Skocz do zawartości

zakup kotła c.o.

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_1

Guest_1
  • Goście

Napisano 16 październik 2008 - 10:37

Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej zakwalifikować zakup kotła c.o.?

#2 Guest_2

Guest_2
  • Goście

Napisano 16 październik 2008 - 10:40

Jeżeli powyżej 3500 zł to do zakupów inwestycyjnych 6060, a jeżeli tańszy to 4210

#3 Guest_1

Guest_1
  • Goście

Napisano 16 październik 2008 - 14:37

Problem właśnie w tym, że jest powyżej 3500zł, ale 6060 w ogóle nie wchodzi w grę (nie zależy to ode mnie). Pozostają remonty (4270) bądź 4210 .... chyba.Co w tej sytuacji?

#4 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 16 październik 2008 - 15:57

Rachunkowość Budżetowa 9/2005 z 01.05.2005 Modernizacja kotłowniNasza jednostka (szkoła) od jednostki prowadzącej otrzymała nieodpłatnie środek trwały. Na dowodzie przekazania PT został on określony jako "modernizacja kotłowni węglowej na gazową". Zaksięgowaliśmy tę darowiznę w pełnej kwocie na koncie 011 w grupie 3 (kotły i maszyny energetyczne), po wcześniejszym wyksięgowaniu starych kotłów (zostały zezłomowane). Zakres prac, określany jako modernizacja kotłowni, obejmował: demontaż starych urządzeń, montaż nowych urządzeń, cenę nowych urządzeń, koszty transportu, koszt prac nadzorczych, koszt projektu, koszt wykonania instalacji gazowej. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy należało te prace zaksięgować na zwiększenie wartości budynku (kotłownia to jedno z pomieszczeń szkoły)? Czy takie prace jak wymiana okien, drzwi, kaloryferów itp. powinny być traktowane jako remont czy jako zwiększenie wartości budynku? Cena jednostkowa poszczególnych elementów nie przekracza 3500 zł, ale łączny koszt prac przekracza tę wartość.Dokonując opisanej ewidencji, jednostka nie postąpiła prawidłowo. Wynika to zapewne z nieprawidłowo sporządzonego dokumentu PT, na pod-stawie którego dokonano księgowania. PT to przekazanie środka trwałego, którego istotę szczegółowo reguluje ustawa o rachunkowości. Dlatego też w treści dokumentu nie powinno się znaleźć sformułowanie "modernizacja kotłowni", lecz konkretne, wymienione z nazwy i wartości, środki trwałe, np. kotły, instalacja gazowa itp., bądź cała kotłownia. Co do prac nadzorczych, kosztów projektu itp., to powinny zostać one zaliczone do kosztów inwestycji w jednostce nadrzędnej, w związku z czym powiększyłyby wartość początkową środka trwałego, powstałego w wyniku prowadzonej inwestycji, i w tej wartości zostałyby przekazane szkole dokumentem PT.W zaistniałej sytuacji najwłaściwsze będzie potraktowanie modernizacji kotłowni jako ulepszenia środka trwałego.Zgodnie z ustawą o rachunkowości przez ulepszenie należy rozumieć przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację, w wyniku których wartość użytkowa danego środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość użytkową, jaką posiadał on w momencie przyjęcia do eksploatacji, a koszty ulepszenia przekraczają wartość 3500 zł (łącznie).W przypadku gdy koszty nie przekraczają kwoty 3500 zł, a przeprowadzone ulepszenie nie zwiększa wartości użytkowej środka trwałego (np. nie polepsza zdolności wytwórczej lub nie wydłuża okresu użytkowania środka trwałego), to wtedy traktuje się je jako remont, a wydatki kwalifikuje się do paragrafu 4270 "Zakup usług remontowych".Prace takie jak wymiana okien, drzwi, kaloryferów itp. ewidentnie podnoszą wartość użytkową budynku, tak więc jeśli ich koszty przekraczają 3500 zł, stanowią ulepszenie środka trwałego (budynku szkoły).Należy również pamiętać, że w przypadku wykonywania takich prac przez szkołę ze środków ujętych w jej planie finansowym, wydatki związane z takim ulepszeniem powinny być dokonywane z paragrafu 6050 "Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych", ponieważ koszty poniesione na ulepszenie środków trwałych zaliczane są w jednostkach do inwestycji.MAGDALENA RYPIŃSKAPodstawa prawna:• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66)

#5 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 17 październik 2008 - 08:45

Jeżeli jest to kocioł o tych samych ``parametrach`` co stary to typowy remont 4270, zaś jeśli jest to wymiana z kotła na węgiel na kocioł np. olej opałowy to będzie ulepszenie wówczas paragraf inwestycyjny.

#6 Guest_Arefas

Guest_Arefas
  • Goście

Napisano 29 maj 2013 - 10:16

Ja ogólnie polecam ci kotły zębiec. Zdecydowanie je polecam. Parametrami biją te podane przez ciebie.

#7 mleszczak

mleszczak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 284 postów

Napisano 25 kwiecień 2018 - 14:40

A poradźcie mi gdzie mogę kupić dobry sterownik do kotła? Widziałem na allegro że Metalvit ma fajne ceny i dobre opinie o nich czytałem i chyba się na nich zdecyduję.

#8 miiisiek

miiisiek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 11 maj 2018 - 08:54

A poradźcie mi gdzie mogę kupić dobry sterownik do kotła? Widziałem na allegro że Metalvit ma fajne ceny i dobre opinie o nich czytałem i chyba się na nich zdecyduję.

Z tego co pamiętam różnego rodzaju sterowniki do kotłów mają w tym sklepie http://buderus-inserw.pl/sklep/ .

#9 Punisher9382

Punisher9382

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 maj 2018 - 15:02

Dobre kotły CO są jak złoto.

http://pracemagisterskiepolitologia.edu.pl/

#10 maciek_p

maciek_p

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 201 postów

Napisano 24 maj 2018 - 13:52

Ja swój piec zamawiałem w http://www.kotly-witkowski.pl/, wybrałem taki 5 generacji, mała emisja spalin, niedługo tylko takie będą w sprzedaży. Solidna firma, dobrali piec dobrze do mojej powierzchni domu także polecam ich.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17128 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 maj 2018 - 14:02

Ja swój piec zamawiałem w http://www.kotly-witkowski.pl/, wybrałem taki 5 generacji, mała emisja spalin, niedługo tylko takie będą w sprzedaży. Solidna firma, dobrali piec dobrze do mojej powierzchni domu także polecam ich.

a czytałeś tytuł postu?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych