Skocz do zawartości

Palenie papierosów na klatce schodowej w Bloku

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_srunia

Guest_srunia
  • Goście

Napisano 12 luty 2011 - 12:42

Witam. Proszę o poradę.
Nie dawno przeprowadziłam się do nowego mieszkania w bloku.Palę papierosy, więc wychodzę na klatkę schodową.Wiem że sąsiedzi mieszkający nade mną i pode mną też wychodzą palić na klatkę. To, że oni palą nikomu nie przeszkadza. A mi już parokrotnie zwrócono uwagę,że nie mogę.(Uważam,że tylko z tego względu iż jestem nowa.) Sąsiadka zaczęła mnie straszyć. Czy w związku z tym grozi mi jakaś kara za palenie papierosów na klatce? jeśli tak to jaka? z góry dziękuję.

#2 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 12 luty 2011 - 12:55

Pani kara grzywny do 500 zł, a administratorowi budynku, za nie wywieszenie tablicy informującej o zakazie palenia - kara do 2 tys. zł.

#3 Guest_srunia

Guest_srunia
  • Goście

Napisano 12 luty 2011 - 13:05

no dobrze.a co z resztą sąsiadów którzy też palą? a czy musi sąsiadka "złapać za rękę" czy tylko może złożyć zawiadomienie?

#4 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 12 luty 2011 - 13:39

Sąsiadka nie musi łapać za rękę, wystarczy jak zadzwoni po straż miejską, a oni są skorzy do przyjazdu, kiedy poczują, że zarobią.I na nic wtedy tłumaczenie, że inni też palą.

#5 Guest_galareciak

Guest_galareciak
  • Goście

Napisano 19 luty 2011 - 14:26

● Czy będzie zakaz palenia na klatce schodowej w bloku?

Nie. Zgodnie z przepisami nowej ustawy nie ma zakazu palenia na klatce schodowej w bloku. Nie zmienia to faktu, że wspólnota mieszkaniowa może taki zakaz uchwalić. Osoba, która go złamie, nie będzie musiała jednak zapłacić mandatu w wysokości 500 zł.
Podstawa prawna
Art. 5 i 5a ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. nr 10, poz. 55 z późn. zm.)

#6 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 19 luty 2011 - 14:34

● Czy będzie zakaz palenia na klatce schodowej w bloku?

Nie. Zgodnie z przepisami nowej ustawy nie ma zakazu palenia na klatce schodowej w bloku. Nie zmienia to faktu, że wspólnota mieszkaniowa może taki zakaz uchwalić. Osoba, która go złamie, nie będzie musiała jednak zapłacić mandatu w wysokości 500 zł.
Podstawa prawna
Art. 5 i 5a ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. nr 10, poz. 55 z późn. zm.)

Art. 5
1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Chyba że uznać klatkę schodową za inne pomieszczenie dostępne do użytku publicznego. Sformułowanie "inne" każe odnieść się przy rozstrzyganiu czym jest "pomieszczenie dostępne do użytku publicznego" do charakteru miejsc wskazanych w zacyt. przepisie powyżej. Pomieszczeniem publicznym będzie więc jedynie miejsce dostępne dla wszystkich a nie jedynie dla szerokiej grupy osób.

#7 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 19 luty 2011 - 16:16

A swoją drogą to radził bym robić zdjęcia palącym sąsiadom i w przypadku
zwracania mi uwagi odnośnie palenia pokazywał bym zdjęcie i pytał czy
w stosunku do tych osób również zwraca się uwagi.

#8 Guest_admin

Guest_admin
  • Goście

Napisano 14 marzec 2011 - 11:24

jesli nadal bedzie pani palic i pani sasiedzi zostanie pani wyslana do komory gazowej - jak również i pani palacy sasiedzi w terminie do 14 dni.

#9 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 21 marzec 2011 - 10:43

Pani kara grzywny do 500 zł, a administratorowi budynku, za nie wywieszenie tablicy informującej o zakazie palenia - kara do 2 tys. zł.

A mogłabym poznać przepisy, ktore to regulują? bo mam ten sam problem....ciągłe palenie na klatce...aż przejśc sie nie da!

#10 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 22 marzec 2011 - 14:03

Kodeks Cywilny w wielu przypadkach oprócz powoływania się na określone
przepisy prawne oraz przepisy ustaw mówi również o "zasadach współżycia
społecznego a to oznacza że w życiu musimy kierować się pewną tolerancją
a nie tylko i wyłącznie własnym interesem w przeciwnym razie sami
sobie stworzymy takie warunki w których nie da się żyć bo wokół nas
będą sami wrogowie. Z szacunkiem --B-mol.

#11 Guest_Mundi

Guest_Mundi
  • Goście

Napisano 14 luty 2014 - 17:45

A czemu nie smrodzisz u siebie w domu tylko innym

#12 Guest_twojeporady.pl

Guest_twojeporady.pl
  • Goście

Napisano 15 luty 2014 - 01:31

klatka schodowa to miejsce publiczne, więc zakaz również obowiązuje, w szczególności jeżeli ustanowiło go dane miasto

więcej informacji prawnych:

www.twojeporady.pl

#13 Guest_wiola

Guest_wiola
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2014 - 09:00

A mogłabym poznać przepisy, ktore to regulują? bo mam ten sam problem....ciągłe palenie na klatce...aż przejśc sie nie da!

nie ma zakazu palenia na klatce schodowej art 5 ust 1 pkt 11 ludzie policja ani straz nic wam nie zrobia sama mam problem z sasiadka ktorej przeszkadza ze pale na korytazu kilka krotnie wezwala policje straz miejska i nic jesli administrator nie zawiesi zakazu nikt was nie ukara

#14 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 03 maj 2017 - 09:06

Późno odpisuje, ale zawsze cos. Tabliczka nie stanowi prawa. Jeżeli jest tabliczka zabraniajaca wyprowadzania psa to oznacza ze nie wolno? Oczywiście ze nie. Ważniejsze są przepisy. Klatka schodowa jest przestrzenia publiczna. W artykule jest o tym mowa. Nie ma przepisu który mówi ze nie wolno palic jeżeli ktoś wywiesi tabliczkę.

#15 Guest_Kris

Guest_Kris
  • Goście

Napisano 25 maj 2017 - 10:39

Późno odpisuje, ale zawsze cos. Tabliczka nie stanowi prawa. Jeżeli jest tabliczka zabraniajaca wyprowadzania psa to oznacza ze nie wolno? Oczywiście ze nie. Ważniejsze są przepisy. Klatka schodowa jest przestrzenia publiczna. W artykule jest o tym mowa. Nie ma przepisu który mówi ze nie wolno palic jeżeli ktoś wywiesi tabliczkę.

Co ty za głupoty wypisujesz jedno zdanie zaprzecza drugiemu.

Twoja wolność palaczu kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka do świeżego powietrza".

Nasze działania nie mogą zmuszać do czegokolwiek drugiego człowieka. W tym przypadku klatka schodowa piwnica przestrzeń wspólna lokatorów do wdychania rakotwórczego dymu z papierosów.

#16 Guest_MiloM88

Guest_MiloM88
  • Goście

Napisano 03 luty 2018 - 18:00

Droga palaczko, drodzy palacze! Zamiast kombinować jak "typowy polaczek" i szukać odpowiedzi na forach, zapoznajcie się z podstawowymi zasadami dobrego wychowania i będziecie wiedzieć, że przyzwoity, uczciwy człowiek nie pali na klatce schodowej jeśli ktoś o to prosi (ta osoba prosi abyście zwyczajnie nie niszczyli jej zdrowia, bo prawdopodobnie głowa ją boli od waszego smrodu a nie z czystej złośliwości).
Każdy inteligentny człowiek z odrobiną taktu i wrażliwości będzie zdawał sobie sprawę, że nie jest sam na świecie i nie ma prawa truć niczego winnego człowieka. Czy nie lepiej odpuścić? Nikt wam nie daje swojego kupska do wąchania na klatce schodowej "bo tak lubi" (chociaż teoretycznie mógłby nasrać na środku i kazać wam wąchać), nikt wam nie wyrzuca śmieci na środek klatki abyście to wąchali, bo on tak chce, więc bądźcie na tyle inteligentni, by też nie częstować swoimi (bardzo trującymi) smrodami. To są PODSTAWY KULTURY OSOBISTEJ. Wręcz wstyd postępować inaczej wobec innych ludzi, nie ważne czy sąsiedzi dookoła palą czy też nie. Chyba nie chcecie być patologią?

Niepalących pytam się - czy jest możliwość zgłoszenia gdziekolwiek prośby o zmiany i zaostrzenia dot. palenia na klatkach schodowych? Ja się na tym nie znam, ale jeśli ktoś wie jak to zrobić to jestem pierwszą osobą, która się pod tym podpisze (dodatkowo mam wiele takich chętnych).
No bo jakim prawem palacze zmuszają człowieka do palenia razem z nimi? To tak trochę jakby alkoholik kazał pić wam przymusowo alkohol "bo on lubi". Przecież nikt nie ma prawa do niszczenia czyjegoś życia, płuc, samopoczucia. Co najgorsze, uszczerbek na zdrowiu nie jest widoczny natychmiastowo tylko wyjdzie po jakimś czasie....

#17 Guest_Geralt

Guest_Geralt
  • Goście

Napisano 13 luty 2018 - 15:37

nie ma zakazu palenia na klatce schodowej art 5 ust 1 pkt 11 ludzie policja ani straz nic wam nie zrobia sama mam problem z sasiadka ktorej przeszkadza ze pale na korytazu kilka krotnie wezwala policje straz miejska i nic jesli administrator nie zawiesi zakazu nikt was nie ukara

Ja znalazlem cos takiego wiec jednak ten zakaz obowiazuje przykro mi niestety. xD

Art. 13.1. tejze ustawy mowi o tym :

2) Kto będąc właścicielem lub zarządzającym obiektem lub środkiem transportu, wbrew przepisom art. 5 ust. 1a, nie umieszcza informacji o zakazie palenia tytoniu podlega karze grzywny do 2 000 zł.

2.Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5
podlega karze grzywny do 500 zł.

3.W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Jesli zatem jest zakaz na klatce schodowej to kazdy z mieszkancow jest zobligowany do jego przestrzegania ! To chyba logiczne prawda ?! 

Jesli wlasciciel nieruchomosci wylaczyl taki zakaz nie ma mowy o sciganiu palaczy logiczne nie ? nie ma zakazu to nie ma wykroczenia xD a wiec skoro wlasciciel bloku taki zakaz wprowadzil i umiescil go w widocznym miejscu to wtedy logiczne jest ze taka osoba placi mandat za jego zlamanie i nie wazne czy jest ochrona czy domofon lub go nie ma to i tak nadal jest miejsce publiczne bo poruszaja sie po nim mieszkancy i nie kazdy  chce czuc smrod fajek bo ktos ma taki kaprys chcesz jarac kopcic rob u siebie w domu a nie w przestrzeni publicznej jesli jest zakaz palenia na klatce to sie go przestrzega zbyt bardzo logiczne aby to tlumaczyc prawda ? ale widocznie trzeba zrobic dla ciebie wyjatek skoro tego nie rozumiesz .. xD

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych