Skocz do zawartości


Zdjęcie

Księgowanie różnic kursowych Paypal

różnice kursowe paypal rozliczenia walutowe

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 MarMar

MarMar

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 14:04

Witam,

Niedługo będę rozpoczynał własną działalność gospodarczą (jednoosobowa, nievatowiec, KPiR, zasady ogólne). Działalność będzie głównie polegała na sprzedaży internetowej zagranicę.

 

Jako iż, głównie będę zarabiał w $ wybrałem Paypal jako pośrednika przy płatnościach.

Ogólny schemat ksiegowania transakcji z paypal rozumiem.

 

Wystawiam mój produkt na aukcji w cenie 10$. 

Klient z USA kupuje mój produkt np. 1-ego marca, lecz nie płaci od razu. Ja mu towaru nie wysyłam póki nie zapłaci. Rozumiem, iż w takiej sytuacji nic nie ksieguje do KPiR w dniu 1ego marca.

 

Klient płaci np. dwa dni później czyli 3-ego marca. W dniu otrzymania zapłaty już mogę zaksięgować tą operację i wysłać mu produkt. Księgowanie tego jest dla mnie zrozumiałe. Sprzedałem produkt za 10$ a więc biorę tabelę kursów średnich NBP i przeliczam po kursie średnim $ z dnia poprzedzającego transakcję czyli w tym przypadku z dnia 2-ego marca.

 

Dajmy na to, że jest to kurs 3,20 a więc 3,20 x 10($)= 32 zł i tyle księguje jako przychód.

 

Paypal pobiera opłaty. Opłaty te mogę wpisać w koszty. Np. paypal od opisywanej transakcji pobrał 0,80$ a więc 3,2 x 0,80($)= 2,56 zł i taką kwotę wpisuje jako mój koszt. 

 

Teraz przejdzmy do sedna problemu. Otóż przeliczam kwoty zapłaty po średnim kursie NBP z okreslonego dnia, jednakże pięniądze faktycznie przez cały np. miesiąc leżą na koncie Paypal w dolarach. Wypłatę z Paypala robię np. dopiero po uzyskaniu 300$ a więc co pewien czas. Jak wówczas rozliczyć te różnice kursowe??

 

np w miesiącu marcu mam 7 transakcji w różnych dniach po 10$ każda. Do KPiR księgowałem każdą osobno po odpowiednim kursie. Na koniec miesiąca na koncie paypal mam 10$x 7 = 70$, robię wypłatę na konto firmowe w pln. Wiadomo, że kurs dolara na koniec miesiąca będzie się różnił od tego przeliczanego we wczesniejszych dniach. Jak to ogarnąć? Jak tu wyliczyć różnicę kursową?

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: różnice kursowe, paypal, rozliczenia walutowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych