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane w przypadku korzystania z urlopu macierzyńskiego i to bez względu na długość udzielonego urlopu. Przedstawiając powyższe należy przyjąć, że każdym przypadku przebywania na urlopie macierzyńskim i świadczenia faktycznej pracy poza urlopem w danym roku, pracodawca obowiązany jest wypłacić pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne. Jednakże, aby pracodawca mógł wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownica musi w danym roku wykonywać pracę przynajmniej przez jego część. W przypadku braku świadczenia pracy w danym roku nie będzie możliwe obliczenie rocznego wynagrodzenia.

Podstawowym kryterium, które warunkuje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest korzystanie przez pracownika w ciągu danego roku z urlopu macierzyńskiego  oraz faktyczne świadczenie w danym roku pracy.

Ty świadczyłaś prace przez 3 miesiące i trzynastka ci przysługuje za ten okres.Jeśli chodzi o rok 2015 ,to za okres urlopu wypoczynkowego(2,5miesiąca)przysługuje ci trzynastka.

#36 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 10 czerwiec 2015 - 13:13

"....Zgodnie z obowiązującymi przepisami ...." zacytuj je proszę.

#37 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 10 czerwiec 2015 - 13:35

Z komentarzy jedynie mam tekst który absolutnie nie potwierdza "...z przepisów..."

"Zdaniem wielu komentatorów z zakresu prawa pracy, już sam fakt korzystania z urlopów z tytułu rodzicielstwa, bez względu na czas ich trwania, powoduje wyłączenie wymogu przepracowania co najmniej 6 miesięcy w danym roku. Są to opinie przeważające, niemniej wyrażany jest również pogląd, że wspomniane urlopy wyłączają wymóg stażowy tylko wtedy, gdy razem z okresem faktycznie przepracowanym w danym roku wynoszą co najmniej 6 miesięcy"

#38 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3544 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 10 czerwiec 2015 - 13:38

DzU z 2012 r., poz. 819)

#39 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 10 czerwiec 2015 - 14:06

Może faktycznie źle to interpretowałam.....bije się w piersismile.png

Dziękuje Mario za uświadomienie.

To by oznaczało, że nawet 5 dni przepracuje a reszta będzie urlopami (w tym macierzyńskimi) i wystarczy do nabycia prawaohmy.png

#40 Guest_Gościówa

Guest_Gościówa
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 19:30

Szanowne Panie: Księgowo-Zołzo i Mario!

Dziękuję Wam uprzejmie, za odpowiedź i objaśnienie obowiązującego prawa. Dla mnie to magia...Dlatego chętnie posłucham mądrzejszych i ich punkty widzenia, ale teraz zgłupiałam... Więc znów proszę o wskazówki:)

Księgowa, w szkole, w której pracuję, przedstawiła mi wyjaśnienia podobne jak zrobiła to wcześniej Księgowa-Zołza. Natomiast ja, szukałam wyjaśnienia, bo myślałam podobnie jak Maria (bo oczywiście to dla mnie korzystniejsze i szukałam jakichkolwiek argumentów za). I widzę, że mogę jednak coś zyskać (z Waszą pomocą)), więc upewniam się czy dobrze zrozumiałam...

Mogę poprosić księgową o weryfikację przyznania mi trzynastki (na piśmie?, w jakiej formie?, na jakiej podstawie?, do kiedy? do kogo?)? Poprawcie mnie jeśli się mylę i podajcie, proszę, podstawę prawną (czy może to być cytowany DzU z 2012 r., poz. 819)? Z góry dziękuję za pomoc i czas poświęcony... Mam nadzieję, że i tym razem doczekam się odpowiedzi. Dziękuję i... czekam (z nadzieją, na rady Pań).

P.S. Dziękuję serdecznie obu Paniom za pomoc, zwłaszcza Pani Marii (co zrozumiałe:) )

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych