Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515738 postów

Napisano 29 marzec 2012 - 13:33

Komentarz do artykułu: Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

#2 Guest_gosc123456

Guest_gosc123456
  • Goście

Napisano 29 marzec 2012 - 13:33

mam pytanie mam 25miesieczne dziecko planujemy z mezem drugiego potomka.. czy jak urodze dziecko bede dostawała wychowawcze i rodzinne na dzieci? czy teraz powinnam wrócic do pracy przynajmniej na poł roku by w czasie zajsc w ciaze.?i znowu isc na urlop maciezynski i pozniej wychowawczy? pomozcie

#3 Guest_Hania

Guest_Hania
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2012 - 22:34

Pierwsze dziecko urodziłam w kwietniu 1988 r. Zaplanowałam kolejne dziecko, które urodziłam po dwóch latach w kwietniu 1990 r. Przebywałam na urlopie wychowawczym. Po dwóch latach starałam się podjąć pracę w innej miejscowości. W tym celu korespondencyjne rozwiązałam umowę o pracę z poprzednim zakładem pracy. Niestety czas zatrudnienia w kolejnym miejscu opóźnił się o siedem miesięcy. Cały czas zajmowałam się wychowywaniem dwójki dzieci (4 i 2 latka). W ten sposób powstała 7 -miesięczna przerwa w ciągłości zatrudnienia. Kolejną pracę podjęłam w marcu 1993 r. Czy istnieje możliwość wliczenia tego okresu do ciągłości wysługi? Proszę o pomoc!

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2012 - 13:16

Pierwsze dziecko urodziłam w kwietniu 1988 r. Zaplanowałam kolejne dziecko, które urodziłam po dwóch latach w kwietniu 1990 r. Przebywałam na urlopie wychowawczym. Po dwóch latach starałam się podjąć pracę w innej miejscowości. W tym celu korespondencyjne rozwiązałam umowę o pracę z poprzednim zakładem pracy. Niestety czas zatrudnienia w kolejnym miejscu opóźnił się o siedem miesięcy. Cały czas zajmowałam się wychowywaniem dwójki dzieci (4 i 2 latka). W ten sposób powstała 7 -miesięczna przerwa w ciągłości zatrudnienia. Kolejną pracę podjęłam w marcu 1993 r. Czy istnieje możliwość wliczenia tego okresu do ciągłości wysługi? Proszę o pomoc!

tak, należy w ZUS przedłożyć akt urodzenia dziecka, więcej
http://www.portalkad...merytury-176313

#5 Guest_gonia

Guest_gonia
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2012 - 12:18

Mam pytanie Jestem na wychowawczym i jestem w ciąży urodzę dziecko 2 lub 2,5 miesiąca przed końcem wychowawczego czy należy mi się urlop macierzyński i wychowawczy na drugie dziecko?

#6 Guest_gonia

Guest_gonia
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2012 - 12:18

Mam pytanie Jestem na wychowawczym i jestem w ciąży urodzę dziecko 2 lub 2,5 miesiąca przed końcem wychowawczego czy należy mi się urlop macierzyński i wychowawczy na drugie dziecko?

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2012 - 13:17

urodzenie kolejnego dziecka w okresie urlopu wychowawczego nie przerywa tego urlopu. Nie nabędziesz prawa do urlopu macierzyńskiego, ale otrzymasz zasiłek macierzyński podstawowy(jeżeli cały w okresie wychowawczego to skrócony o 2? tygodnie+dodatkowy macierzyński). Po wykorzystaniu obecnego wychowawczego możesz wystąpić o wychowawczy na nowonarodzone dziecko ale nie dłużej niż do ukończenia prze nie 4 roku życia.

#8 Guest_gonia

Guest_gonia
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2012 - 17:14

Dziękuje za wcześniejszą rade. Mam jeszcze pytanie co jeśli wraz z urlopem wychowawczy na pierwsze dziecko kończy mi się umowa o prace? Co w tym przypadku mi się należy?

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2012 - 09:25

Dziękuje za wcześniejszą rade. Mam jeszcze pytanie co jeśli wraz z urlopem wychowawczy na pierwsze dziecko kończy mi się umowa o prace? Co w tym przypadku mi się należy?

umowa z mocy prawa zostaje przedłuzona do dnia porodu(po warunkiem, że nie jest to umowa na zastępstwo)otrzymasz pełny podstawowy zasiłek macierzyński, wystąp również o dodatkowy macierzyński -28 dni do ZUS. Po ustaniu zatrudnienia zasiłek macierzyński wypłaca ZUS.

#10 dakar

dakar

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 197 postów

Napisano 07 kwiecień 2017 - 08:52

W takiej sytuacji urlop macierzyński wprawdzie nie przysługuje, ale przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli krótszy o 2 tygodnie.

czy pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu wychowawczego (i pobieranie zasiłku przypada w całości na okres urlopu wychowawczego) to ma prawdo do 50 czy 52 tygodni zasiłku macierzyńskiego?

#11 Guest_Wiktor

Guest_Wiktor
  • Goście

Napisano 22 marzec 2018 - 17:18

Na jakiej podstawie zasiłek macierzyński w trakcie urlopu wychowawczego jest zmniejszony z 20 tygodni do 18?

#12 dakar

dakar

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 197 postów

Napisano 23 marzec 2018 - 09:54

z tego co ustaliłem kiedyś była interpretacja zus, na podstawie, której zmniejszali okres zasiłku o dwa tygodnie, które wg przepisów można wykorzystać przed urodzeniem dziecka. zus się z tego wycofał i jest to nieaktualne

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy