Skocz do zawartości

motywowanie pracowników - pomysły i przykłady

wróć do serwisu Moja Firma 59 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_oxytocin

Guest_oxytocin
  • Goście

Napisano 24 luty 2013 - 00:53

Jakie są u Was formy motywowania pracowników? Najbardziej zależy mi własnie na odpowiedziach pracowników. Co Wam się podoba, a co nie? Są jakieś bonusy, które motywują Was szczególnie?

#2 Guest_avsonka

Guest_avsonka
  • Goście

Napisano 24 luty 2013 - 11:16

Form motywowania pracowników jest bardzo dużo. Podam kilka z którymi się spotkałam:
* premia uznaniowa - są to dodatkowe pieniądze, dla pracownika z tym że większość pracodawców wręczając tą premie nie informuje pracowników za co i dlaczego otrzymał tą premię. Ja pracowałam w firmie gdzie szef wraz z kadrową informował nas o wysokości premii, zapraszając nas pracowników osobno każdego z kolei do swojego gabinetu i rozmawiał z nami za co przydziela nam premie. Fajna forma motywacji z tym że uwaga: dużo czasu trzeba poświęcić na samą rozmowę. Rozmowę trzeba przeprowadzać zawsze w dwie osoby (chodzi o 2 osoby przekazujące ustne motywacje lub ostrzeżenia), ponieważ w przypadku motywacji budującej (ostrzeżenia) pracownik może oskarżyć pracodawcę o molestowanie lub mobbing. W tej premii zawierają się dwie premie: finansowa i ustna.

* premia procentowa od utargu (np. dla sprzedawców) - trzeba wpoić pracownikom, że jeżeli będą lepiej sprzedawać to dodatkowe pieniążki też im się przydadzą. Nie trzeba rozmów bo pracownik sam potrafi obliczyć sobie wysokość premii.

* premia od wykonania planu (np. dla sprzedawców/przedstawicieli handlowych)- zakładamy, że w danym miesiącu pracownicy mają wyrobić dany plan sprzedażowy. Pracuje cały zespół, pomimo tego że każdy z nich jest osobnym sprzedawcą. Przy tej premii fajnie byłoby zorganizować spotkanie dla sprzedawców i omówić problemy podczas sprzedaży, oraz co należałoby poprawić aby wyrobić plan. Fajnie to wychodzi, bo słabsi sprzedawcy zawsze czerpią wiedzę teoretyczną przynajmniej od swoich lepszych kolegów.

* bonusy - dodatkowe pieniądze np. na wakacje, imprezy pracownicze, wykupienie zabiegów spa, różne formy rozrywki np. lodowisko, basen, kino

* dodatkowy urlop - u mnie w firmie to funkcjonuje, ale tylko dla osób pracujących blisko szefa. Wygląda to tak. Jeżeli szef widzi że pracownik ma złą formę psychiczną wysyła go na "przymusowy" urlop od tygodnia do 2 tygodni. Oczywiście przed pójściem na urlop pracownik wypisuje wniosek urlopowy w razie gdyby był potrzebny podczas kontroli w tym czasie PIP, gdy nic się takiego nie wydarzy po powrocie z urlopu taki wniosek znika i w ten sposób pracownik mam dodatkowy urlop. Motto mojego szefa: "pracownik zmęczony pracuje źle, czyli 10 razy wolniej"

* premie za dodatkowe funkcje w firmie - tu chyba nie muszę dużo pisać, ponieważ to oczywiste. Są pracownicy którzy angażują się w mnóstwo projektów w firmie i dobrze byłoby dać im dodatek funkcyjny miesięczny aby nie stracili zapału i zaangażowania (jeżeli im to dobrze idzie)

* szkolenia - zrobić listę szkoleń na które pracodawca jest w stanie wysłać pracowników i puścić listę kto chciałby skorzystać albo samemu w ramach uznania zaproponować wybranemu pracownikowi dane szkolenie. A szkolenia można znaleźć tanie z projektów unijnych.

* plan rozwoju - są osoby które stawiają mocno na swój rozwój, nie zależy im na pieniądzach, ale na karierze. Trzeba to zorganizować tak aby zrobić z głową ścieżkę kariery i motywować pracownika pochwałami, aby piął się do góry.

#3 Guest_geniu

Guest_geniu
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 21:21

Mnie najbardziej motywuje jasno wytyczona ścieżka awansu, dlatego też zmieniłem pracę. Teraz jest dużo lepiej - wiem, co muszę zrobić, żeby móc awansować. Tutaj ogromny podziw dla działu HR w mojej firmie. Co święta, czyli Boże Narodzenie/Wielkanoc dostajemy bony towarowe do Polo Market. To też w pewien sposób wg mnie ukłon w stronę pracowników. Najmniej motywują mnie dyplomy, które dostaje się za dobrze wykonaną pracę - niby fajnie, bo mogę sobie powiesić w biurze i poczuć się doceniony, z drugiej strony nie przynosi to jak dla mnie żadnych większych korzyści.

#4 Guest_zenek50

Guest_zenek50
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 09:49

Największą motywacją jest duża wypłata od samego początku to motywuje najbardziej

#5 Guest_avsonka

Guest_avsonka
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 01:04

Absolutnie się z tym nie zgodzę że wypłata motywuje pracowników. Jest szereg innych motywacji.
Pracownik jeżeli wie ile zarabia z miesiąca na miesiąc to przestaje mu się to podobać już po około 3 miesiącach. Polak to taka istota, która nie wiem ile by zarabiała, zawsze mu będzie mało. I zawsze znajdzie wymówkę: bo moja znajoma zarabia więcej a nic nie robi... itd

Ważne jest żeby pracownikowi uświadomić że np.
* warto pracować np. do marca bo można dostać premie,
* nie warto zwalniać się w listopadzie bo szef daje talony w grudniu
* myśl pracownika: " dostałem prace w innej firmie za lepsze pieniądze,".... ale w której pracuje obecnie jest prywatna opieka medyczna a w tamtej nie ma
* fajnie jest w firmie bo jak coś osiągnę to szef nam kupuje bilety do kina
* liczą się również spotkania poza pracą pracowników na imprezach firmowych
* i oczywiście szkolenia za które zapłaci firma

Nie sama wypłata motywuje pracowników !!!!!!!!!!!

#6 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 14:48

Jestem sumienny, lojalny i młody. Poszukuje pilnie pracy.

Jeżeli szukasz dobrego pracownika do każdego rodzaju pracy, skontaktuj się ze mną. Potrafię robić wszystko, a jeśli czegoś nie potrafię, uzupełniam tą lukę szybką zdolnością uczenia się.

marcin_sztu@onet.eu

#7 Guest_danka

Guest_danka
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2013 - 01:05

Fajne są gotowe systemy motywacyjne np. http://www.benefitsystems.pl/ moim zdaniem takie nagrody najlepiej wpadają w obszary zainteresowań pracowników.

#8 Guest_Mandarynka_s

Guest_Mandarynka_s
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2014 - 12:04

Ja uważam, że ważne są tez drobnostki, typu np. kawa dla pracowników, posiłki,  jakieś upominki na święta.. Są przecież firmy, w których pracodawca nie zadba nawet o głupia wodę mineralna dla pracowników w lecie. A inni maja darmowe obiady od firmy, to też trzeba docenic

#9 Guest_Mandarynka_s

Guest_Mandarynka_s
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2014 - 12:14

danka, te benefity tez są super, w mojej poprzedniej firmie była możliwość korzystania z różnych obiektów sportowych w mieście za symboliczna kwotę, resztę dopłacała firma, naprawde dużo osób z tego korzystało

#10 Guest_Mandarynka_s

Guest_Mandarynka_s
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2014 - 12:20

danka, te benefity tez są super, w mojej poprzedniej firmie była możliwość korzystania z różnych obiektów sportowych w mieście za symboliczna kwotę, resztę dopłacała firma, naprawde dużo osób z tego korzystała

#11 Guest_Lolek

Guest_Lolek
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2014 - 10:42

U nas w firmie mozna korzystać z "darmowych" posiłków.. tak naprawdę to tylko częśc kosztów pokrywa firma a część odbijają nam z wypłaty ale zawsze coś

#12 Guest_Mandarynka_s

Guest_Mandarynka_s
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2014 - 10:55

Mi znajoma podsunęła ostatnio fajny pomysł, a mianowicie świeże owoce i soki dla pracowników każdego dnia.. Od nowego roku wprowadzamy to w naszej firmie, myślę że pracownicy bedą zadowoleni, przynajmniej w innych firmach są smile.png będziemy korzystać z take a fruit, firma dostarcza dowozi owoce codziennie, więc nie trzeba się martwic o to samemu.. Ceny maja całkiem przystępne, zresztą można sobie zobaczyć na ich stronce: www.takeafruit.pl

#13 Lilianka

Lilianka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 kwiecień 2015 - 21:45

Form motywowania pracowników jest bardzo dużo. Podam kilka z którymi się spotkałam:
* premia uznaniowa - są to dodatkowe pieniądze, dla pracownika z tym że większość pracodawców wręczając tą premie nie informuje pracowników za co i dlaczego otrzymał tą premię. Ja pracowałam w firmie gdzie szef wraz z kadrową informował nas o wysokości premii, zapraszając nas pracowników osobno każdego z kolei do swojego gabinetu i rozmawiał z nami za co przydziela nam premie. Fajna forma motywacji z tym że uwaga: dużo czasu trzeba poświęcić na samą rozmowę. Rozmowę trzeba przeprowadzać zawsze w dwie osoby (chodzi o 2 osoby przekazujące ustne motywacje lub ostrzeżenia), ponieważ w przypadku motywacji budującej (ostrzeżenia) pracownik może oskarżyć pracodawcę o molestowanie lub mobbing. W tej premii zawierają się dwie premie: finansowa i ustna.

* premia procentowa od utargu (np. dla sprzedawców) - trzeba wpoić pracownikom, że jeżeli będą lepiej sprzedawać to dodatkowe pieniążki też im się przydadzą. Nie trzeba rozmów bo pracownik sam potrafi obliczyć sobie wysokość premii.

* premia od wykonania planu (np. dla sprzedawców/przedstawicieli handlowych)- zakładamy, że w danym miesiącu pracownicy mają wyrobić dany plan sprzedażowy. Pracuje cały zespół, pomimo tego że każdy z nich jest osobnym sprzedawcą. Przy tej premii fajnie byłoby zorganizować spotkanie dla sprzedawców i omówić problemy podczas sprzedaży, oraz co należałoby poprawić aby wyrobić plan. Fajnie to wychodzi, bo słabsi sprzedawcy zawsze czerpią wiedzę teoretyczną przynajmniej od swoich lepszych kolegów.

* bonusy - dodatkowe pieniądze np. na wakacje, imprezy pracownicze, wykupienie zabiegów spa, różne formy rozrywki np. lodowisko, basen, kino

* dodatkowy urlop - u mnie w firmie to funkcjonuje, ale tylko dla osób pracujących blisko szefa. Wygląda to tak. Jeżeli szef widzi że pracownik ma złą formę psychiczną wysyła go na "przymusowy" urlop od tygodnia do 2 tygodni. Oczywiście przed pójściem na urlop pracownik wypisuje wniosek urlopowy w razie gdyby był potrzebny podczas kontroli w tym czasie PIP, gdy nic się takiego nie wydarzy po powrocie z urlopu taki wniosek znika i w ten sposób pracownik mam dodatkowy urlop. Motto mojego szefa: "pracownik zmęczony pracuje źle, czyli 10 razy wolniej"

* premie za dodatkowe funkcje w firmie - tu chyba nie muszę dużo pisać, ponieważ to oczywiste. Są pracownicy którzy angażują się w mnóstwo projektów w firmie i dobrze byłoby dać im dodatek funkcyjny miesięczny aby nie stracili zapału i zaangażowania (jeżeli im to dobrze idzie)

* szkolenia - zrobić listę szkoleń na które pracodawca jest w stanie wysłać pracowników i puścić listę kto chciałby skorzystać albo samemu w ramach uznania zaproponować wybranemu pracownikowi dane szkolenie. A szkolenia można znaleźć tanie z projektów unijnych.

* plan rozwoju - są osoby które stawiają mocno na swój rozwój, nie zależy im na pieniądzach, ale na karierze. Trzeba to zorganizować tak aby zrobić z głową ścieżkę kariery i motywować pracownika pochwałami, aby piął się do góry. 

Fantastyczne zebranie wszystkiego w jedną całość! Dla mnie zabrakło czegoś co ja osobiście bardzo lubię i co mnie i mój zespół mocno motywuje to grywalizacja. Zaproponowanie elementów gry w miejscu pracy. Grywalizacja w firmie mocno dla mnie podwyższa motywacje, sprawia, że człowiekowi się chce. Mocno i konkretnie opisane jest to tu http://www.businessw...yli-w-co-gramy/

Warto jest wrzucić sobie dawkę adrenaliny. Szczególnie że jesteśmy do tyłu i w USA grywalizacja biznesowa jest jednym z podstawowych elementów motywowania pracowników. 

#14 daria45-s

daria45-s

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 07 sierpień 2015 - 11:47

Wydaje mi się, że dobrze motywują też konkursy dla pracowników. W mojej poprzedniej firmie szef zwykle dawał atrakcyjne nagrody (max do 3 tysięcy zł) i ludzie się naprawdę angażowali i widać było niezłe efekty sprzedażowe. Wśród nagród były np. gadżety elektroniczne, sprzęt agd z wyższej półki, biżuteria lub katalogi na jazdę Subaru na torze wyścigowym, romantyczny weekend w spa itp:

http://experiago.pl/przezycia-2/ 

#15 boforek

boforek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 21 sierpień 2015 - 15:37

Wszystko zależy od wielkości firmy i tego, jak duże finanse może przeznaczyć na motywację pracowników. Wspomniana tu grywalizacja wydaje się być bardzo dobrym pomysłem, jednak jest to dość nowy sposób i nie każdy pracodawca chce go wprowadzać lub nie wie o jego istnieniu. 

Najmniej kosztownym, ale wpływającym na dobrą atmosferę w firmie są pochwały. Każdy to lubi smile.png

Przyszło mi do głowy, że pracownikom można również dawać prezenty, jak np.: kubki, kalendarze trójdzielne. Ale myślę, że z takich prezentów największą sympatią cieszyłyby się bony na zakupy, np. w supermarketach lub na ekskluzywne produkty.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 12:05

Ludzie - co wy tu pierdzielicie a jakichś motywacjach do pracy, kto dzisiaj musi motywować pracownika, żeby dobrze pracował, kiedy jest tak duże bezrobocie? Chcecie zareklamować swój produkt, to go reklamujcie, a nie opowiadajcie bajki. W moim zakładzie najlepszą motywacją do pracy jest widmo wypowiedzeń. Kiedy pracownicy obijają się, przynoszą zwolnienia lekarskie, wtedy dyrekcja zaczyna przebąkiwać o zwolnieniach grupowych i pracownicy zaczynają pracować jak mrówki.

#17 Guest_lolipops

Guest_lolipops
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2015 - 11:51

Ale to już jest raczej wywieranie presji na pracowniku. Wiadomo, bezrobocie jest, ale wszystko zależy od układu pracownik - pracodawca. Jeśli obie strony są w porządku, to i lepsze są efekty pracy i wydajność pracownika. Widmo zwolnienia może i motywuje, ale i ile stresu przysparza i psuje całą atmosferę pracy.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2015 - 11:53

Ale to już jest raczej wywieranie presji na pracowniku. Wiadomo, bezrobocie jest, ale wszystko zależy od układu pracownik - pracodawca. Jeśli obie strony są w porządku, to i lepsze są efekty pracy i wydajność pracownika. Widmo zwolnienia może i motywuje, ale i ile stresu przysparza i psuje całą atmosferę pracy.

A ile znasz takich zakładów w Polsce, co to pracuje się w nich bez stresu i w miłej atmosferze?

#19 Guest_lolipops

Guest_lolipops
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2015 - 11:47

A ile znasz takich zakładów w Polsce, co to pracuje się w nich bez stresu i w miłej atmosferze?

Oczywiście, że niewiele. W większości są to małe przedsiębiorstwa.

#20 annk

annk

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 31 sierpień 2015 - 15:27

Bez przesady. Czasem, żeby pokazać, że się docenia pracowników to wcale nie trzeba wydawać nie wiadomo jak dużej kwoty. Można zorganizować wyjście jakieś albo zamówić owoce do biura – każde takie zachowanie jest pomocne.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych