Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak obliczyć pit 4

wróć do serwisu Księgowość 43 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 21:52

Ok, a jeśli nie miałabym listy płac to mogę to sama wyliczyć? Bo problem polega na tym, że miałam zatrudnionych pracowników od stycznia do maja. Mam listy płac za styczeń i luty.

Po za tym wiem, że lista płac była źle zrobiona, jedna pracownica była do 20 stycznia na zwolnieniu lekarskim,a od 21 na urlopie macierzyńskim i za te 20 dni stycznia była wyliczona pełna kwota a nie 80%. Dlatego chce zrobić wszystko sama od początku żeby było dobrze

#22 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 styczeń 2016 - 22:06

Nawet jeżeli lista była źle zrobiona, to pracownica otrzymała już wynagrodzenie, prawda? Do koszów lista też została uwzględniona w księgowości. Nie możesz jej sobie teraz po roku czasu zmieniać przecież.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#23 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 22:12

Tzn że nie mam możliwości zrobienia korekty żadnej? Nie wysłałam żadnych pieniędzy do US, więc chyba mogę coś zmienić? Po za tym czy listy płac księgowość wysyła co miesiąc do Us? Lista płac jest zawsze robiona wcześniej niż termin zapłaty, więc us nie wie czy zapłacę pracownikowi czy nie. Po za tym np jednego pracownika dorejestrowałam po czasie. I co jesli za trzy miesiące nie mam listy pałc?

#24 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 styczeń 2016 - 22:16

Nie chodzi tylko o US, ale także o koszty w księgowości, o podatek cit lub pit w firmie, uzgodnij to z księgową. To nie tylko kwestia US, ale oni mają prawo przyjść, skontrolować koszty, sprawdzić wyciąg bankowy. Nie mieszam się już, ale pierwszy raz spotykam się z takim czyszczeniem wstecz.

#25 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 22:23

Żadnego cit-u za 2015 nie mam zrobionego więc wszystko jest do skorygowania. Nie mam firmy księgowej bo straciłam na firmie prawie 200 tyś i mnie zwyczajnie na nią nie stać, więc muszę się wziąć za część rzeczy sama (a wspólnicy się wypięli i jeśli ja tego nie zrobię to nikt tego nie zrobi i będę miała tylko jeszcze większe problemy. Czyli tak dla wyjaśnienia:

- jeśli nie składałam nic za zeszły rok to mogę sama obliczyć podatek dochodowy?

- jeśli tak to czy wzór który jest podany na poprzedniej stronie jest dobry?

- jeśli nie wypłaciłam komuś pensji to nie składa za niego pit 4 za dany miesiąc?

- czy muszę teraz złożyć pit 4r?

- czy to jest możliwe że us do tej pory nie zorientował się, że moja firma nic nie wpłaciła?

Bardzo proszę o odpowiedź

#26 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 styczeń 2016 - 22:38

Tak, wzór jest dobry, tylko pamiętaj o zastosowaniu zaokrągleń. Pit-4 się w ogóle nie składa za żaden miesiąc, składa się tylko roczny PIT-4R. Należy go złożyć, jeśli byli pracownicy i otrzymywali wynagrodzenia. Tak, możliwe, mogłaś mieć np. pracowników na 1/4 etatu z niewysoką pensją i zaliczka mogła wyjść na poziomie 0 zł. Czekają więc na Twój PIT4R.

#27 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 22:45

I ostatnie już pytanie. Czyli obliczam sobie sama każdego pracownika za każdy miesiąc, ale do pitu 4r wpisuje tylko tych którym zapłaciłam czy wpisuje wszystkich, ale podaje tylko te kwoty które wpłaciłam. Bardzo przepraszam, że tak męczę, ale to moja okazja żeby się czegoś dowiedzieć smile.png

#28 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13515 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 styczeń 2016 - 23:36

Po za tym wiem, że lista płac była źle zrobiona, jedna pracownica była do 20 stycznia na zwolnieniu lekarskim,a od 21 na urlopie macierzyńskim i za te 20 dni stycznia była wyliczona pełna kwota a nie 80%. Dlatego chce zrobić wszystko sama od początku żeby było dobrze

Z czego wnioskujesz, że lista płac była źle zrobiona ? Przecież skoro ta kobieta od 21 stycznia miała urlop macierzyński, to wiadomo, że zwolnienie do 20-go stycznia było dla ciężarnej  - a więc wypłaca się chorobowe 100 % podstawy, a nie 80 % jak napisałaś. 

Bez urazy, ale twoje pytania wskazują, że raczej trudno ci będzie wszystko od początku dobrze zrobić.

#29 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 23:42

Na pewno będzie mi to trudno zrobić, nie jestem księgową i nigdy się tym nie zajmowałam, jedyne o co proszę to aby ktoś mógł mi sprawdzić czy tak się wylicza pit 4

(1750 - 111.25 - 239.93) * 18 - 46,33 - 135,91 = 69, 5476

czy taka wyjdzie kwota?

#30 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3609 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 27 styczeń 2016 - 08:05

Czy to znaczy ,że nie były płacone żadne zaliczki do US w 2015 roku?

http://e-prawapracow...ie-w-2015-roku/

#31 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2016 - 08:58

Niestety nie były. Wiem, że to duży problem dlatego chce to wszystko obliczyć i od razu zapłacić. Bardzo dziękuję za ten link. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli pracownik w miesiącu przepracował 10 dni to liczę to tak samo? Czyli biorę wynagrodzenie za 10 dni pracy - kup - składka na ubezpieczenie społeczne itd?

#32 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3609 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 27 styczeń 2016 - 09:12

To zależy od wielu okoliczności.

http://wynagrodzenia...l.php/wpis.2601

#33 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2016 - 09:18

Pracownik przepracował te 10 dni ponieważ został zwolniony. Pani w zusie mi powiedziała że dzieli się 1750 zł na 30 dni i mnoży razy ilość dni przepracowanych.

#34 Guest_Mikołaj

Guest_Mikołaj
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2016 - 09:41

Lepszym rozwiązaniem są biura rachunkowe, sam się o tym przekonałem. Więcej osób, które mogą rozwiązać problem i mniejsze ryzyko wpakowania firme w kłopoty.  Osobiście korzystam z usług firmy in-nova. Chwalę sobie tę współpracę. Jeżeli nękają Cie rozliczenia podatkowe czy masz problemy z księgowością, to warto zapoznać się z ich ofertą. Można zawsze zadzwonić do nich i sie czegos dowiedzieć 12 378 34 20

#35 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 23 marzec 2016 - 07:35

2 lata temu na czas rozliczen wolalem skorzystac z pomocy specjalistów, zeby nie wpakować się w klopoty. Doradzili, wypelnli zeznania, zalatwili formalności. I tak do dzisiaj korzystam z pomocy Kancelarii DGP. Osobiście polecam. 

#36 Guest_Katarzyna pytalska

Guest_Katarzyna pytalska
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2017 - 09:41

Witam,

mam pytanko. A co z listą płac u pracownika zatrudnionego w połowie miesiąca na umowę zlecenie 250 zł brutto, pracodawca opłaca tylko zdrowotne. Jak to wygląda w takim przypadku? Program nie oblicza mi zdrowotnych . Koszty uzyskania przychodu =50 zł, a zaliczka na podatek doch. -36 zł

#37 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13515 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 wrzesień 2017 - 09:52

A dlaczego program nie liczy składek zdrowotnych ?

#38 Guest_Katarzyna pytalska

Guest_Katarzyna pytalska
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2017 - 09:55

Nie mam pojęcia. Jeśli ktoś ma pomysł na to proszę o pomoc. Czy w profilu pracownika powinnam coś zaznaczyć?

#39 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3609 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 29 wrzesień 2017 - 10:13

Powinnaś zaznaczyć rodzaje składek jakim podlega dany zleceniobiorca

#40 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2017 - 10:24

Korzystam z Optimy. W formularzu danych kadrowych wpisałam tylko datę powstania obowiązku ubezp. zdrowotnego i zaznaczyłam, że składka zdrowotna ograniczona do wysokości podatku, więc może dlatego jej nie widać?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych