Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak udowodnić prawo do urlopu okolicznościowego?


wróć do serwisu Kadry 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 515849 postów

Napisano 12 sierpień 2011 - 11:28



Komentarz do artykułu: Jak udowodnić prawo do urlopu okolicznościowego?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2011 - 11:28

Jak udowodnić pracodawcy urlop okolicznościowy na potrzebę pisania rozprawy doktorskiej

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2012 - 18:29

czy należy się urlop okolicznościowy na pogrzeb babci męża ?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2012 - 11:32

czy należy się urlop okolicznościowy na pogrzeb babci męża ?

jeżeli babcia mieszkała we wspólnym gospodarstwie domowym ibyła pod Twoją opieką - to tak.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:


1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2) 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

#5 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 02 październik 2014 - 23:19

Czy należy się urlop 1-dniowy na ślub syna mojego męża z pierwszego małżeństwa.Syn nie był przeze mnie przysposobiony, gdyz był juz dorosły, gdy braliśmy slub

#6 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 październik 2014 - 07:21

Moim zdaniem, nie należy się urlop okolicznościowy, ale to tylko moje zdanie...........



#7 Guest_Guzek.

Guest_Guzek.
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 18:31

Mój syn zawiązał związek małżeński w urzędzie Stanu Cywilnego 24.01.2015.-Sobota. Obecni tylko świadkowie . Z przyczyn terminowych ceremonia ślubna z Urzędnikiem St. Cywilnego a.le już bez podpisywania dokumentów oraz uroczystość weselna będzie 31.01.2014-Sobota . Czy należy mi się urlop okolicznościowy z t. ślubu ? Radca prawny w mojej pracy stwierdził, że nie . Proszę o pilną podpowiedź

#8 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 28 styczeń 2015 - 18:53

W moim mniemaniu również nie



#9 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 styczeń 2015 - 08:39

Ale dlaczego nie?

Przecież to jest urlop związany z okolicznością, a nie jest nigdzie powiedziane że w tym dniu należy z niego korzystać, ma to być czas w "okolicach" czasowych byle niezbyt oddalonych.

Skoro związek małżeński zawarto 24, to czas 31 moim zdaniem jest jak najbardziej odpowiedni.

Różne sprawy załatwia się w związku ze ślubem (własnego dziecka) nawet i urzędowe więc wcale nie jest powiedziane że rodzicom przysługuje tylko w dniu ślubu.



#10 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 29 styczeń 2015 - 13:01

Nie widzę związku i moim zdaniem taki urlop się nie nalezy.



#11 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7100 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 29 styczeń 2015 - 13:50

Też bym nie udzieliła już urlopu okolicznościowego.



#12 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 styczeń 2015 - 14:04

"...Przepisy nie precyzują, kiedy dokładnie trzeba wykorzystać zwolnienie okolicznościowe. Nie jest wymagane, aby z prawa do urlopu korzystać jedynie w dniu danego wydarzenia, czyli np. w dniu ślubu. Ważne, by nieobecność w pracy wiązała się ściśle z tymi zdarzeniami i żeby między zdarzeniem a zwolnieniem od pracy zachowana była rozsądna więź czasowa,..."

Tyle komentarze z różnych stron Poradnikowych

A reszta czyli ta "więź czasowa" to kwestia uznaniowości i "widzi mi się"

Dla mnie 7 dni to niezbyt odległy czas i wg mnie więź jest



#13 Guest_J23

Guest_J23
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2015 - 14:08

a dlaczego nie?

urlop okolicznosciowy ma mieć związek z wydarzeniem, ale gdzie jest napisane, że ma być udzielony wyłącznie w dniu ślubu???

 

zawsze można zadzwonić w spraie do PIP smile.png



#14 Guest_J23

Guest_J23
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2015 - 14:10

proszę, tu podobna odp. w zw. z pogrzebem (sorry za porównanie, ale chodzi także o urlop okolicznościowy)

http://kadry.infor.p...erci-babci.html



#15 Guest_kuku

Guest_kuku
  • Goście

Napisano 03 maj 2018 - 15:07

Jestem na 3 roku zasadniczej szkoły zawodowej, w paździewrniku kończę 19 lat. Jutro jest pogrzeb mojego dziadka, pytając o okolicznościowy w odpowiedzi usłyszałam "uczniowie nie mają okolicznościowego, trzeba wypisać urlop", wszystko z hamskim uśmieszkiem, zero współczucia. Wypisać urlop czyli odebrać jeden dzień z wakacji, a mam i tak tylko 12 dni urlopu z CAŁEGO ROKU. Jestem pewna, że mam prawo do urlopu okolicznościowego. Wyjasnijcie mi proszę co mam robić i jak z nimi walczyć.

#16 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 maj 2018 - 16:07

No jeśli "jesteś pewna" swojego urlopu okolicznościowego to wystarczy podać przepisy prawa, które o tym mówią.
Słowo "Chamski" piszemy przez "CH".
Wyrazy współczucia.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2018 - 23:42

W związku z wejściem RODO nadal możemy żądać przedstawienia aktu ślubu narodzin i zgonu?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2018 - 06:06

Przedstawienie dokumentu (wyłącznie do wglądu) związane jest  z konkretną korzyścią dla pracownika - jeżeli chce wykorzystać urlop okolicznościowy, to jest zobowiązany do przedstawienia dokumentu, który potwierdza okoliczność.

 

W przypadku aktu urodzenia w celu skorzystania z uprawnień rodzicielskich  jest on wymagany przepisami jako załącznik do wniosków.



#19 Guest_Eliza

Guest_Eliza
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2018 - 19:19

Czy należą się dni urlopu okolicznośćiowego i w jakiej liczbie z tytułu śmierci rodzica w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2018 - 12:20

Czy należą się dni urlopu okolicznośćiowego i w jakiej liczbie z tytułu śmierci rodzica w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym?

Przeczytaj artykuł w pierwszym poście tego wątku.W zasadzie urlop okolicznościowy nie przysługuje, jeśli byłaś wtedy na urlopie wypoczynkowym, ale mogą być wyjątki.Przeczytaj także odpowiedzi w tym wątku, jest już odpowiedź na podobne zapytanie.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych