Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wystąpienia publiczne

wróć do serwisu Moja Firma 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102501 postów

Napisano 17 maj 2010 - 12:22

Komentarz do artykułu: Wystąpienia publiczne

#2 Guest_Robert Ważyński

Guest_Robert Ważyński
  • Goście

Napisano 17 maj 2010 - 12:22

Nie ma lepszego sposobu na walkę z tremą niż... występowanie! Korzystaj z każdej okazji do tego aby powiedzieć kilka słów na forum, przed kilkoma osobami. Na początek niech to będzie grupa kilku, życzliwych znajomych. Jak nabierzesz pewności siebie, zaczniesz mówić do większych grup, często obcych ludzi, poczujesz, że trema jest coraz mniejsza. Uwierz mi, wiem co mówię. Od ponad 7 lat prowadzę prezentacje i szkolenia pracując dla jednego z wydawnictw oświatowych. Na początku pracy stres mnie paraliżował. Teraz prowadzę około 100 prezentacji rocznie. Przemawiam przed 100 osobowymi audytoriami i bardzo rzadko zdarza mi się uczucie paraliżującej tremy (tak 3 razy w roku :) Oczywiście zawsze pozostaje motywujące podekscytowanie, że zaraz wyjdę i będę mówić ale to jest w moim przypadku motywujące.

Kilka rad dla początkujących mówców:
1. Dokładnie przygotuj co masz powiedzieć, szczególnie w pierwszych 2-3 minutach
2. Nie ucz się na pamięć wystąpienia - spisz najważniejsze punkty na kartce i od czasu do czasu kontroluj czy wszystko powiedziałeś.
3. Na wstępie uśmiechnij się do zebranych, przedstaw i powiedz o czym będziesz mówić i ile czasu potrwa Twoja prezentacja.
WAŻNE - opracuj Twój Główny Przekaz - jedno najważniejsze zdanie Twojej prezentacji. To zdanie mają zapamiętać po zakończeniu Twojego wystąpienia.
4. Załóż, że publiczność jest dobrze nastawiona do Ciebie i tematu wystąpienia (badania pokazują, że 78 procent widzów życzy prowadzącemu jak najlepiej!) - pamiętaj o tym
5. Utrzymuj kontakt wzrokowy z audytorium - zwłaszcza gdy zauważysz, że ktoś się do Ciebie uśmiechnął lub potakuje głową z akceptacją - to doda Ci pewności siebie.
6. Gdy zbliżasz się do końca wystąpienie, powiedz to i podsumuj o czym mówiłeś.
7. Powiedz ludziom czego od niech oczekujesz po prezentacji. co mają zrobić: zastanowić się nad tematem, podpisać petycję, kupić produkt. Ludzie muszą to wiedzieć.
8. Podziękuj za uwagę :)
9. Aha, ważne - nigdy nie mów ludziom, że jesteś zdenerwowany - zewnętrzne objawy Twojego stresu nie są tak widoczne jak sądzisz.
Pozdrawiam
Robert Ważyński
www.tajnikiprezentacji.pl

#3 Guest_Marceli

Guest_Marceli
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 21:25

Ciekawe wskazówki.
Kiedyś byłem na szkoleniu z dobrej prezencji i mogę dodać, żeby mówca brał pod uwagę to jak się zachowuje. Tzn. gesty, mimika, postawa - to ważne kwestie, kluczowe w odbiorze. Nikt nie potraktuje mówcy poważnie jeśli będzie wymachiwał rękami jakby się uczył pływać;) Kolejny przykład: osoba, która stoi w pozycji "sierotki" (skrzyżowane nogi, ręce splecione z tyłu, opuszczona głowa) nigdy nie będzie potraktowana jako pewna siebie i kompetentna.
Na tym szkoleniu zalecano, byśmy się nagrali na kamerę przed ważnym wystąpieniem. Faktycznie - warto;)

#4 DuaLIpal

DuaLIpal

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 12 styczeń 2019 - 11:42

Nigdy nie lubiłem występować publicznie, ale niestety moja aktualna praca tego ode mnie wymaga. Przeczytałem mnóstwo artykułów, jakieś filmiki na youtube, ale chyba najbardziej na mój sposób myślenia wpłynęło szkolenie  u p. Marcina Mańki w Warszawie. Nigdy nie spotkałem człowieka, który w tak łatwy i umiejętny sposób potrafi przekazać wiedzę swoim słuchaczom :-)

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18499 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 styczeń 2019 - 12:28

Nigdy nie lubiłem występować publicznie, ale niestety moja aktualna praca tego ode mnie wymaga. Przeczytałem mnóstwo artykułów, jakieś filmiki na youtube, ale chyba najbardziej na mój sposób myślenia wpłynęło szkolenie  u p. Marcina Mańki w Warszawie. Nigdy nie spotkałem człowieka, który w tak łatwy i umiejętny sposób potrafi przekazać wiedzę swoim słuchaczom :-)

I dlatego robisz krzywdę człowiekowi reklamując go w tym miejscu?

#6 DuaLIpal

DuaLIpal

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano wczoraj, 12:51

I dlatego robisz krzywdę człowiekowi reklamując go w tym miejscu?

Kto powiedział, że krzywdę? ;-) Może warto zaznajomić się z tematem, osobą pana Marcina Mańki, a nie pisać, że reklama... Podsyłam Ci link do poczytania https://manka-academ...esowe-praktyka/. Cieplutko pozdrawiam i życzę miłego dnia ;-)

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18499 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano wczoraj, 17:19

Krzywda jest taka, że nie warte chyba jest zainteresowania takie miejsce, które musi w ten sposób szukać klientów

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych