Skocz do zawartości


Samochód tylko w działalności ale bez kilometrówki


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_goscc

Guest_goscc
  • Goście

Napisano 19 marzec 2014 - 14:58

Podatnik wykorzystuje samochód tylko do działalności, ale nie chce robić kilometrówki i przez to będzie odliczał tylko 50% VAT, czy pozostałe 50% VAT może iść w KUP?



#2 Lennka

Lennka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 15:24

Szczerze to wątpię, ale fajnie by było. :D

Jak dla mnie narazie jasno wynika, że TYLKO 50% jest do naszej "dyspozycji", jeśli chodzi o samochód przeznaczony do działalności i celów prywatnych. :)



#3 Guest_goscc

Guest_goscc
  • Goście

Napisano 19 marzec 2014 - 15:42

to w takim razie co zrobić z tymi pozostałymi 50%?



#4 monika707

monika707

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 13:19

Podbijam temat i dodam od siebie: czy w takim przypadku składać w us vat-26?



#5 Vianne

Vianne

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 15:18

W zasadzie to, jak będzie traktowana ta druga połowa VAT-u nie jest do końca jasne. Bezpośrednio z przepisów wynika, że nie można jej zaliczyć do kup. Oznacza to, że przy fakturze na 100 zł netto, stówka idzie w koszty, 12,50 zł obniży VAT należny, a pozostałe 12,50 zł zostanie niezewidencjonowane. Tłumaczy się to tym, że to pozostałe 50 proc. stanowi podatek należny sprzedawcy, ale nie podatek naliczony. A zaliczeniu do kosztów podlega tylko podatek naliczony

"[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana;font-size:11px;]w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej" (art. 23 ust. 1 pkt 43a ustawy o PIT).[/color]

Trzeba czekać, co powiedzą na to organy podatkowe w interpretacjach, ale na razie lepiej wstrzymać się z zaliczaniem tych 50 proc. VAT do kosztów.

 

A jeżeli chodzi o VAT-26, to jeśli nie chcesz prowadzić kilometrówki i odliczać 100 proc. VAT, wówczas nie musisz składać informacji. Niezłożenie VAT-26 równa się rezygnacji z prawa do odliczenia 100 proc. VAT. 

 

O VAT-26 przeczytasz więcej tu: http://poradnik.wfir...ci-z-omowieniem





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych