Skocz do zawartości

Sprawa umowy kupna - sprzedaży

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-savik

Guest_-praw-savik
  • Goście

Napisano 24 maj 2010 - 16:53

Witam. Znajomy ostatnimi czasy kupił pojazd. Poprosił mnie abym napisał w jego imieniu ponieważ nie ma internetu..

Więc jego sprawa wygląda następująco. Pojazd, który zakupił był sprzedany od ręki do ręki bez spisywania żadnej umowy. Wszystkie papiery zostały przekazane. No i cóż, jako że osoba która widniała na dowodzie rej wyjechała do Anglii i kontaktu z nią nie było a mój znajomy chciał zarejestrować pojazd, spisał fikcyjną umowę między osobą widniejącą na dow. rej. a samym sobą. Cóż, wszystko się udało do czasu kiedy nie trzeba było odebrać stałego dowodu rej. Okazało się, że osoba z dow. rej. spisała z osobą X umowę na ten pojazd. Tylko osoba X nie rejestrowała dlatego dane dowodu rej się nie zmieniły. Pani w wydziale komunikacji powiedziała mojemu znajomemu, że została sporządzona taka umowa z kimś innym a mój znajomy stworzył umowę z pierwotnym właścicielem na pojazd, którego pierwotny właściciel nie posiada. I ta pani powiedziała mojemu znajomemu że musi przynieść umowę kupna sprzedaży między osobą X a osobą z dowodu rej.

Pytanie jakie mój znajomy sobie zadaje: czy szukać osoby X, wziąć od niej tą umowę i zanieść do pani z urzędu (to będzie chyba trochę dziwne, bo jak osoba z dowodu rej mogła sporządzić umowę na pojazd którego nie posiada, ponadto na umowie sporządzonej przez mojego znajomego widnieją fałszywe nr, tj nr dowodu osobistego oraz NIP...) czy tą sprawę zostawić i już lepiej nie ruszać? Czy mojemu znajomemu może coś grozić?

z góry dziękuję za odpowiedzi...

#2 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 24 maj 2010 - 19:43

Z opisu wynika, że Pani znajomy postąpił co najmniej nierozważnie i teraz ma problem, gdyż stracił pieniądze i nie wiadomo, czy uda się je odzyskać. W zasadzie trudno tu mówić o ważnej umowy sprzedaży samochodu, bo znajomy dokonał zakupu od osoby, która najprawdopodobniej nie jest właścicielem pojazdu. Powinien w tej sytuacji skontaktować się z tą osobą X i ustalić, jaki jest stan prawny pojazdu.

#3 Guest_-praw-savik

Guest_-praw-savik
  • Goście

Napisano 24 maj 2010 - 20:09

CYTAT(kempi82 @ 24.05.2010, 18:43) Pani znajomy

nie Pani tylko Pana

Może jaśniej napisze. Przypuśćmy, Andrzej posiada pojazd. Andrzej sprzedaje go Marcinowi, finalizując transakcję umową kupna. Wszystko jest ok. Marcin używa pojazdu w celach rekreacyjnych (typu jazda po lasach). Nie rejestruje ani nie robi nic innego z pojazdem. Po jakimś czasie sprzedaje go od ręki do ręki Adamowi bez spisywania umowy, ponieważ Adam chce np na części. Tak jak mój znajomy. I teraz Adam jednak stwierdza, że chce nim jeździć. A że Adam nie ma żadnych danych (prócz tych z dowodu rej Andrzeja, tj organ wydający, adres, pesel) to spisuje fałszywą umowę nie wiedząc ze Andrzej spisał umowę z Marcinem. Bo gdyby wiedział, to znalazłby Adama i to z nim spisał umowę. Czyli wychodzi na to że Andrzej spisał umowę w 2007r (bo tak pani w urzędzie powiedziała) z Marcinem na pojazd XXX i teraz, rok 2010, została sporządzona fikcyjna umowa Andrzeja z Adamem na pojazd XXX, którego Andrzej już nie posiada, o.

A pani z urzędu powiedziała że chce umowę Andrzeja z Marcinem.

I czy mój znajomy ma szukać Marcina, wziąć umowę którą zawarł z Andrzejem? Czy lepiej to zostawić? I czuś grozi mojemu znajomemu...

Kwota pojazdu to 700zł. Są opcje takie, albo zostawi tą sprawę, będzie musiał co roku opłacać OC w wysokości 75zł ale nie będzie mógł używać pojazdu po drogach publicznych, jedynie po ściernisku, ponieważ ma tymczasowy dowód, którego nie może wymienić ze względu na przekręt, jaki dokonał, albo wyjaśnić tą sprawe, co mi się wydaje, że raczej się to nie uda.

Więc jak Państwo myślicie o tym?

#4 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 24 maj 2010 - 21:08

Skoro Pan, a nie Pani to proszę zmienić ustawienia profilu, bo w tej chwili ma Pan ustawioną płeć- Kobieta .
Wszystko było dla mnie jasne już przy pierwszym poście- jest tak, że w tej chwili Pana znajomy podpisał umowę z osobą, która nie była właścicielem pojazdu w chwili zawarcia umowy, a jedynie była wpisana do dowodu rejestracyjnego. Jeżeli znajomy chce tym pojazdem poruszać się po drogach publicznych to sprawę musi załatwić z obecnym właścicielem, a kwestie finansowe powinien również załatwić ze sprzedającym. Znajomemu nie grozi żadna straszna kara .

#5 Guest_-praw-savik

Guest_-praw-savik
  • Goście

Napisano 25 maj 2010 - 10:20

Ojoj, nie wiedziałem, dziękuje, zmienię dane

No dobrze, ale co będzie w związku z fałszywą umową? Przecież tam fałszywy jest nr dowodu oraz NIP, no i podpis podrobiony też, wiadomo... Urzędnicy nie będą dociekać skąd mój znajomy ma tą umowę?

#6 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 maj 2010 - 17:44

Fałszowanie umowy to przestępstwo. Pytanie co z tym zrobić to nie do nas - bo proszę nie oczekiwać, że będziemy podpowiadać jak popełnić przestępstwo.

Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.

§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

#7 Guest_-praw-savik

Guest_-praw-savik
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 01:42

Czyli najlepiej zostawić tą sprawę, jakimś cudem skontaktować się z osobą z którą była sporządzona fikcyjna umowa i dogadać się, chyba na to wychodzi tak>

#8 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 13:59

Nie wiemy na co wychodzi - nie odpowiadamy w sprawach zmierzających w oczywisty sposób do obejścia lub naruszenia prawa.

#9 Guest_Akala

Guest_Akala
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2018 - 19:15

Ja przy okazji sporządzania umowy korzystałam z usług doświadczonego notariusza z Tczewa - pani Cejrowskiej. Sprawna pomoc, bezbłędnie sporządzona umowa.

#10 Guest_ofelia

Guest_ofelia
  • Goście

Napisano 24 maj 2019 - 17:05

Dla mnie umowę sprzedaży mieszkania sporządziła notariusz Cejrowska z kancelarii w moim rodzinnym mieście. Muszę przyzjnać, że jest bardzo kompetentna. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych