Skocz do zawartości

Prawa lokatora w prywatnej kamienicy.

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-karoli-na2009

Guest_-praw-karoli-na2009
  • Goście

Napisano 15 luty 2009 - 15:52

Możecie się domagać doprowadzenia budynku do należytego stanu. W praktyce wyegzekwować od prywatnego właściciela jakiś znaczniejszy remont jest praktycznie nie możliwe. Jeśli stan budynku jest opłakany porozmawiajcie z inspektorem budowlanym - on ma zdecydowanie większe możliwości, aby zmobilizować właściciela do wykonania niezbędnych remontów.

#2 Guest_-praw-karoli-na2009

• Goście

Napisano 15 luty 2009 - 15:52

Mieszkam już od wielu lat w wynajętym lokalu w krywatnej kamienicy, czynsze razem z sąsiadami płacimy regularnie, natomiast właściciel nie robi żadnych remontów na klatce schodowej przecieka okno, woda leje sie na ziemie, ściany są popękane od wielu lat nie malowane,drzwi wejściowe do kamienicy ledwo co sie otwierają na podwórku jest brudno są tu jakieś stare okna, żelastwo,stara brama, pies jest przywiązany do prowizorycznej budy tylko rano dostaje jeść ale teraz w zime zanim on zdąży to zjeść wszystko mu zamarza nie ma dostępu do wody.
1. Czy ja jako lokator am prawo zwrucić właścicielowi uwage by coś z tym zrobił.moge jakoś na niego wpłynąć czy raczej nie prosze o odowiedz.

#3 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 21 luty 2009 - 21:16

Macie prawo domagać się okazania pełnomocnictwa.

#4 Guest_-praw-karoli-na2009

• Goście

Napisano 21 luty 2009 - 16:20

Mam pytanko:
1. dowiedziałam sie od osób trzecich że właściciel domu jest w szpitalu,czy syn właściciela moze brac od nas czynsz tak poprosu czy mamy prawo żądać od niego upoważnienia które wystawił mu ojciec?

#5 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 08 luty 2014 - 00:15

Dziendobry.wynajelam mieszkanie w kamienicy prywatnej w ktorej moi rodzice mieszkaja juz od 50 lat.mieszkanie bylo w oplakanym stanie.czynsz place regularnie.zrobilam generalny remont.niestety zmienil sie wlasciciel i musze opuscic mieszkanie.czy moge poczaskac kafelki ktore sama kupilam i sama zaplacilam za firme ktora mi je zalozyla?czy moge zdjac podwieszane sufity na ktore tez oczywiscie mam rachunki?dziekuje slicznie za pomoc

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 08 luty 2014 - 01:15

Dziendobry.wynajelam mieszkanie w kamienicy prywatnej w ktorej moi rodzice mieszkaja juz od 50 lat.mieszkanie bylo w oplakanym stanie.czynsz place regularnie.zrobilam generalny remont.niestety zmienil sie wlasciciel i musze opuscic mieszkanie.czy moge poczaskac kafelki ktore sama kupilam i sama zaplacilam za firme ktora mi je zalozyla?czy moge zdjac podwieszane sufity na ktore tez oczywiscie mam rachunki?dziekuje slicznie za pomoc

Sprawy najmu lokali reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów i jeżeli zrobiła Pani remont bez zgody właściciela,a podczas przekazywania lokalu właściciel nie będzie chciał zwrócić Pani poniesionych nakładów wówczas może Pani zrobić z tym co się tylko Pani podoba,bo to jest Pani własność,lecz musi Pani też wiedzieć,ze należy oddać lokal w stanie pierwotnym,czyli takim jak podczas przyjmowania tego lokalu.
Art. 6d.
Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.
Art. 6e.
1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.
2. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.

#7 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 07 maj 2017 - 08:59

Mieszkam w prywatnej kamienicy 61 lat. Przedtem ojciec otrzymal przydzial z kwaterunku 1956roku. W tym roku tata umarl ktory byl najemca, a ja z rodzina mieszkam tutaj cale zycie i jestesmy tez zameldowani. Otrzymalam miesiac temu wymowienie z mieszkania i nie mamy srodkow finansowych zeby cos kupic. Prosze o pomoc??? Weronika

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2017 - 10:34

Mieszkam w prywatnej kamienicy 61 lat. Przedtem ojciec otrzymal przydzial z kwaterunku 1956roku. W tym roku tata umarl ktory byl najemca, a ja z rodzina mieszkam tutaj cale zycie i jestesmy tez zameldowani. Otrzymalam miesiac temu wymowienie z mieszkania i nie mamy srodkow finansowych zeby cos kupic. Prosze o pomoc??? Weronika

Właściciel ma prawo nie podpisać z Tobą umowy najmu, ale też nie ma prawa wyrzucić Cię z rodziną na bruk. Musi Ci zapewnić inne mieszkanie. Oczywiście, rozumiem, że mieszkasz i normalnie opłacasz czynsz bez żadnych zaległości.

#9 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 07 maj 2017 - 18:08

Dziekuje, czynsz oplacamy na biezaco, zadnych zaleglosci.

#10 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 19:30

Witam. Za zgodą właściciela kamienicy w której wynajmuję mieszkanie już od 32 lat, w 2016 roku zlikwidowałam piece kaflowe i założyłam ogrzewanie gazowe na własny koszt. Skorzystałam z dotacji Wydziału Ochrony Środowiska w programie "Kawka". Dotacja wyniosła 5.000 zł a całość inwestycji - 14.000 zł. Czyli z mojej kieszeni poszło 9.000 zł.

Teraz popsuł mi się piec gazowy dwufunkcyjny. Naprawa to koszt 900 zł.

Czy właściciel kamienicy powinien pokryć koszt naprawy tego pieca?

Dzięki tej przeprowadzonej przeze mnie modernizacji (obowiązek likwidacji pieców kaflowych) właściciel nie będzie  musiał ponosić kosztów przestawiania pieców kaflowych,czy też zakładania ogrzewania ekologicznego w wynajmowanym przeze mnie lokalu.

Czy w takim razie ma obowiązek pokrywania przynajmniej kosztów napraw pieca grzewczego?

Na marginesie dodam, że poniosłam także całkowity koszt wymiany okien i drzwi wejściowych do mieszkania.

Na tę inwestycję nie otrzymałam od właściciela ani złotówki a trzeba było to zrobić aby nie ulatniało się ciepło z mieszkania. Okna nie były wymieniane od ponad trzydziestu lat, więc nie trudno sobie wyobrazić jak były spróchniałe i nieszczelne. Podobnie drzwi wejściowe. Zrobione były z łat obitych płytą pilśniową. Wystarczyło dobrze kopnąć, aby zrobić w nich dziurę.

#11 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 19:40

Skoro dokonałaś modernizacji mieszkania za zgodą właściciela to trzeba było z nim pisemnie uzgodnić zasady wszelakich rozliczeń. Zrobiłaś to? Pewnie nie, skoro piszesz. Moim zdaniem ciężko będzie wyciągnąć cokolwiek od właściciela, bo pewnie Ci powie, że to Twoja inwestycja.

#12 Guest_Mariia

Guest_Mariia
  • Goście

Napisano 12 luty 2019 - 18:41

Witam od 1974r mieszkam w kamienicy z decyzja wlasnie sprzedano kamienice i wlasciciel wypowiedzial mi umowe. Czy moze to zrobic i jaki okres wypowiedzenia?

#13 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 13 luty 2019 - 08:43

dzień dobry, prosze pomóżcie mi piszę skargę na komisariat na sąsiadów, którzy celowo psują i niszczą wspólne mienie i miejsca do wspólnego użytku, to drzwi wejściowe do klatki schodowej już rozbita i podzielona jest uchwyt, ściana odparł i odpada tynk od uderzeń drzwiami o ścianę, pierwsze drzwi już nie zamyka się i w konsekwencji lokal na pierwszym piętrze w kiepskim stan, deszcz, śnieg, wiatr śmieci, to na progu mieszkania na pierwszym piętrze , muszę napisać w skardze uzasadnione podstawy, czyli co konkretnie zgodnie z prawem, naruszają sąsiedzi , artykuły ustawy o rozmyślne zniszczenie majątku wspólnego która prowadzi do zniszczenia budynku, które to artykuły zgodnie z prawem?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych