Skocz do zawartości


SAF Windykacja - proszę o poradę


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-falkorn1980

Guest_-praw-falkorn1980
 • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 17:36

Witam serdecznie, podniosłem do tej firmy zarzut przedawnienia za jazdę bez ważnego biletu z roku 2004 i 2006, 2006 KZK GOP
oni mi odpisali:
Szanowny Panie
Podniesienie zarzutu przedawnienia podczas postępowania przed sądem spowoduje oddalenie powództwa. Jednak się tego zarzutu nie zgłosi, sąd rozpatrzy powództwo, jakby przedawnienie nie nastąpiło. Bowiem sąd z urzędu nie może brać pod uwagę przedawnienia.
Istotą przedawnienia jest więc to, że aby nastąpiło, konieczne jest działanie ze strony dłużnika poprzez zgłoszenie zarzutu przedawnienia. Bez zgłoszenia tego zarzutu oraz bez spełnienia warunków K.C. sąd rozpatrzy powództwo, jakby przedawnienie nie nastapiło.

Proponuję skorzystać z porady prawnej. Oczywiście ma Pan pełne prawo wystąpić do Sądu właściwej instancji.

z poważaniem

Moje pytanie brzmi: Co im odpisać? gdyż chciałbym zaznaczyć iż mojemu bratu gdy podniósł zarzut przedawnienia za nie zapłacony bilet z roku 2007 odpisali że sprawa została zamknięta w wyniku przez niego podniesienia zarzutu przedawnienia.


Bardzo serdecznie proszę o pomoc w tej sprawie.

#2 Guest_-praw-tomasz wojciechowski

Guest_-praw-tomasz wojciechowski
 • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 18:21

Mają rację. Sąd uwzględnia zarzut przedawnienia roszczenia wyłącznie na zarzut pozwanego. Chyba nie sądzi Pani, ze wierzyciel (firma windykacyjna) od tak "odpuści" Pani i sprawę zamknie. Z pisma jednak wynika, że ma świadomość, iż wniesienie pozwu do sądu będzie skutkowało podniesieniem przez Panią zarzutu przedawnienia roszczenia i z pewnością oddaleniem powództwa.

#3 Guest_-praw-falkorn1980

Guest_-praw-falkorn1980
 • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 18:27

Panie Tomaszu, czy da się coś w tej sprawie zrobić, czy jednak będę im musiał zapłacić ?
Mojemu bratu jednak zamkli sprawę.
Jakie pismo mógłbym im napisać ?

#4 Guest_-praw-falkorn1980

Guest_-praw-falkorn1980
 • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 19:40

Wysyłam firmie windykacyjnej takie pismo:

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do przesłanego mi pisma z dnia 2010-03-08 pragnę oświadczyć, że przedstawione wezwanie do zapłaty za pokrycie opłat dodatkowych za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej jest bezpodstawne. Jak przedstawiliście Państwo w wezwaniu, dotyczy ono spraw z roku 2004 i 2006, co biorąc pod uwagę obowiązujące w Polsce przepisy jest bezpodstawne z uwagi na przedawnienie tego typu spraw.

Jednocześnie proszę o informację o podstawie prawnej przesłanego przez Państwa wezwania do zapłaty. W przypadku jego braku proszę o pisemne zawiadomienie o kasacji mojego zobowiązania.

Wniesienie pisma do sądu będzie skutkowało podniesieniem przeze mnie zarzutu przedawnienia roszczenia.


Z poważaniem

............................

Czy to pismo poskutkuje?

#5 Guest_-praw-tomasz wojciechowski

Guest_-praw-tomasz wojciechowski
 • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 20:19

CYTAT(Falkorn1980 @ 17.03.2010, 18:40) Wysyłam firmie windykacyjnej takie pismo:

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do przesłanego mi pisma z dnia 2010-03-08 pragnę oświadczyć, że przedstawione wezwanie do zapłaty za pokrycie opłat dodatkowych za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej jest bezpodstawne. Jak przedstawiliście Państwo w wezwaniu, dotyczy ono spraw z roku 2004 i 2006, co biorąc pod uwagę obowiązujące w Polsce przepisy jest bezpodstawne z uwagi na przedawnienie tego typu spraw.

Jednocześnie proszę o informację o podstawie prawnej przesłanego przez Państwa wezwania do zapłaty. W przypadku jego braku proszę o pisemne zawiadomienie o kasacji mojego zobowiązania.

Wniesienie pisma (pozwu) do sądu będzie skutkowało podniesieniem przeze mnie zarzutu przedawnienia roszczenia.

Z poważaniem

............................

Czy to pismo poskutkuje?


To, że roszczenie uległo przedawnieniu, nie oznacza, że jest bezpodstawne.

Nie ma czegoś takiego ja kasacja zobowiązania.

Fakt przedawnienia roszczenia nie pozbawia wierzyciela prawa do dochodzenia nawet przedawnionej wierzytelności na drodze sądowej. W przypadku wydania nakazu zapłaty (przez sąd) może Pani podnieść zarzut przedawnienia roszczenia. Na tym etapie sprawy może Pani wysyłać pisma do firmy windykacyjnej odmawiając zapłaty w związku z przedawnieniem roszczenia. Nie wyklucza to jednak możliwości skierowania sprawy przez wierzyciela na drogę postępowania sądowego.

#6 Guest_harychorzow84

Guest_harychorzow84
 • Goście

Napisano 24 sierpień 2010 - 18:27

Witam firma ta również mi wysłała list zwykły(zero moich podpisów) o ostatecznym wezwaniu do zapłaty tj 91,20zł za jazdę bez biletu z 25.08.2005r i jeśli nie zapłacę skierują sprawę na drogę postępowania sądowego.Ja zdaję sobie sprawę że byłem młody i głupi,ja nawet już tego nie pamiętam gdzie to miało miejsce a oni chcą sprawę do sądu kierować.Może mi ktoś coś doradzić?

#7 Guest_MW

Guest_MW
 • Goście

Napisano 24 sierpień 2010 - 19:35

Ustawa prawo przewozowe
Art.33 a ust. 3
W razie stwierdzenia braku odpowiedniego dokumentu przewozu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona powinni pobrać właściwą należność i opłatę dodatkową.
Art. 77. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 78 roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.
kodeks cywilny
Art. 117. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.
§ 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Popularny mandat za jazdę bez biletu, to opłata dodatkowa. Obowiązek jej zapłaty ulega rocznemu przedawnieniu. Proszę zatem odpowiedzieć na piśmie na wezwanie do zapłaty mandatu za jazdę bez biletu stawiając zarzut przedawnienia na podstawie wskazanych powyżej przepisów i zaznaczyć, że w wypadku skierowania spraw do sądu złoży Pan sprzeciw od nakazu zapłaty przedstawiając zarzut przedawnienia.

#8 Guest_harychorzow84

Guest_harychorzow84
 • Goście

Napisano 01 wrzesień 2010 - 18:49

Dzięki wielkie za poradę zaraz siądę i spróbuje napisać jakieś sensowne pisemko o efektach dam znać!!!

#9 Guest_Majka

Guest_Majka
 • Goście

Napisano 06 kwiecień 2011 - 13:26

Witam,przyszlo mi do zaplaty za wypozyczane i niezwroceone ksiazki z firmy windykacyjnej ok.1500 zl,ksiazki juz nie pamietam kiedy wypozyczalam-mysle ze to bylo jakos 2003-2004 rok,bo jakos w tym czasie wyprowadzilam sie z domu a to bylo jakos przed tym faktem...zadne ponaglenia z biblioteki do mojego domu rodzinnego nie przychodzily...co mam w tym wypadku zrobic,prosze o rade.

#10 Guest_gosc

Guest_gosc
 • Goście

Napisano 05 marzec 2014 - 19:08

Witam
Jako uzytkownik z drugiej strony barykady - bo kiedys zlecalem firmie SAF windykacje należności od dłużników ( firm)- sprawdzajcie wlasnie czy należność nie jest przterminowana. Ta firma ma taki bajzel w papierach i tak słabą kadrę ( rotacja tak duża ze nie nadążałem z zapamietaniem nazwisk osób opiekujących sie zleceniami) ze wszystko tam jest możliwe!!
Firma niestety nieskuteczna w dochodzeniu należności i posiadajaca słabe zaplecze prawne.

#11 Guest_Zaszokowana

Guest_Zaszokowana
 • Goście

Napisano 15 kwiecień 2014 - 11:44

Tez posiadam aktualnie taki problem iz zostalam poinformowana na niezamieszkaly przeze mnie adres,na dane panienskie przez windykacjie o informacji dluznosci na kwote 1491 zl.Ksiazki 3szt nieooddane za rok 207 o czym zapomnialam,ksiazki odkupilam zawiozlam podbralam od Pabni bibliotekarki kwit ze oddalam,byla wstanie mnie zrozumiec by mi zlagodzic 151,20 gr ktore naroslo przez 7 lat ale gdy powiedzialam ze mam pismo o takiej dluznosci-dozlala szoku,jak i ja zreszta gdy przypadkiem do mnie ta wiadomosc dotarla,jednakze zdaje sie ze pozno,na jakiej podstawie mam oddac taka naleznaosc skad wziela sie taka suma,Pani w bibliotece dn 14,04,2014 powiedziala ze gdybym w takim wypadku pojawila sie miesiac temu sprawa potoczylaby sie zupelnie inaczej,czyli na to wychodzi ze w przeciagu miesiaca wyrosla taka kwota?Jak sie odwolac,jestem osoba bezrobotna,jestem na utzymaniu meza z dzieckiem,mieszkanie na wynajmie.Nie stac mnie splacac czegos co wyroslo nie wiadomo na jakich podstwach.Prosze o pomoc.

#12 Guest_nds24

Guest_nds24
 • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 10:49

wszystkie osoby, które czują się w jakikolwiek sposób poszkodowane, przez SAF S.A. ul. Lenartowicza 188 41-216 Sosnowiec, prosimy o kontakt z Niezależnymi dziennikarzami Śledczymi nds24#13 Guest_Antek Duda

Guest_Antek Duda
 • Goście

Napisano 13 luty 2019 - 14:27

Podobno prezes Saf już niedługo będzie siedział? Wiecie coś na ten temat. Dzwonił do mnie dziś dziennikarz z tajemniczymi pytaniami, Chyba z tvp 1#14 Taliczan

Taliczan

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 51 postów

Napisano 16 luty 2019 - 10:31

To czy będzie siedział czy nie to zależy tylko i wyłącznie od Sądu.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy