Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 23 (1))


wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 515621 postów

Napisano 28 listopad 2009 - 22:42



Komentarz do artykułu: Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 23 (1))

#2 Guest_Barbara Brzostek

Guest_Barbara Brzostek
  • Goście

Napisano 28 listopad 2009 - 22:42

Czy może nastąpic przekazanie jednego pracownika innemu zakładowi za porozumieniem stron

#3 Guest_rob

Guest_rob
  • Goście

Napisano 12 luty 2014 - 12:54

Pracuje w tym zakładzie 10 lat,ale 7lat temu został on przejęty na podstawie art.23(1),a są wypłacane nagrodówki za przepracowane lata co 5lat i teraz czy to jest różnie w każdym zakładzie czy reguluje to ten art?

#4 Guest_beta2014 012 16;11

Guest_beta2014 012 16;11
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2014 - 16:05

pracuje zpch 11lat teraz zostaje przejety na podstawie art 23 czy naleza sie odprawa

#5 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów

Napisano 01 grudzień 2014 - 18:30

pracuje zpch 11lat teraz zostaje przejety na podstawie art 23 czy naleza sie odprawa

 

przy przejęciu na podst. art 23 kp nie ma odpraw;

nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną stosunku pracy, chyba, że

"§4. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. "

a pracodawca jest uprawniony do wypłaty odpraw



#6 Guest_Krug

Guest_Krug
  • Goście

Napisano 19 marzec 2015 - 22:59

Obecny zakład pracy przekazuje część pracowników na zasadzie 23prim KP do nowego zakładu pracy - w chwili przekazywania nie wykazano jednego etatu pracownika który nabywa prawo do emerytury a jego zakres obowiązków nakazano przejąć osobie która ma przejść do nowego zakładu pracy ( osoba ta przechodzi ze swoimi obowiązkami i na tydzień przed przekazaniem podwojono jej zakres o obowiązki kolegi przechodzącego na emeryturę bez zwiększenia płacy ) - czy takie działanie jest zgodne z prawem ? Pracownik został poinformowany iż w przypadku kiedy nie przejmie dodatkowego zakresu zostaje zwolniony .

#7 Guest_greg

Guest_greg
  • Goście

Napisano 28 maj 2015 - 21:08

J Za 18-mcy nabywam prawa emerytalne .Obecny pracodawca na podst.art.23 KP. "przekazuje nas (mnie) do innego pracodawcy !! Czyja moge domagać się od obecnego pracodawcy odszkodowania ! I czy muszę podpisać porozumienie , gdyś chcę przejść na emeryturę zod obenego pracodawcy ?

#8 Guest_Brygida

Guest_Brygida
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2015 - 15:20

Witam, mam pytanko, Firma A kupuje firmę B i przejmuje pracowników zatrudnionych na umwowę o pracę, ja aktualnie jestem zatrudniona (od prawie 4 lat) przez firmę C  - agencję pośrednictwa pracy i swiadczę pracę dla firmy B w jego siedzibie, czy w moim przypadku ma zastosowanie artykuł 23' k.p. który mówi "Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem." Będę wdzięczna za pomoc. BP



#9 Guest_BP

Guest_BP
  • Goście

Napisano 19 październik 2015 - 11:15

Witajcie, Czy może ktoś coś podpowiedzieć?



#10 Guest_marzena

Guest_marzena
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2017 - 10:32

pracuje w zakladzie w ktorym jest zatrudnionych mniej niz 10 osob moj staz w nim wynosi ponad 15 lat na dniach poinformowano nas ze kupuje go inny wlasciciel ja nie zgadzam sie na przejscie pod nowego wlasciciela .stary wlasciciel zaproponowal mi trzy miesiace wypowiedzenia pracujac w ty zakladzie ale przeciez juz nie bedzie jego wlascicielem czy musze sie zgodzic i czy jest inne rozwiazanie tego problemu

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2017 - 10:36

pracuje w zakladzie w ktorym jest zatrudnionych mniej niz 10 osob moj staz w nim wynosi ponad 15 lat na dniach poinformowano nas ze kupuje go inny wlasciciel ja nie zgadzam sie na przejscie pod nowego wlasciciela .stary wlasciciel zaproponowal mi trzy miesiace wypowiedzenia pracujac w ty zakladzie ale przeciez juz nie bedzie jego wlascicielem czy musze sie zgodzic i czy jest inne rozwiazanie tego problemu

Nie musisz zgadzać się na przejście do nowego właściciela.Obecny pracodawca może skrócić Ci okres wypowiedzenia, zapłacić za te miesiące i w taki sposób pożegnacie się.

#12 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15010 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 lipiec 2017 - 10:42

Dodam....i zostaniesz bez pracy....

#13 marzena205

marzena205

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 lipiec 2017 - 10:50

Nie musisz zgadzać się na przejście do nowego właściciela.Obecny pracodawca może skrócić Ci okres wypowiedzenia, zapłacić za te miesiące i w taki sposób pożegnacie się.

on twierdzi ze nie musi mi nic dawac chce mnie trzymac trzy miesiace na wypowiedzeniu w zakladzie w ktorym on juz nie bedzie wlascicielem twierdzi ze jak dalej ma dzialalnosc i dziala z art.23 to ma takie prawo albo mam w ciagu tygodnia sama zlozyc wypowiedzenie on twierdzi ze w ten sposob idzie mi na ugode ale czy ja nie strace w ten sposob naleznosci za wypowiedzenie



#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2017 - 10:55

on twierdzi ze nie musi mi nic dawac chce mnie trzymac trzy miesiace na wypowiedzeniu w zakladzie w ktorym on juz nie bedzie wlascicielem twierdzi ze jak dalej ma dzialalnosc i dziala z art.23 to ma takie prawo albo mam w ciagu tygodnia sama zlozyc wypowiedzenie on twierdzi ze w ten sposob idzie mi na ugode ale czy ja nie strace w ten sposob naleznosci za wypowiedzenie

O jakiej należności za wypowiedzenie mówisz? Nie ma czegoś takiego.Pracodawca nie musi skracać okresu wypowiedzenia, to jego dobra wola. Jeśli tego nie zrobi, musisz pracować te 3 miesiące, nawet jeśli nowy pracodawca Ci nie odpowiada.W tym czasie możesz np. wykorzystać urlop wypoczynkowy i jakoś ten czas zleci.Sama nie składaj wypowiedzenia, gdyż w takiej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych dostaniesz dopiero po upływie 90 dni i będzie on trwał tylko 3 miesiące.

#15 marzena205

marzena205

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 lipiec 2017 - 11:01

O jakiej należności za wypowiedzenie mówisz? Nie ma czegoś takiego.Pracodawca nie musi skracać okresu wypowiedzenia, to jego dobra wola. Jeśli tego nie zrobi, musisz pracować te 3 miesiące, nawet jeśli nowy pracodawca Ci nie odpowiada.W tym czasie możesz np. wykorzystać urlop wypoczynkowy i jakoś ten czas zleci.Sama nie składaj wypowiedzenia, gdyż w takiej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych dostaniesz dopiero po upływie 90 dni i będzie on trwał tylko 3 miesiące.

jesli pracodawca nie ma juz zakladu a na nowego nie zgadzam sie na przejscie to jak moze mnie dalej zatrudniac i gdzie bym miala te trzy miesiace wypowiedzenia pracowac jak zaklad sprzedal drugiemu



#16 marzena205

marzena205

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 lipiec 2017 - 11:03

Dodam....i zostaniesz bez pracy....

praca to wszedzie jest tylko ludzie nie chca pracowac



#17 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15010 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 lipiec 2017 - 11:59

jesli pracodawca nie ma juz zakladu a na nowego nie zgadzam sie na przejscie to jak moze mnie dalej zatrudniac i gdzie bym miala te trzy miesiace wypowiedzenia pracowac jak zaklad sprzedal drugiemu

Nie rozumiesz, że to nie ty o tym decydujesz?
Albo sama złóż wypowiedzenie ale to nic nie zmienia i tak masz 3 m-ce wypowiedzenia.
A pracowała będziesz u tego nowego przez ten okres, czy ci się podoba czy nie. Tak działa artykuły.23 prim KP
Możesz jeszcze z dnia na dzień porzucić pracę.

#18 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15010 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 lipiec 2017 - 12:01

praca to wszedzie jest tylko ludzie nie chca pracowac


Co za slogan....albo mało ambitna jesteś, no i zależy o jakiej pracy piszesz..

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2017 - 20:00

Czy zgodne z prawem, przy przejściu do innego pracodawcy jest powtórne podpisanie umowy na okres próbny, skoro KP mówi " na dotychczasowych warunkach"-umowa jest na czas określony do końca br. Bardzo proszę o odpowiedź. Ewa

#20 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15010 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 lipiec 2017 - 08:38

Nie zgodnie





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych