Kategorie
Skocz do zawartości

motywowanie pracowników - pomysły i przykłady

Gość oxytocin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Form motywowania pracowników jest bardzo dużo. Podam kilka z którymi się spotkałam:

* premia uznaniowa - są to dodatkowe pieniądze, dla pracownika z tym że większość pracodawców wręczając tą premie nie informuje pracowników za co i dlaczego otrzymał tą premię. Ja pracowałam w firmie gdzie szef wraz z kadrową informował nas o wysokości premii, zapraszając nas pracowników osobno każdego z kolei do swojego gabinetu i rozmawiał z nami za co przydziela nam premie. Fajna forma motywacji z tym że uwaga: dużo czasu trzeba poświęcić na samą rozmowę. Rozmowę trzeba przeprowadzać zawsze w dwie osoby (chodzi o 2 osoby przekazujące ustne motywacje lub ostrzeżenia), ponieważ w przypadku motywacji budującej (ostrzeżenia) pracownik może oskarżyć pracodawcę o molestowanie lub mobbing. W tej premii zawierają się dwie premie: finansowa i ustna.

* premia procentowa od utargu (np. dla sprzedawców) - trzeba wpoić pracownikom, że jeżeli będą lepiej sprzedawać to dodatkowe pieniążki też im się przydadzą. Nie trzeba rozmów bo pracownik sam potrafi obliczyć sobie wysokość premii.

* premia od wykonania planu (np. dla sprzedawców/przedstawicieli handlowych)- zakładamy, że w danym miesiącu pracownicy mają wyrobić dany plan sprzedażowy. Pracuje cały zespół, pomimo tego że każdy z nich jest osobnym sprzedawcą. Przy tej premii fajnie byłoby zorganizować spotkanie dla sprzedawców i omówić problemy podczas sprzedaży, oraz co należałoby poprawić aby wyrobić plan. Fajnie to wychodzi, bo słabsi sprzedawcy zawsze czerpią wiedzę teoretyczną przynajmniej od swoich lepszych kolegów.

* bonusy - dodatkowe pieniądze np. na wakacje, imprezy pracownicze, wykupienie zabiegów spa, różne formy rozrywki np. lodowisko, basen, kino

* dodatkowy urlop - u mnie w firmie to funkcjonuje, ale tylko dla osób pracujących blisko szefa. Wygląda to tak. Jeżeli szef widzi że pracownik ma złą formę psychiczną wysyła go na "przymusowy" urlop od tygodnia do 2 tygodni. Oczywiście przed pójściem na urlop pracownik wypisuje wniosek urlopowy w razie gdyby był potrzebny podczas kontroli w tym czasie PIP, gdy nic się takiego nie wydarzy po powrocie z urlopu taki wniosek znika i w ten sposób pracownik mam dodatkowy urlop. Motto mojego szefa: "pracownik zmęczony pracuje źle, czyli 10 razy wolniej"

* premie za dodatkowe funkcje w firmie - tu chyba nie muszę dużo pisać, ponieważ to oczywiste. Są pracownicy którzy angażują się w mnóstwo projektów w firmie i dobrze byłoby dać im dodatek funkcyjny miesięczny aby nie stracili zapału i zaangażowania (jeżeli im to dobrze idzie)

* szkolenia - zrobić listę szkoleń na które pracodawca jest w stanie wysłać pracowników i puścić listę kto chciałby skorzystać albo samemu w ramach uznania zaproponować wybranemu pracownikowi dane szkolenie. A szkolenia można znaleźć tanie z projektów unijnych.

* plan rozwoju - są osoby które stawiają mocno na swój rozwój, nie zależy im na pieniądzach, ale na karierze. Trzeba to zorganizować tak aby zrobić z głową ścieżkę kariery i motywować pracownika pochwałami, aby piął się do góry.

Mnie najbardziej motywuje jasno wytyczona ścieżka awansu, dlatego też zmieniłem pracę. Teraz jest dużo lepiej - wiem, co muszę zrobić, żeby móc awansować. Tutaj ogromny podziw dla działu HR w mojej firmie. Co święta, czyli Boże Narodzenie/Wielkanoc dostajemy bony towarowe do Polo Market. To też w pewien sposób wg mnie ukłon w stronę pracowników. Najmniej motywują mnie dyplomy, które dostaje się za dobrze wykonaną pracę - niby fajnie, bo mogę sobie powiesić w biurze i poczuć się doceniony, z drugiej strony nie przynosi to jak dla mnie żadnych większych korzyści.

Absolutnie się z tym nie zgodzę że wypłata motywuje pracowników. Jest szereg innych motywacji.

Pracownik jeżeli wie ile zarabia z miesiąca na miesiąc to przestaje mu się to podobać już po około 3 miesiącach. Polak to taka istota, która nie wiem ile by zarabiała, zawsze mu będzie mało. I zawsze znajdzie wymówkę: bo moja znajoma zarabia więcej a nic nie robi... itd

Ważne jest żeby pracownikowi uświadomić że np.

* warto pracować np. do marca bo można dostać premie,

* nie warto zwalniać się w listopadzie bo szef daje talony w grudniu

* myśl pracownika: " dostałem prace w innej firmie za lepsze pieniądze,".... ale w której pracuje obecnie jest prywatna opieka medyczna a w tamtej nie ma

* fajnie jest w firmie bo jak coś osiągnę to szef nam kupuje bilety do kina

* liczą się również spotkania poza pracą pracowników na imprezach firmowych

* i oczywiście szkolenia za które zapłaci firma

Nie sama wypłata motywuje pracowników !!!!!!!!!!!

Jestem sumienny, lojalny i młody. Poszukuje pilnie pracy.

Jeżeli szukasz dobrego pracownika do każdego rodzaju pracy, skontaktuj się ze mną. Potrafię robić wszystko, a jeśli czegoś nie potrafię, uzupełniam tą lukę szybką zdolnością uczenia się.

marcin_sztu@onet.eu

• 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
Gość Mandarynka_s

Ja uważam, że ważne są tez drobnostki, typu np. kawa dla pracowników, posiłki,  jakieś upominki na święta.. Są przecież firmy, w których pracodawca nie zadba nawet o głupia wodę mineralna dla pracowników w lecie. A inni maja darmowe obiady od firmy, to też trzeba docenic

Gość Mandarynka_s

danka, te benefity tez są super, w mojej poprzedniej firmie była możliwość korzystania z różnych obiektów sportowych w mieście za symboliczna kwotę, resztę dopłacała firma, naprawde dużo osób z tego korzystało

Gość Mandarynka_s

danka, te benefity tez są super, w mojej poprzedniej firmie była możliwość korzystania z różnych obiektów sportowych w mieście za symboliczna kwotę, resztę dopłacała firma, naprawde dużo osób z tego korzystała

Gość Mandarynka_s

Mi znajoma podsunęła ostatnio fajny pomysł, a mianowicie świeże owoce i soki dla pracowników każdego dnia.. Od nowego roku wprowadzamy to w naszej firmie, myślę że pracownicy bedą zadowoleni, przynajmniej w innych firmach są smile.png będziemy korzystać z take a fruit, firma dostarcza dowozi owoce codziennie, więc nie trzeba się martwic o to samemu.. Ceny maja całkiem przystępne, zresztą można sobie zobaczyć na ich stronce: www.takeafruit.pl

• 4 miesiące temu...

Form motywowania pracowników jest bardzo dużo. Podam kilka z którymi się spotkałam:

* premia uznaniowa - są to dodatkowe pieniądze, dla pracownika z tym że większość pracodawców wręczając tą premie nie informuje pracowników za co i dlaczego otrzymał tą premię. Ja pracowałam w firmie gdzie szef wraz z kadrową informował nas o wysokości premii, zapraszając nas pracowników osobno każdego z kolei do swojego gabinetu i rozmawiał z nami za co przydziela nam premie. Fajna forma motywacji z tym że uwaga: dużo czasu trzeba poświęcić na samą rozmowę. Rozmowę trzeba przeprowadzać zawsze w dwie osoby (chodzi o 2 osoby przekazujące ustne motywacje lub ostrzeżenia), ponieważ w przypadku motywacji budującej (ostrzeżenia) pracownik może oskarżyć pracodawcę o molestowanie lub mobbing. W tej premii zawierają się dwie premie: finansowa i ustna.

* premia procentowa od utargu (np. dla sprzedawców) - trzeba wpoić pracownikom, że jeżeli będą lepiej sprzedawać to dodatkowe pieniążki też im się przydadzą. Nie trzeba rozmów bo pracownik sam potrafi obliczyć sobie wysokość premii.

* premia od wykonania planu (np. dla sprzedawców/przedstawicieli handlowych)- zakładamy, że w danym miesiącu pracownicy mają wyrobić dany plan sprzedażowy. Pracuje cały zespół, pomimo tego że każdy z nich jest osobnym sprzedawcą. Przy tej premii fajnie byłoby zorganizować spotkanie dla sprzedawców i omówić problemy podczas sprzedaży, oraz co należałoby poprawić aby wyrobić plan. Fajnie to wychodzi, bo słabsi sprzedawcy zawsze czerpią wiedzę teoretyczną przynajmniej od swoich lepszych kolegów.

* bonusy - dodatkowe pieniądze np. na wakacje, imprezy pracownicze, wykupienie zabiegów spa, różne formy rozrywki np. lodowisko, basen, kino

* dodatkowy urlop - u mnie w firmie to funkcjonuje, ale tylko dla osób pracujących blisko szefa. Wygląda to tak. Jeżeli szef widzi że pracownik ma złą formę psychiczną wysyła go na "przymusowy" urlop od tygodnia do 2 tygodni. Oczywiście przed pójściem na urlop pracownik wypisuje wniosek urlopowy w razie gdyby był potrzebny podczas kontroli w tym czasie PIP, gdy nic się takiego nie wydarzy po powrocie z urlopu taki wniosek znika i w ten sposób pracownik mam dodatkowy urlop. Motto mojego szefa: "pracownik zmęczony pracuje źle, czyli 10 razy wolniej"

* premie za dodatkowe funkcje w firmie - tu chyba nie muszę dużo pisać, ponieważ to oczywiste. Są pracownicy którzy angażują się w mnóstwo projektów w firmie i dobrze byłoby dać im dodatek funkcyjny miesięczny aby nie stracili zapału i zaangażowania (jeżeli im to dobrze idzie)

* szkolenia - zrobić listę szkoleń na które pracodawca jest w stanie wysłać pracowników i puścić listę kto chciałby skorzystać albo samemu w ramach uznania zaproponować wybranemu pracownikowi dane szkolenie. A szkolenia można znaleźć tanie z projektów unijnych.

* plan rozwoju - są osoby które stawiają mocno na swój rozwój, nie zależy im na pieniądzach, ale na karierze. Trzeba to zorganizować tak aby zrobić z głową ścieżkę kariery i motywować pracownika pochwałami, aby piął się do góry. 

Fantastyczne zebranie wszystkiego w jedną całość! Dla mnie zabrakło czegoś co ja osobiście bardzo lubię i co mnie i mój zespół mocno motywuje to grywalizacja. Zaproponowanie elementów gry w miejscu pracy. Grywalizacja w firmie mocno dla mnie podwyższa motywacje, sprawia, że człowiekowi się chce. Mocno i konkretnie opisane jest to tu http://www.businessway.pl/businessway/grywalizacja-czyli-w-co-gramy/

Warto jest wrzucić sobie dawkę adrenaliny. Szczególnie że jesteśmy do tyłu i w USA grywalizacja biznesowa jest jednym z podstawowych elementów motywowania pracowników. 

• 3 miesiące temu...

Wydaje mi się, że dobrze motywują też konkursy dla pracowników. W mojej poprzedniej firmie szef zwykle dawał atrakcyjne nagrody (max do 3 tysięcy zł) i ludzie się naprawdę angażowali i widać było niezłe efekty sprzedażowe. Wśród nagród były np. gadżety elektroniczne, sprzęt agd z wyższej półki, biżuteria lub katalogi na jazdę Subaru na torze wyścigowym, romantyczny weekend w spa itp:

http://experiago.pl/przezycia-2/ 

• 2 tygodnie później...

Wszystko zależy od wielkości firmy i tego, jak duże finanse może przeznaczyć na motywację pracowników. Wspomniana tu grywalizacja wydaje się być bardzo dobrym pomysłem, jednak jest to dość nowy sposób i nie każdy pracodawca chce go wprowadzać lub nie wie o jego istnieniu. 

Najmniej kosztownym, ale wpływającym na dobrą atmosferę w firmie są pochwały. Każdy to lubi smile.png

Przyszło mi do głowy, że pracownikom można również dawać prezenty, jak np.: kubki, kalendarze trójdzielne. Ale myślę, że z takich prezentów największą sympatią cieszyłyby się bony na zakupy, np. w supermarketach lub na ekskluzywne produkty.

Ludzie - co wy tu pierdzielicie a jakichś motywacjach do pracy, kto dzisiaj musi motywować pracownika, żeby dobrze pracował, kiedy jest tak duże bezrobocie? Chcecie zareklamować swój produkt, to go reklamujcie, a nie opowiadajcie bajki. W moim zakładzie najlepszą motywacją do pracy jest widmo wypowiedzeń. Kiedy pracownicy obijają się, przynoszą zwolnienia lekarskie, wtedy dyrekcja zaczyna przebąkiwać o zwolnieniach grupowych i pracownicy zaczynają pracować jak mrówki.

Ale to już jest raczej wywieranie presji na pracowniku. Wiadomo, bezrobocie jest, ale wszystko zależy od układu pracownik - pracodawca. Jeśli obie strony są w porządku, to i lepsze są efekty pracy i wydajność pracownika. Widmo zwolnienia może i motywuje, ale i ile stresu przysparza i psuje całą atmosferę pracy.

Ale to już jest raczej wywieranie presji na pracowniku. Wiadomo, bezrobocie jest, ale wszystko zależy od układu pracownik - pracodawca. Jeśli obie strony są w porządku, to i lepsze są efekty pracy i wydajność pracownika. Widmo zwolnienia może i motywuje, ale i ile stresu przysparza i psuje całą atmosferę pracy.

A ile znasz takich zakładów w Polsce, co to pracuje się w nich bez stresu i w miłej atmosferze?

• 2 miesiące temu...

U nas w firmie korzystamy z Travel incentive: http://www.motivationdirect.pl/nasze-rozwiazania/programy-incentive-travel/, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w firmie. Dzięki temu programowi możemy uczestniczyć w największych imprezach na świecie, takich jak : wyścigi formuły 1, mecze ligi mistrzów lub koncerty największych gwiazd. Jestem fanem sportu, więc takie wypady to dla mnie gratka :)

• 3 tygodnie później...

mistrzmotywacji.pl – tu sobie wejdź i po prostu posłuchaj, co ten facet ma do powiedzenia. To są mądre, praawdziwe rzeczy, bez ściemy i obiecywania złotych gór bez wysiłku. Bo jednak praca jest podstawą wszystkiego, nie sztuczki. Tego się tam dowiedziałem, jak również wielu innych rzeczy. Bardzo mi pomogła ta strona uświadomić sobie, jak dużo zmarnowałem czasu, ale też, że jeszcze nie jest za późno, że ciągle mogę to wszystko zrobić. I dowiedziałem się tam jak, by zadziałać skutecznie.

• 1 miesiąc temu...

Z tego, co ostatnio wyczytałem, to owoce bardzo dobrze wpływają na koncentrację i kreatywnośc, więc może w ten sposób pójść? Możesz np. z Take a Fruit zamawiać owocowe kosze albo soki z polskich jabłek. Zamówisz, firma dostarczy, a pracownicy na pewno dzięki temu będą się lepiej odżywiać, a co za tym idzie – będą bardziej kreatywni.

• 3 tygodnie później...

Faktycznie takie oryginalne pomysły są naprawdę ok. Moim zdaniem każdy sposób jest dobry na to, aby docenić pracownika. U nas ostatnio była bardzo fajna integracja na torze kartingowym RCW na Krakowiaków w Warszawie. 10 osobowy zespół świetnie się bawił. U nas często są takie wyjścia, dzięki czemu atmosfera w firmie jest naprawdę ok.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...