Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak obliczyć pit 4

wróć do serwisu Księgowość 43 odpowiedzi w tym temacie

#1 pepucia

pepucia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 17 marzec 2014 - 10:20

Zaczynam pracę w księgowości, zostałam rzucona na głęboką wodę, dlatego zwracam się do Was z ogromną prośbą, aby ktoś z Was napisał mi schemat obliczenia pitu 4, płaconego do 20 każdego miesiąca. 

Pozdrawiam serdecznie i  z góry bardzo dziękuję za pomoc.

#2 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 17 marzec 2014 - 15:32

PIT-4 to zaliczka na podatek (od wynagrodzenia) sporządzając listę płac masz na pewno tam kolumnę pt. "PDOF".

Schemat wyliczenia (ręcznego) to:

(wynagrodzenie brutto-koszty uzyskania przychodu-suma składek na ubezpieczenie społeczne)*podatek(18%)-ulga podatkowa(miesięcznie 46,33 zł)-kwota składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu=PIT-4

Przykład.

(1680-111,25-230,33)*18%-46,33-112,35=82,23 zł

Podatek zaokrąglamy do pełnych zł, czyli mając wynagrodzenie 1680 zł brutto (czyli najniższą krajową w 2014 r.) zaliczka na podatek dochodowy podlegająca wpłacie do Urzędu Skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzenia wynosi 82 zł. Dołączona grafika

#3 pepucia

pepucia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 17 marzec 2014 - 16:06

Dziękuję Ci bardzo, wydaje się proste Dołączona grafika

#4 pepucia

pepucia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 17 marzec 2014 - 16:59

A jeszcze mam pytanie, w przypadku, gdy osoba jest zatrudniona na umowę o pracę, ale dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą i nie korzysta z ulgi, to znaczy, że schemat liczenia jest taki sam jak powyżej, tylko nie ujmujemy tej ulgi?

I czy analogicznie będzie z umową zlecenie, z tym, że nie uwzględniamy składek na ubezpieczenie społeczne?

Dziękuję za odpowiedź ... :)

#5 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 18 marzec 2014 - 12:17

Jeśli dana osoba prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych to nie stosuje się tej ulgi (46,33*12=556,02 zł). Dołączona grafika

Samo wyliczenie jest bardzo proste, pamiętaj, żeby dobrze zaokrąglić podatek. Dołączona grafika

Przy wyliczaniu podatku z umowy zlecenia będzie bardzo podobnie, z tym, że nie uwzględniamy ulgi podatkowej a składki na ubezpieczenie uwzględniamy, zazwyczaj oprócz składki na chorobowe (chyba, że zleceniobiorca wyraził zgodę na dobrowolne potrącanie chorobowego-2,45%*podstawa).

Przykład.

Zleceniobiorca po wykonaniu zlecenia otrzyma 1200,00 zł brutto.

Czyli, aby wyliczyć podatek musimy od wynagrodzenia brutto odjąć:

(koszty uzyskania przychodu-składki na ubezpieczenie społeczne)*18%-kwota składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu(czyli te 7,75%)= Zaliczka na podatek

UWAGA!

Musisz pamiętać, że koszty uzyskania przychodu są wyliczane inaczej niżej przy umowie o pracę.

Poniżej przedstawiam schemat:

(kwota brutto-suma składek na ubezpieczenie społeczne)*20% (lub 50% w przypadku praw autorskich)=KUP

Tzn. przy kwocie brutto 1200,00 zł kup wylicza się następująco:

(1200,00-135,12)*20%=212,97 zł

Wracając do wyliczenia zaliczki na podatek to:

(1200,00-212,97-135,12)*18%-82,53=70,81 zł = w zaokrągleniu do pełnych zł = 71.

Zaliczka jaką należy odprowadzić do US z w/w umowy zlecenia wynosi 71 zł. Dołączona grafika

Nie ma za co, cieszę się, że mogłam pomóc, w razie pytań proszę pytaj, jeśli będę znała odpowiedź to napiszę. Dołączona grafika

#6 pepucia

pepucia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 19 marzec 2014 - 15:59

Dziękuję bardzo za odpowiedź i pomoc!

Ogarnęłam :) 

juhu :)

#7 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 20 marzec 2014 - 12:02

Cieszę się, że mogłam pomóc. ;)

#8 Guest_Weronka

Guest_Weronka
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 13:33

Witam,

Co zrobić w przypadku, gdy każdego miesiąca wraz z opłatami nie zrobiłam właśnie przelewu PIT-4 do 20. - jak robiłam zawsze. Wynosi on 80 zł miesięcznie

Czy powinnam zapłacić go jak najszybciej na tę kwotę, czy szukać już kwoty odsetek za zwłokę i wtedy opłacić zaległą kwotę wraz z odsetkami wg własnych wyliczeń?

Dziś już 28. marca więc sprawa jest pilna.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 13:45

Wpłacić kwotę zaliczki - odsetek jeszcze nie będzie (za mała kwota).

Ale, trzeba pamiętać, że zaniedbanie obowiązku płatnika zaliczek na podatek dochodowy pobranych od pensji pracowników podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. 

Okolicznością łagodzącą decydującą o wymierzeniu przez sąd niższej kary, a nawet odstąpieniu od wymierzania kary lub środka karnego jest wpłacenie w całości pobranego podatku jeszcze przed wszczęciem postępowania. 

#10 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 14:04

Dzień dobry,

chciałam zapytać jak mam wyliczyć pit 4 z 2015 r.?

Czy tak samo ------> (wynagrodzenie brutto-koszty uzyskania przychodu-suma składek na ubezpieczenie społeczne)*podatek(18%)-ulga podatkowa(miesięcznie 46,33 zł)-kwota składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu=PIT-4

Jeśli tak to proszę niech mi ktoś powie czy dobrze to liczę
(1750 - 111.25 - 239.93) * 18 - 46,33 - 135,91 = 69, 5476
umowa o pracę, cały etat

#11 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 14:28

Dzień dobry,

chciałam zapytać jak mam wyliczyć pit 4 z 2015 r.?

Czy tak samo ------> (wynagrodzenie brutto-koszty uzyskania przychodu-suma składek na ubezpieczenie społeczne)*podatek(18%)-ulga podatkowa(miesięcznie 46,33 zł)-kwota składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu=PIT-4

Jeśli tak to proszę niech mi ktoś powie czy dobrze to liczę
(1750 - 111.25 - 239.93) * 18 - 46,33 - 135,91 = 69, 5476
umowa o pracę, cały etat

Jeszcze chciałam dopytać które koszty uzyska przychodu mam wziąć pod uwagę 111,25 czy 139.96. Ponieważ pracownicy pracują poza swoim miejscem zamieszkania, konkretniej jeżdżą samochodami po europie.

#12 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3609 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 26 styczeń 2016 - 15:09

Teraz chcesz wyliczać dane do PIT4R ?,przecież to są zaliczki na podatek przekazane do US od stycznia do grudnia 2015 roku.

Nie masz programu płacowego?

#13 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 16:38

Niestety nie mam. Muszę wyliczyć zaliczki za każdy miesiąc za każdego pracownika bo nie wiem czy US przyjmie mi PIT4r zamiast comiesięcznych. po za tym jeśli chce zrobić pit4r to chyba i tak muszę wyliczyć każdy miesiąc? Może się mylę dlatego proszę o pomoc bo niestety muszę to zrobić bez żadnego programu

#14 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 styczeń 2016 - 20:02

Nie licz zaliczek od nowa. Skorzystaj z list płac, które na pewno posiadasz. Do PIT-4R po prostu przepisz wartość brutto wynagrodzenia i wartość pobranych zaliczek z list płac. Uzgodnij sobie miesięcznie i porównaj, czy wyjdziesz na kwotę, którą wpłacałaś w każdym miesiącu do US.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#15 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 20:55

Problem polega na tym, że nie wpłacałam nic miesięcznie (generalnie firmą zajmował się kto inny, a jak wszystko się zawaliło to ja muszę posprzątać) więc chce wyliczyć każdego pracownika za każdy miesiąc złożyć i zapłacić, ale potrzebuje pomocy jak to zrobić.

#16 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 styczeń 2016 - 21:11

Ale listy płac chyba masz?

#17 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 21:21

ale na listach płac nie ma czegoś takiego jak koszty uzyskania przychodu, nie wiem czy suma składek na ubezpieczenie społeczne to to co finansuje płatnik czy ubezpieczony, a może obie te pozycje? czy ulga podatkowa to dalej 46,33, czy podatek to dalej 18% i czy koszty uzyskania przychodu to w przypadku gdy ktoś mieszka w olsztynie, moja firma jest w radomiu (i dodatkowo ten ktoś jeździ dla mojej firmy samochodem po całej europie) to 111,25 czy 139.06? Bardzo proszę o pomoc i czy ma znaczenie czy ktoś pracuje na cały etat czy na 1/8

#18 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 21:22

ale na listach płac nie ma czegoś takiego jak koszty uzyskania przychodu, nie wiem czy suma składek na ubezpieczenie społeczne to to co finansuje płatnik czy ubezpieczony, a może obie te pozycje? czy ulga podatkowa to dalej 46,33, czy podatek to dalej 18% i czy koszty uzyskania przychodu to w przypadku gdy ktoś mieszka w olsztynie, moja firma jest w radomiu (i dodatkowo ten ktoś jeździ dla mojej firmy samochodem po całej europie) to 111,25 czy 139.06? Bardzo proszę o pomoc i czy ma znaczenie czy ktoś pracuje na cały etat czy na 1/8

Po za tym korygowałam wszystko w ZUS-ie więc mam RCA za każdy miesiąc każdego pracownika z zusi

#19 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 styczeń 2016 - 21:31

Do PIT-4 nie podajesz składek ZUS, ani kosztów. Tylko kwotę brutto i pobraną zaliczkę. A to wyczytasz z listy płac.Nie możesz zaliczki wyliczać od nowa, bo Ci się może kwota netto rozjechać z listą płac.

Ale tak, ulga podatkowa dalej 46,33, podatek 18 lub 32%, koszty nie zależą od miejsca zamieszkania, lecz od złożenia oświadczenia w tym temacie. Co do sumy składek to nikt Ci nie powie, jak masz to ułożone na liście płac, czy to same składki płatnika, czy ubezpieczonego, czy razem. Zależy od układu listy płac.

#20 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2016 - 21:45

Ok, a jeśli nie miałabym listy płac to mogę to sama wyliczyć? Bo problem polega na tym, że miałam zatrudnionych pracowników od stycznia do maja. Mam listy płac za styczeń i luty.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych