Skocz do zawartości

sąsiad się odgrodził. Czy wolno mu budować furtkę na mój teren

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-giorgio

Guest_-praw-giorgio
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2010 - 01:58

Witam: Dwie działki przyległe, teren był dotychczas otwarty (dalsi sąsiedzi byli ogrodzeni), nie było problemów ale ... sąsiad także postanowił ogrodzić swój teren. Ma prawo wiem. nie w tym rzecz. Odgrodził się ale dla skrócenia drogi do autobusu i sklepu wybudował sobie furtkę w ogrodzeniu na mój teren, a ten nie jest ogrodzony. Ja jestem jego właścicielem. Nie spytał mnie nawet o zdanie. Twierdzi, ze skoro mój teren nie jest ogrodzony nie musi mnie pytać o zdanie. Mimo, że wyrażałem sprzeciw w trakcie budowy mój głos został zignorowany. BA !! Usłyszałem, że jak będę robił problemy to poda mnie do sądu. Moje pytanie. Czy miał prawo wybudować furtkę nie mając mojej zgody ?? Ja sądzę, że nie.

#2 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2010 - 10:19

Witam,
furtkę mógł sobie wmontować w ogrodzenie..., ale jakim prawem z niej korzysta?.....?. a zwłaszcza z przechodu przez teren prywatny?....? Nie ma znaczenia, że nie jest on (teren) ogrodzony.
Przypomnę jedynie przy tej okazji, ze tylko za zgodą obu właścicieli (uzytkowników) działek granicznych ogrodzenie można ulokować w granicy. Przy braku porozumienia grodzić sie można na swoim terenie.

#3 Guest_-praw-giorgio

Guest_-praw-giorgio
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2010 - 12:11

CYTAT(Tadeusz52 @ 1.06.2010, 8:19) Witam,
furtkę mógł sobie wmontować w ogrodzenie..., ale jakim prawem z niej korzysta?.....?. a zwłaszcza z przechodu przez teren prywatny?....? Nie ma znaczenia, że nie jest on (teren) ogrodzony.
Co do ogrodzenie nie ma zastrzeżeń, chodzi o samą furtkę. Domyślam się, ze ogrodzenie może się składać z samych furtek (kwestia wyłącznie techniczna). Czy jest jakiś przepis regulujący tę kwestię, korzystania mimo braku mojej zgody ?? Chciałbym mieć jakąś podstawę.

#4 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2010 - 16:07

Kodeks cywilny

Art. 222. § 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

#5 Guest_-praw-giorgio

Guest_-praw-giorgio
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2010 - 21:00

ale ja chciałbym wiedzieć czy jest jakiś przepis (np prawo budowlane czy jakieś inne), które nie pozwala budować furtek, okien na teren sąsiedni bez zgody sąsiada. Kiedyś słyszałem, ze nie można budować okna na podwórko sąsiada, furtki itd ale nie znam podstawy prawnej stąd moje pytanie.

CYTAT(Tadeusz52 @ 1.06.2010, 8:19) Przypomnę jedynie przy tej okazji, ze tylko za zgodą obu właścicieli (uzytkowników) działek granicznych ogrodzenie można ulokować w granicy. Przy braku porozumienia grodzić sie można na swoim terenie.
No właśnie ale z czego to wynika.

#6 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2018 - 23:03

Mam pytanie.......?moja ciocia panoszy się na działce mojej matki między innymi jest furtka od lat czy można ją przywołać do porządku w jakiś sposób oprócz sądu.?

#7 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2018 - 09:37

Tak, można z nią porozmawiać.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18139 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 lipiec 2018 - 10:28

Mam pytanie.......?moja ciocia panoszy się na działce mojej matki między innymi jest furtka od lat czy można ją przywołać do porządku w jakiś sposób oprócz sądu.?

Przecież to działka matki a nie twoja.
Ciekawe co rozumiesz pod pojęciem "panoszenia"

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych