Skocz do zawartości

Zdjęcie

Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

wróć do serwisu Moja Firma 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102224 postów

Napisano 01 czerwiec 2011 - 12:54

Komentarz do artykułu: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

#2 Guest_daboni

Guest_daboni
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2011 - 12:54

No i pozostają jeszcze jako alternatywy AIP, bądź wspólnik w spółce dla nie studentów. Daje to jeszcze większe oszczędności przez cały okres.

#3 Guest_cleanka

Guest_cleanka
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2011 - 12:10

Wlasna firma,to wlasna firma,ale i wiekszy stres,wieksza odpowiedzialnosc,zalatwiania,klopoty,ale tez i potem mozliwa satysfakcja.A na etacie te wszystkie problemy mamy z glowy. 8 godzin przebebnimy i do domu,glowa spokojna.Niczym sie nie martwimy,ze dostawcy,ze dostawa,brakuje czegos,czy nie itd.

#4 Guest_steamart

Guest_steamart
  • Goście

Napisano 20 październik 2011 - 14:42

Wlasna firma,to wlasna firma,ale i wiekszy stres,wieksza odpowiedzialnosc,zalatwiania,klopoty,ale tez i potem mozliwa satysfakcja.A na etacie te wszystkie problemy mamy z glowy. 8 godzin przebebnimy i do domu,glowa spokojna.Niczym sie nie martwimy,ze dostawcy,ze dostawa,brakuje czegos,czy nie itd.

Witam.

Zależy w jakiej branży chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą, ale z reguły lepiej wychodzimy, gdy zdecydujemy się na własny biznes. Szukasz jakiegoś pomysłu?

Pozdrawiam

#5 Guest_Marion

Guest_Marion
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 18:24

Ja prowadzę od 2 lat firme, wczesniej pracowałem na etacie i zdecydowanie preferuje aktualną formę zatrudnienia, mam wiecej czasu, nie muszę sie dzielic zarobkami, korzystam z darmowej reklamy (na fb. na ryder.pl, na onecie), mam sporo klientów:)

#6 Guest_agak00

Guest_agak00
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2012 - 11:47

Żeby założyć własną firmę, napewno trzeba posiadać cechy przedsiębiorcy - bez tego ani rusz. Jedną z nich jest podatność na ryzyko i zmiany. Trzeba pamiętać, że istnieją różne typy ludzi. Jedni wolą iść do pracy na etacie, idą do pracy i wychodzą o stalej porze - i tak całe życie. Inni, którzy są choć trochę otwarci na zmiany powinni wybierać własną działalność. Nie tylko na satysfakcję, jaką może ona przynieść ale i trzeba pamiętać, że nikt nas tu nie zwolni.. A pracując na etacie i mając na dodatek na karku kredyt mieszkaniowy ludzie robią wszystko by się tam utrzymać - wyścig szczurów. Nie zawsze jednak i to pomaga, przychodzi kryzys i od zwolnienia się nie ucieknie......

#7 Guest_MarkTheEter

Guest_MarkTheEter
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2012 - 14:48

Kilka za i przeciw własnej działalności można znaleźć tutaj
Lada dzień będą się też pojawiać kolejne tematy

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2012 - 11:54

Myślę, że wszystko ma swoje plusy i minusy, jeśli jestem zdania, że warto jest założyć swój biznes. Jak się bliżej przyjrzymy, zagłębimy w temat to można zauważyć, że pojawia się sporo ciekawych inwestycji i projektów, które ułatwiają nam start. Mnie zaciekawiła ta inwestycja http://mpti.krakow.pl/

#9 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 27 listopad 2012 - 09:29

Jeśli myślisz o MPTI, to polecam! Bardzo ciekawa inwestycja i sam pomysł, który jej przyświeca może zaciekawić młodych ambitnych przedsiębiorców.

#10 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 27 listopad 2012 - 09:29

Jeśli myślisz o MPTI, to polecam! Bardzo ciekawa inwestycja i sam pomysł, który jej przyświeca może zaciekawić młodych ambitnych przedsiębiorców.

#11 Guest_Lukasz

Guest_Lukasz
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2013 - 23:14

jak dla mnie to w tych wyliczeniach jest błąd, albo czegoś nie rozumiem.... dzieląc te sumy przez ilość miesiecy w roku wygląda na to że przy DG przykładowo od kwoty 1500 odjęto wyłacznie koszt "małego VAT" - 366 zł, nie uwzględniono natomiast podatku dochodowego 18% który trzeba jeszcze dodatkowo odliczyć i dopiero wtedy mamy dochód netto.... Moge prosić kogoś o ewentualne poprawianie mnie jeśli sie myle?

#12 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2013 - 23:34

rozwine dokładniej moją myśl:
ETAT: 13342,32 /12 = 1111,86 zł (tyle wynosiła min. płaca netto w 2012r.)
DG (mały vat): 13600,44/12 = 1133,30 zł (po odjęciu kosztu małego ZUS)

wychodzi miesięcznie więcej w drugim przypadku, ale gdzie podział się podatek dochodowy 18% który de facto zmniejszy tę kwotę jeśli dobrze myślę?

#13 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 00:29

Może zaktualizujcie ten artykuł.. Dane z 2011 roku trochę nieaktualne ;P

#14 Guest_zuza

Guest_zuza
  • Goście

Napisano 24 marzec 2015 - 12:13

Własnie zastanawiam się nad tym czy zdcydowac się na umowę o pracę czy na założenie firmy. A z racji niezbyt świeżych informacji przesyłam coś aktualniejszego dla tych którzy też tu może trafią podobnie jak ja z tym dylematem ( cenabiznesu.pl/-etat-czy-wlasna-dzialalnosc-co-wybrac ) W sumie jedno i drugie ma swoje plusy ale może warto to jednak pogodzić? Skoro mozliwe jest połączenie tych dwóch opcji może ktoś ma taka sytuację i da znać czy to w realu faktycznie się sprawdza.

#15 Guest_JoloLOKO...

Guest_JoloLOKO...
  • Goście

Napisano 27 maj 2015 - 22:04

ja uwazam ze zalozenie wlasnej firmy jest lepsze, ale nie bawcie sie w spolki. a jak juz to zrobicie i Wam nie pojdzie to factoryofcompanies.com powinni pomoc...

#16 eldem

eldem

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 28 maj 2015 - 02:03

Własna firma to nie tylko pieniądze, ale i o wiele więcej obowiązków i praca 24/7.

#17 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2015 - 13:35

prawda jest taka ze wlasny biznes jest wymagajacy i to nie jest praca 8h dziennie jak na etacie. Ale jesli biznes sie kreci to mozna zarobic o wiele wiele wiecej. Poza tym do prowadzenia wlasnej firmy trzeba miec glowe i charakter. Aby rozkrecic interes to trzeba byc przede wszystkim dobrym w tym co sie robi i miec dobra reklame, np. reklama w radio, internet, banery (www.druk.lodz.pl/)

#18 Guest_asdfasdf

Guest_asdfasdf
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2015 - 22:12

Ale dlaczego liczycie że na DG pracownik będzie dostawał to co dostaje brutto na umowie o pracę? Przecież całkowite koszty pracodawcy to kwota ubruttowiona i nie widzę powodów żeby za oddanie bezpieczeństwa socjalnego pracownika oraz zmniejszenie podstawy składki emerytalnej wszystkie oszczędności zgarniał pracodawca...

#19 magda75

magda75

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 sierpień 2015 - 15:00

Żeby założyć własną firmę trzeba mieć do tego głowę, bez tego ani rusz.:)

#20 Guest_pafcio

Guest_pafcio
  • Goście

Napisano 08 listopad 2016 - 21:38

Tabela na pierwszej stronie artykulu nie ma sensu poniewaz tworca zaklada że na dzialalnosci zarabiamy miesiecznie tyle co na umowie o prace brutto, a przeciez bedac na dzialalnosci bedziemy miec przychod miesieczny wiekszy niz ten rowny kwocie na umowie o prace brutto. Przy kwocie na umowie brutto 7000 pln, pracodawca placi za nas 8500 pln i takiej kwoty oczekiwac mozemy miesiecznie majac dzialalnosc. Zmienia to diametralnie roznice miedzy etatem a dzialnoscia - w tym przypadku rocznie zarobimy przy malym zusie ponad 80000 pln a nie 67000 pln jak w tabeli.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych