Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Załącznik do WB w celu zapisu zbiorczego albo rozksięgowania przelewu - PK?

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_a_bed

Guest_a_bed
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2009 - 10:37

Czy należy i - jeśli tak - to w jakiej formie (PK?) sporządzić załącznik do wyciągu bankowego w następujących sytuacjach:1) przyjęto, że przelewy wynagrodzeń pracowniczych księgowane są zbiorczo Wn 231 Ma 130 (w rozbiciu na kilka rozdziałów, z odpowiednim paragrafem) - nie będzie więc np. stu zapisów 231/130, ale jeden lub kilka (tyle, ile lista płac jest wypłacanych w danym dniu);2) pojedynczy przelew, dotyczący przykładowo składek na ubezpieczenia społeczne, jest rozksięgowywany na np. 229-4010-51/130(podział wg klasyf. na kilka pozycji) oraz 229-4110-51/130(jw.)?W drugim przypadku myślę, że wystarczy rozpisać wszystko na WB obok danego przelewu, ale wątpliwość mam przy pierwszym - myślę, że należy sporządzić jakiś załącznik do WB, tylko czy po prostu na zwykłej kartce z podpisem, czy w postaci numerowanego PK? Jeśli PK, to co będzie podstawą zapisu w księgach - WB czy PK oraz czy ten zbiorczy przelew i pozostałe przelewy z wyciągu wprowadzać do systemu FK pod tą samą pozycją? Jak zadekretować te pozycje na WB, które są księgowane zbiorczo?I tak ogólnie - jeśli do każdego dokumentu dopinam pasek wydruku zapisów księg. z programu FK, to czy na dokumencie mogę jako dekret pisać tylko konta syntetyczne, a analityka będzie na podpiętym wydruku?Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi - ze strony teorii i praktyki:)

#2 Guest_a_bed

Guest_a_bed
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 13:27

Ponawiam prośbę. Jak to u Was wygląda, w jaki sposób księgujecie np. przelewy płacowe?

#3 Guest_mandziola

Guest_mandziola
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 14:05

Przyznam się a_bed, że przeczytałam to dwa razy i nie bardzo rozumiem o co chodzi. Jakie rozksiegowania? Jakie pk?Jesli chodzi Ci o dekretację, to dekret musi być taki jak ksiegowania. Ja po prostu drukuję dekrety z programu księgowego i podpinam pod wyciąg. Nie piszę dekretu na każdym wyciągu.://ksiegowosc.infor.pl/rachunkowosc/rachunkowosc-budzetowa/96131,0,Umieszczanie-dekretow-ksiegowych-na-wyciagu-bankowym.html

#4 Guest_a_bed

Guest_a_bed
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 16:09

Tego niezrozumienia się właśnie obawiałam. Chodzi mi o to, czy mogę księgować np. 100 pojedynczych przelewów dot. wypłaty wynagrodzeń z jednego WB pod jednym zapisem księgowym zbiorczym na kontach 231 (bez podziału na poszczególnych pracowników) i 130 (z podziałem wg klasyf. budż.). I jak to rozpisać na WB, ponieważ normalnie np. przy zapłacie za FV dekretuję przy danej pozycji WB 201/130 (z rozdziałem, paragrafem), a co z tymi przelewami nie księgowanymi pojedynczo? Czy sporządzić jakiś załącznik do WB (i czy to ma być numerowane PK czy jakiś np. dowód wewn.), w którym "zbieram" te np. sto przelewów i dekretuję jednym zapisem 231/130? I czy będzie wtedy zachowana przepisowa "pełna zgodność zapisów między jednostką a bankiem"?

#5 Guest_madzia

Guest_madzia
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 16:35

Ja też robię jak Mandziola podpinam dekret z progr.księgowego. I widać jakie było księgowanie na WB. Np wysyłam pdof w jednej kwocie jest na WB a później rozksiegowuje na poszczególne pragrafy. 4010 i 4170.

#6 Guest_madzia

Guest_madzia
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 16:38

Jak możesz księgować bez podziału na różnych pracowników. Jak przelewasz to np 100 osobom różne kwoty. i WB też tak księgujesz 231/130 w opisie nazwisko pracown.

#7 Guest_a_bed

Guest_a_bed
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 16:49

~madziu, z uwagi na to, że pracuje w zespole szkół specjalnych i nauczyciele mają zajęcia najczęściej w różnych szkołach = rozdziałach budż. (np. 3/18 w szk. podst., 6/18 w gimn. i 9/18 w szk. zaw. i nie jest to stałe), a admin. i obsługa jest przydzielona do 3 rozdziałów (wg ilości oddziałów danej szkoły) ja musiałabym prawie każdy pojedynczy przelew płacowy rozksięgowywać na kilka rozdziałów budż. Jest to za bardzo pracochłonne i dlatego księguję listy płac zbiorczo. Z tego co wiem, w moim mieście w niektórych większych jednostkach też tak robią. Chciałabym to jakoś uregulować, żeby było zgodnie z przepisami. Czy to jest rzeczywiście nieprawidłowy sposób?

#8 Guest_Menek

Guest_Menek
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 16:51

Zobowiązania wynikające z list płac księguję na PK. Przelewy dla poszczegolnych pracowników, które figurują na WB księguję każdy z osobna a nie jedną kwotą

#9 Guest_madzia

Guest_madzia
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 16:57

a bed przykro ale w tym Ci nie pomogę. To nie moja działka. Popytaj dziewczyny ze szkół może coś podpowiedzą. Faktycznie jeżeli nauczyciele tak pracuję to możesz mieć inne rozdziały.Wiem o co Ci chodzi.

#10 Guest_mandziola

Guest_mandziola
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 23:05

Art. 17.1. Konta ksiąg pomocniczych prowadzi się w szczególności dla:1) środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie, wartościniematerialnych i prawnych oraz dokonywanych od nich odpisów amortyzacyjnychlub umorzeniowych,2) rozrachunków z kontrahentami,3) rozrachunków z pracownikami, a w szczególności jako imienną ewidencjęwynagrodzeń pracowników zapewniającą uzyskanie informacji, z całegookresu zatrudnienia,Cytat z ustawy o rachunkowosciart 17 ust.1 pkt 3.Jak dla mnie powinnaś miec analitykę na każdego pracownika.Nie masz mozliwości, żeby kopiować sobie wzorce ksiegowań w swoim programie? Przeciez to Ci się nie zmienia co miesiąc.

#11 Guest_a_bed

Guest_a_bed
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 09:32

Nie mam niestety możliwości kopiowania wzorców księgowań w programie. Poza tym co miesiąc schemat przydziału do rozdziałów się nie zmienia, ale co najmniej 2 razy w roku tak. No i przelewane kwoty też się często zmieniają (dot. to w szczególności nauczycieli).Dodam jeszcze, że u mnie nie ma zaliczek na poczet wynagrodzeń, wszystkie pensje wypłacane są w danym miesiącu za ten miesiąc, nie ma żadnych przesunięć, błędy w przelewach płacowych właściwie się nie zdarzają, ponieważ importujemy je z programu płacowego do systemu bankowości elektronicznej (chyba że LP jest błędna, ale przelewy zawsze są takie jak na LP). A dekretacją dokumentów, wprowadzaniem do FK, ewid. ŚT, sprawozdawczością i całą rachunkowością zajmuję się tylko ja, jedynie naliczaniem płac zajmuje się inna osoba (ale trzeba ją nadzorować). Listy płac są co najmniej 4 duże w miesiącu. Więc fizycznie się nie wyrobię. Tylko nie wiem, jak z tego wybrnąć. Może jakby zapisać w polityce r-ści, że ta "imienna ewidencja wynagrodzeń zapewniająca uzyskanie informacji z całego okresu zatrudnienia" prowadzona jest w formie imiennych kartotek wynagrodzeń w programie płacowym? Albo odnieść się jakoś do tej możliwości: "Podstawą zapisów w księgach rachunkowych mogą być także (art. 20 ust. 3 uor) sporządzone przez jednostkę dowody księgowe:• zbiorcze - służące do dokonania łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych, które muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione (np. wyciąg bankowy)..."?

#12 Guest_lola

Guest_lola
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 19:34

a program płacowy nie jest traktowany jako księga pomocnicza? przeciez w nim są wszystkie szczegółowe dane dot.pracowników i ich wynagrodzeń a w programie głównym księgowym mogą być księgowania zbiorcze bez podziału na konkretnego pracownika. przeciez to niemozliwe ksiegowac wszystkie wynagrodzenia w podziale na kazdego pracownika! czy mam rację?

#13 Guest_ewa2009

Guest_ewa2009
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 23:40

zgadzam się lolą, na 231 księguje się listę płac w jednej kwocie - czemu miałoby słuzyć księgowanie przelewów dla pracowników każdego osobno? przelew wynagrodzeń księguje też w jednej kwocie, a imienna ewidencja wynagrodzeń to karty wynagrodzeń prowadzone ręcznie lub w programie płacowym,

#14 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2021 - 05:13

Tego niezrozumienia się właśnie obawiałam. Chodzi mi o to, czy mogę księgować np. 100 pojedynczych przelewów dot. wypłaty wynagrodzeń z jednego WB pod jednym zapisem księgowym zbiorczym na kontach 231 (bez podziału na poszczególnych pracowników) i 130 (z podziałem wg klasyf. budż.). I jak to rozpisać na WB, ponieważ normalnie np. przy zapłacie za FV dekretuję przy danej pozycji WB 201/130 (z rozdziałem, paragrafem), a co z tymi przelewami nie księgowanymi pojedynczo? Czy sporządzić jakiś załącznik do WB (i czy to ma być numerowane PK czy jakiś np. dowód wewn.), w którym "zbieram" te np. sto przelewów i dekretuję jednym zapisem 231/130? I czy będzie wtedy zachowana przepisowa "pełna zgodność zapisów między jednostką a bankiem"?

ja księguję zbiorczo i kontrola się nie doczepiła

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych