Skocz do zawartości

remont w budynku wielorodzinnym

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2010 - 09:16

Mam problem z współwłaścicielami budynku wielorodzinnego w którym chcę zamieszkac i w którym wykupiłam lokal mieszkalny. Chodzi o to, że moje mieszkanie jest na poddaszu, by się do niego wprowadzić chcę zmienic pokrycir dachowe z eternitu na blachę. Mam lokal na całej powieszchni budynku, podemną mieszka pani, która zgadza się na remont i równiez zajmuje cała powiezchnie swego piętra, natomiast na parteż są dwa lokale. Właściciele jednego z lokali zgadzają si e na remont a drudzy nie. Zgodz na remont wiąże się równiez ze zobowiązaniem pokrycia kosztow finansowych za remont. Na dachu jest eternit a ten nawet Unia nakazuje wymieniac stad moje pytanie.
Czy ten jeden własciciel lokalu zajmujący 1/6 budynku może nam uniemozliwic remont? Do remontu potrzebne sa podpisy wszystkich mieszkancow czy wystarczy tylko wiekszosci. Czy jest tez takie prawo by kosztami dzielic się od metraza i czy ktos moze wogole nie chciec sie dolozyc. Pani wyszla obecnie z propozycja ze zgodzi sie na podpisanie dokumentow dzieki ktorym bedzie mozna uzyskac potrzebne zezwolenia w zamian za nasze pisemne zobowiazanie ze nie bedziemy od niej chcieli pieniedzy ne remont. Prosze o szybka odpowiedz badz jakakolwiek pomoc co mam zrobic gdzie sie udac bo bez remontu nie moge sie wprowadzic do mieszkania bo wszystko przecieka. Ale tym na dole to nie przeszkadza na nich przeciez nie kapie.

#2 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2010 - 12:26

Witam,
w tym przypadku (tzw. mała wspólnota) jest niezbędna zgoda wszystkich właścicieli. W tej sytuacji (stan techniczny) pozostają dwie drogi postępowania:
- nakaz PINB
- postępowanie sądowe
Każdy ze współwłaścicieli ma ustawowy obowiązek (ustawa o własności lokali) partycypować w kosztach utrzymania części wspólnej nieruchomości (dach jest właśnie jednym z elementów części wspólnej) proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2011 - 14:03

dziękuję za odpowiedź.

Remont dachu został rozpoczęty, trzech włościcieli słownie umówiło się, że pokryje koszty remontu a jeden nie. postanowiliśmy za niego założyć. Niestety gdy robotnicy wykonali zmianę pokrycja dachowego, wymieniono odeskowanie i położono papę, i przyszło do zbiórki to już tylko dwie osoby zostały do pokrycia kosztów. A trzeba jeszcze położyć blachę.

Mam pytanie co teraz zrobić? rozumiem, że potrzebne beda wszystkie faktury zwiżane z poniesionymi kosztami. Ale kto ma założyć sprawę ten co wyłożył więcej pieniędzy, na kogo wystawić fakturę, czy dobrą drogą byłoby wynajęcie adwokata, czy przy wygranej sprawie beda zwrocone koszty za remont dachu i właśnie za adwokata?

Jak osoby mieszkające w budynku okażą się nie wypłacalne to czy cała sprawa ma sens, czy prawo to jakoś reguluje.

Proszę o szybką odpowiedz i z góry dziękuje.

#4 lilu21

lilu21

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 23:54

Zawsze można kupić coś używanego i robić remont... Nam pomogła w tym firma http://malhaus.pl/ Finalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z końcowych efektów wszystkich prac.

#5 lilu21

lilu21

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 23:54

Zawsze można kupić coś używanego i robić remont... Nam pomogła w tym firma http://malhaus.pl/ Finalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z końcowych efektów wszystkich prac.

#6 versia90

versia90

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 27 listopad 2018 - 14:12

Na pewno jak remont to jakościowe nowe wyposażenie tego domu bo bez tego ani rusz. Jak kupisz jakis chłam to pozniej niestety bedziesz wymieniac i zaplacisz x2. Aby tego uniknac to po prostu wez sobie wejdz na ta stronke i zobacz co ile kosztuje. Masz bezproblemowa pomoc z wybraniem najlepszej oferty sklepu https://www.ceneo.pl...ory_gospodarcze

Ludzie małoduszni zawsze usiłują pomniejszyć innych...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych