Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Przyłacze gazowe na działce .

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-pinio2009

Guest_-praw-pinio2009
  • Goście

Napisano 21 marzec 2010 - 14:53

W głąb mojej działki na dł. 23 m.b. wchodzi przyłącze gazowe o średnicy 50 mm. za którego wybudowanie poniosłem koszty i zgodnie z wówczas obowiązującym prawem zapisanym w warunkach technicznych przyłączenia urządzeń do wspólnej sieci gazowej zostałem zobligowany ,że po wybudowaniu mam nieodpłatnie przekazać je na własność Rejonu Gazowniczego. W styczniu br. pismem zwróciłem się do Gazowni w oparciu o art.49 par.2 z żądaniem wykupienia - zwrotu poniesionych nakładów ,wypłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z mojej nieruchomości oraz ustanowienie wynagrodzenia za służebność przesyłu.W odpowiedzi napisali ,że przedmiotowe przyłącze nie zostało przekazane na majątek Spółki a ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem lat 10. Co do służebności przesyłu wypłatę odszkodowania uważają za bezzasadną ponieważ przyłącze doprowadza gaz wyłącznie do mojej posesji . Postanowiłem drugim pismem ponownie wezwać Gazownię do załatwienia tej sprawy podnosząc, że nowelizacja k.c. o treść art.49 par.2 została wprowadzona 3.08.2008r. wskazując ,że początek przedawnienia należy liczyć dopiero od dnia wejścia w życie nowych przepisów ponieważ nie ma możliwości rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczenia,które nie istniało.W odpowiedzi Gazownia napisała cyt. przyłączenie do sieci gazowej nie jest równoznaczne z tym,że urządzenia przyłączone stają się częścią składową, ani tym bardziej własnością przedsiębiorstwa .Odnosząc to Państw przypadku ,mając na uwadze obowiązujące przed dwudziestu laty praktyki tj. brak warunków przyłączenia / ja taki dokument posiadam / i umowy przyłączeniowej/też posiadam wraz z fakturą za odbiór instalacji/ w których by wprost określono granicę własności,za granicę własności uznajemy kurek przy granicy działki.Co do zwrotu poniesionych nakładów zgodnie z art.49 par.2 napisali ,że roszczenie było możliwe przed wprowadzeniem nowelizacji w oparciu o wyr.SN z dnia 7.listopada 1997r.II CKN 424/97 z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia dlatego roszczenie uznają za przedawnione . Natomiast co do służebności przesyłu to tu następuje zmiana stanowiska ,przyznają że przepisy znowelizowanego k.c. art 3051 oraz art.49 par.2 dają taką możliwość ale nie są właścicielami urządzenia więc nie ma możliwości by zostało ustanowione prawo służebności przesyłu.
Pomóżcie co dalej czynić mam co prawda napisany pozew do sądu . Dla mnie jest to sprawa bardziej honorowa jak materialna jest to monopolista ,który praktycznie nie podlega żadnej kontroli mam tu namyśli jakość dostarczanego gazu.Pozdrawiam.

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 21 marzec 2010 - 21:23

Niestety - roszczenie o zwrot kosztów wybudowania faktycznie uległo przedawnieniu. Natomiast w zakresie służebności - jeśli jest to odcinek - przyłącze, które tylko zasila Pana nieruchomość to na służebność ja tu podstaw nie widzę.

#3 Guest_-praw-wagmrad

Guest_-praw-wagmrad
  • Goście

Napisano 28 marzec 2010 - 22:18

Witam,

Mam podobny problem i proszę o pomoc.
W granicy mojej działki na długości ok. 12 m biegnie przyłącze gazowe do budynku mieszkalnego znajdującego się na działce sąsiedniej. Przyłącze to jest zagazowane ale nie jest podłączone do budynku mieszkalnego. W budynku tym nie ma instalacji gazowej. Przyłącze wykonane zostało w pierwszej połowie lat 90-tych. Wykonawca chyba był mało precyzyjny bo na długości 1,5 m pryłącze wchodzi na moją działkę i jest oddalone od jej granicy o 1,00 m.
Złożyłem do gazowni wniosek o zdemontowanie nieużytkowanego przyłącza. W mojej ocenie zagazowane przyłącze wykonane ponad 10 lat temu z rur stalowych, z możliwością dostępu do niego osób postronnych stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jest również poważnym ograniczeniem dla mnie -planuję wybudować dom jak również wymienić ogrodzenie pomiędzy mną a sąsiadem.
Gazownia stwierdziła, iż albo się pogodzę z tą sytuacją albo mogę zdemontować przyłącze na własny koszt. Proszę zatem o informację:
1. Czy przyłącze gazowe może przebiegać w granicy działki - nawet jeżeli nie jest przeznaczone dla mojej nieruchomości?
2. Czy mogę wystąpić do gazowni z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu? Jakiej kwoty mogę z tego tytułu oczekiwać?
Dzięki i pozdrawiam,

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 29 marzec 2010 - 14:18

1. Jeśli zostało tam położone bez Pana zgody - to ma Pan prawo domagać się jego usunięcia.
2. Ustanowienie służebności przesyłu nie ma sensu dla Pana, bo skoro w tak niewielkim stopniu narusza Pana własność to odszkodowanie będzie śmiesznie niskie. Proszę domagać się usuniecia tej nitki - oczywiście na koszt gazowników.

#5 Guest_-praw-kama117

Guest_-praw-kama117
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 12:58

Witam,

Ja mam następujący problem. Zakupiłam działkę na której rozpoczęłam budowę. Ponieważ wiedziałam, że przez działkę przebiega rura gazowa to przed przystąpieniem do budowy postarałam się o niezbędne pozwolenia w tym o pisemną zgodę gazownictwa na budowę domu w miejscu naniesionym na mapie z zachowaniem bezpiecznych odległości od rurociągu. W trakcie budowy fundamentów natrafiliśmy na rurę. Fakt ten zgłosiliśmy do gazownictwa. Okazało się, że pod fundamentami w zupełnie innym miejscu niż na mapie przebiega rurociąg średniego napięcia o średnicy około 30cm. W celu rozwiązania tego problemu udaliśmy się z wizytą do gazownictwa. Okazało się, że rurociąg, który przebiega przez działkę nie został zainwentaryzowany a tym samym nie został naniesiony na mapach. W gazownictwie na mapach wyglądało to tak: kilka działek wcześniej jest rurociąg następnie kończy się i narysowany jest wielki znak zapytania. Nadmieniam, że na działce nie ma i nie było żadnych oznaczeń świadczących o przebiegu tego rurociągu. Po kilku miesiącach oczekiwań dostaliśmy odpowiedź na nasze zgłoszenie a w nim informacja, że: pomimo iż budowa została rozpoczęta na podstawie zatwierdzonego projektu i pozwolenia na budowę oraz projekt zagospodarowania został pozytywnie zaopiniowany przez gazownictwo to ze względu iż nie wyklucza się istnienia w terenie innych urządzeń gazowych, które z przyczyn niezależnych (ze strony gazownictwa) nie zostały zainwentaryzowane, jak również nie wyklucza się rozbieżności pomiędzy trasą sieci gazowej zainwentaryzowanej na mapie a jej rzeczywistym przebiegiem a w przypadku konieczności przebudowy lub przemieszczenia urządzeń gazowych inwestor (czyli ja) opracuje dokumentację techniczną, uzyska jej uzgodnienie z gazownictwem oraz dokona na swój koszt niezbędne roboty budowlane związane z usunięciem kolizji. Dodatkowo zgłoszona kolizja uniemożliwia kontynuację budowy. Orientacyjny koszt usunięcia kolizji to 50tys zł. Panowie z gazownictwa jedyne co zrobili to przyjechali i na własne oczy zobaczyli, że mamy rurę (czynną) pod fundamentami. Prawdopodobnie dokonali również inwentaryzacji.
Napisaliśmy klika pism do gazownictwa, sprawa już się toczy kilka miesięcy. W ostatnim piśmie zawarta była informacja o gotowości wszczęcia sporu sądowego. Niedawno otrzymaliśmy propozycję ugody w skrócie: gazownictwo na swój koszt usunie kolizję - wybuduje nowy gazociąg w miejscu pierwotnie zaznaczonym na mapach a ten pod domem zostanie wyłączony z obiegu (do końca października) a my za powyższe mamy ustanowić nieodpłatną służebność przesyłu nowo wybudowanego rurociągu.
Rozważamy przyjęcie propozycji ugody, jednak nie wiemy i mamy trudności w ustaleniu jaka kwota wchodzi w grę z tytułu służebności? W ugodzie chcielibyśmy zawrzeć jeszcze punkt mówiący o możliwości kontynuowania budowy z dniem np: podpisania ugody.
Proszę o pomoc w ustaleniu najkorzystniejszego wyjścia z tej sytuacji. Nadmieniam, ze najbardziej zależy mi na możliwości jak najszybszego kontynuowania budowy

#6 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 23:13

Nie ma tu podstaw, aby obciążać was kosztami przebudowy (usunięcia kolizji). Wezwijcie gazownie do usunięcia z waszej nieruchomości urządzeń naruszających wasze prawo własności. Jeśli nie wyrażą zgody - pozostaje powództwo do sądu.

#7 Guest_Nana

Guest_Nana
  • Goście

Napisano 13 listopad 2010 - 17:43

Witam,

mam problem podobnego typu. 5 lat temu kupiłam działkę z istniejącym domem, działka posiadała dostęp do mediów (woda, gaz, prąd) plus szambo. Obecnie jestem na etapie uzgadniania projektu kanalizacji i po konsultacji z projektantem okazało się, że przyłącze gazowe i wyprowadzenie rury do kanalizacji wychodzą z domu praktycznie w tym samym miejscu, (dom ma ponad 30 lat i przyłącze do szamba nie było zinwentaryzowane, ale na pewno istniało wcześniej). Uświadomiono mnie, że od 5 lat mieszkam na potencjalnej bombie. Najciekawsze w całej sprawie jest to, że przyłącze biegnie dalej moją działką na działkę sąsiada. Nie ma tego faktu ani w księdze wieczystej, ani w akcie notarialnym (nie istnieje żadna służebność).
Nie wiem, gdzie mam dochodzić swoich praw, bo nie wiem też kto i jakim prawem wydał zgodę na takie podłączenie gazu i dlaczego sąsiad mając swoją drogę wzdłuż mojej działki poprowadził gaz po obcej posesji.
Czy ktoś mam pomysł od czego zacząć rozplątywać ten problem?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2019 - 10:22

czy ktos zakladal instalacje gazowa u firmy itgas.pl/pl/nasza-firma/?

#9 barakuda

barakuda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 96 postów

Napisano 31 marzec 2021 - 19:36

Do takich rzeczy zatrudnia się specjalistów, bo samemu człowiek nie jest w stanie ogarnąć ani opracowania projektu ani tym bardziej wykonania przyłącza gazowego. Polecam TG Plus https://www.tgplus.p...two-inynieryjneNie są drogą firmą, a załatwią wszystko.

#10 fiskimiriski

fiskimiriski

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 92 postów

Napisano 22 kwiecień 2021 - 20:12

W sumie samo przyłączeni jest przecież podstawą, ale nie jest raczej to nic skomplikowanego. Muszę przyznać, że jeśli chodzi o mnie to ja także od razu zdecydowałem się na skorzystanie z oferty https://poprostuener.../gaz-dla-firmy/gdyż po prostu chciałem mieć niższe rachunki za gaz. W takiej sytuacji udało mi się ten plan w pełni zrealizować.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych