Skocz do zawartości

Zdjęcie

Na co można wydać pieniądze by nie płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

wróć do serwisu Księgowość 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 197303 postów

Napisano 15 kwiecień 2009 - 21:03

Komentarz do artykułu: Na co można wydać pieniądze by nie płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 21:03

Bardzo jestem ciekawa czy inwalida 1gr.ma jakieś inne,dodatkowe ulgi gdy sprzeda dom.

#3 Guest_agata

Guest_agata
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 09:43

dziekuje bardzo! w koncu ktos to porzadnie wyjasnil, bo panie w US we Wrocławiu 'nie korzystaja z takich ulg wiec mi nie powiedza'!'Pani sobie w internecie znajdzie'

#4 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 03 marzec 2010 - 21:07

Witam
Niestety interpretacja nie jest prosta.
Zamierzam budować mały dom wielorodzinny z przeznaczeniem pod wynajem - dwóch doradców podatkowych daje sprzeczne informacje - jeden że ulga się należy bo własne czyli posiadane (a nie na sprzedaż) a drugi, że ulga tylko w przypadku na własne użytkowanie - kto ma rację - gdzie wyjaśnić?

#5 Guest_darek607

Guest_darek607
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2010 - 22:46

Co powiecie na to chciałem odliczyć podatek na cele wlasne mieszkaniowe i okazało się że w moiej skarbówce pani policzyła faktury które ja mam mieć i tyle samo od mojej żony gdyż jest współwłaścicielką mieszkania ktore remontujemy a moja siostra ma skarbówke w sąsiednim miescie i płaci tylko za siebie .czy to możliwe sąsiednie miasta a inne przepisy,dzwoniłemdo obu urzędow i mętnie mi tłumaczyli czy kt.oś wie jak jest naprawde? proszę o jakąs podpowiedż pozdrawiam.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2011 - 13:59

a mam pytanie. tata jest w takiej sytuacji-moze skorzystac z ulgi. i poweidzmy- sprzeda mieszkanie-kupi za część działkę budowlaną- a mi ta działkę przepisze. czy wtedy ja przejmuję obowiązek wydania reszty tych pieniedzy ze sprzedazy mieszkania na budowe domu?

#7 Guest_gosc wiejas

Guest_gosc wiejas
  • Goście

Napisano 12 marzec 2012 - 14:58

Bardzo wyczerpujace informacje!!!
BRAK mi tylko informacji o:
zasady ustalania wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, a mianowicie stawka odsetek za zwłokę-od 30.04.2012do 2013

#8 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 12 marzec 2012 - 16:28

...o.pewnie nikt tego nie wie:(

#9 Guest_Scarecrow

Guest_Scarecrow
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2014 - 14:31

Kupiłem działkę budowlaną w 2006 r na której wybudowałem dom. Odbiór domu i pozwolenie na użytkowanie dostałem w 2011 r. Czy muszę płacić podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 luty 2015 - 11:46

Zastanawiam się nad zakupem nieruchomości w 2015r. (budynek w stanie surowym zamkniętym wraz z działką). Mam określony wkład własny na poziomie ok. 63% wartości nieruchomości- z czego m.in. 55tys. uzyskałem ze sprzedaży darowizny w sierpniu 2014r.- okres od przekazania darowizny do sprzedaży był mniejszy niż 5 lat. W związku z brakiem pozostałych ok. 100tys. na zakup tej nieruchomości myślę o pożyczce. Ponadto posiadam jeszcze jedną nieruchomość (grunt rolny) otrzymany z darowizny w 2011r. Czy kwotą uzyskaną ze sprzedaży tej 2 nieruchomości (działki rolnej) mogę spłacić pożyczkę i będę jednocześnie zwolniony z odprowadzenia opodatkowania, pomimo iż sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat? Oraz kolejne pytanie się nasuwa: czy powinny być jakieś szczególne zapisy w umowie z bankiem, który potencjalnie udzieli mi pożyczki? Z góry dziękuję za pomoc

#11 Guest_Murlik

Guest_Murlik
  • Goście

Napisano 06 marzec 2017 - 11:57

Witam co wchodzi w sklad budowy domu ? Czy wyposazenie domow rowniez?

#12 Guest_Bartosz

Guest_Bartosz
  • Goście

Napisano 07 marzec 2017 - 09:34

Witaj! Niestety wyposażenie domu typu: meble, sprzęt rtv, dywany, lampy, firmanki, dekoracje itp. NIE są brane pod uwagę przy rozliczaniu celów mieszkaniowych. Można odliczyć tylko środki trwałe, tj. różnego rodzaju zaprawy, gładzie, wylewki, kafelki, panele, cegły, pustaki, drewno i wszystkie materiały potrzebne przy budowie i wykończeniu domu. Pozdrawiam.

#13 Guest_Gościówa

Guest_Gościówa
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2017 - 19:57

Witam,

Pytanie w jaki sposób US może zweryfikować wydatki na własne cele mieszkaniowe w przypadku materiałów budowlanych/wykończeniowych? Rozumiem że mogą chcieć zobaczyć faktury/rachunki, ale jak sprawdzają czy nowe płytki rzeczywiście u mnie leżą?

#14 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2017 - 20:21

Witam,

Pytanie w jaki sposób US może zweryfikować wydatki na własne cele mieszkaniowe w przypadku materiałów budowlanych/wykończeniowych? Rozumiem że mogą chcieć zobaczyć faktury/rachunki, ale jak sprawdzają czy nowe płytki rzeczywiście u mnie leżą?

nie sprawdzają, ale mogą 

#15 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2017 - 15:26

a przydomową oczyszczalnie ścieków, kostkę?

#16 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2017 - 16:07

oczyszczalnia tak, kostka nie, znajdź sobie interpretację IBPB-2-2/4511-684/15/ZuK

#17 Iwona66

Iwona66

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 27 listopad 2017 - 09:14

dzień dobry,

proszę o potwierdzenie, czy dobrze rozumiem i bardzo proszę o ewentualne podpowiedzi. co zaliczyć można na cele mieszkaniowe:

1- sprzedałam mieszkanie w październiku 2015 r. (przed upływem 5 lat od nabycia)

2- we wrześniu 2015 r. (miesiąc przed sprzedażą mieszkania) kupiłam dom na kredyt - czy przychód ze sprzedaży mieszkania można "jakoś" zaliczyć na poczet wkładu własnego, opłaty pośrednika, notariusza, rat kredytu, pomimo tego, ze koszty (poza ratami) poniesione zostały przed sprzedażą mieszkania?

3- czy jeśli w pit-39 w marcu 2016 r. zadeklarowałam wykorzystanie całego przychodu ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe, a na koniec 2017 r. okazuje się, że jednak nie wykorzystałam całości, to płacę podatek od niewykorzystanego przychodu wraz z odsetkami za okres od 01.05.2016 r. do dnia zapłacenia?

liczę na Wasze wsparcie,

pozdrawiam serdecznie

#18 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 27 listopad 2017 - 09:27

ad. 2

liczą się wydatki poniesione dopiero PO sprzedaży mieszkania, więc w grę wchodzą tylko raty w opisanym przypadku; zakładam, że mieszkanie, które sprzedałaś przed upływem 5 lat nie było związane z kredytem, co do którego odliczałaś ulgę odsetkową

ad.3

tak

#19 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2017 - 13:55

Jak dokumentuje się właściwe wydanie pieniędzy? Rozumiem, ze muszę przedstawić faktury na kwotę za którą sprzedałam nieruchomość? a w przypadku spłaty kredytu? harmonogram spłat?

#20 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2017 - 14:21

rachunki i faktury imienne (nie paragony), w przypadku kredytu: harmonogram spłat + potwierdzenia wpłaty do banku

i nie na całą nieruchomość ale różnicę między zakupem a sprzedażą

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych