Skocz do zawartości

Przetwarzanie danych osobowych w biurze rachunkowym

ochrona danych osobowych dane osobowe dane osobowe w biurze rachunk biuro rchunkowe dane osobowe giodo dane osobowe kary za brak dokumentacji

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Michał Lorenc

Guest_Michał Lorenc
  • Goście

Napisano 11 marzec 2014 - 16:48

Witam,

prowadzę księgowość kilku przedsiębiorstw - ostatnio kilku Klientów poprosiło mnie o uregulowanie kwestii przetwarzania danych osobowych powierzonych przez danego Klienta. Wiem że Księgowi, biura rachunkowe powinni podpisywać z biurami umowy powierzenia przetwarzania danych -co zwalnia Biura Rachunkowe z obowiązku rejestracji tych baz z GIODO.

Natomiast każde biuro rachunkowe musi opracować i wdrożyć dokumentację wewnętrzną - ja wcrożyłem propozycje od kancelarii doradczej RBDO - to ich oferta ze strony rbdo.pl dla biur rachunkowych - jakie macie doświadcenia z wdrożeniem niniejszej listy dokumentów?

[color=rgb(0,128,128);]DOKUMENTACJA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH Z ZAŁĄCZNIKAMI I WSPARCIEM PRAWNYM[/color]

[color=#000000;]Zgodnie z art 36 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, każde przedsiębiorstwo lub jednostka organizacyjna przetwarzająca dane osobowe (np. dane pracowników, Klientów, uczniów, podopiecznych) ma obowiązek opracowania dokumentacji systemu zarządzania bezpieczeństwem danych osobowych.[/color]

[color=#000000;]W dokumentacji RBDO znajdują się wszystkie niezbędne wzory dokumentów regulujące przetwarzanie danych osobowych - załączniki, oświadczenia i wykazy ewidencyjne (lista poniżej) wraz z instrukcjami wypełnienia, przykładami, opisami i poradnikiem ochrony danych osobowych.[/color]

[color=#008080;]W cenie zamówienia wsparcie prawne w zakresie wdrożenia dokumentacji.[/color]

KARY ZA BRAK DOKUMENTACJI I WIĘCEJ KONTROLI W 2014!

[color=#000000;]Brak dokumentacji i naruszenie przepisów ustawy może wiązać się z nałożeniem[/color] [color=#008080;]grzywny w wysokości od 10.000 do 50.000 zł za każde uchybienie[/color] [color=#000000;]w związku z niewykonaniem decyzji administracyjnych lub nawet karą pozbawienia wolności do lat 2 (zgodnie z artykułem 49 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych).[/color]

[color=#000000;]W 2014 roku można spodziewać się kontroli krzyżowych GIODO i Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie przetwarzania danych osobowych w firmach i jednostkach organizacyjnych (PIP zapowiedział 88 tys. kontroli w 2014 roku).[/color]

DLACZEGO WARTO ZAMÓWIĆ DOKUMENTACJĘ RBDO?

[*][color=#000000;]Dokumentacja RBDO to optymalny zestaw dokumentów dla firm, szkół, organizacji, który pozwoli na kompleksowe uregulowanie obowiązków przetwarzania danych nawet w ciągu 1 godziny.[/color]
    [*][color=#000000;]Dokumentacja RBDO z powodzeniem została wdrożona w kilku tysiącach przedsiębiorstw, szkół, instytucji państwowych i organizacji.[/color]
    [*][color=#000000;]Każdy Klient, który zamówi dokumentację RBDO może w każdej chwili zwrócić się z konkretnym pytaniem w zakresie wdrożenia dokumentacji do wykwalifikowanego prawnika RBDO.[/color]
    [/list]

[color=rgb(0,128,128);]1. DOKUMENT POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA Z ZAŁĄCZNIKAMI:[/color]

[color=#000000;]• Dokument Polityki Bezpieczeństwa (wzór do uzupełnienia).[/color]

[color=#000000;]• Wykaz zbiorów danych.[/color]

[color=#000000;]• Upoważnienie do przetwarzania danych.[/color]

[color=#000000;]• Upoważnienie wyznaczające Administratora Bezpieczeństwa Informacji.[/color]

[color=#000000;]• Ewidencja osób upoważnionych.[/color]

[color=#000000;]• Wykaz udostępnień danych innym podmiotom.[/color]

[color=#000000;]• Wykaz podmiotów, którym powierzono przetwarzanie.[/color]

[color=#000000;]• Wykaz udostępnień danych osobom, których dotyczą.[/color]

[color=#008080;]2. DOKUMENT INSTRUKCJI ZARZĄDZANIA SYSTEMEM INFORMATYCZNYM Z ZAŁĄCZNIKAMI:[/color]

[color=#000000;]• Instrukcja Zarządzania Systemem Informatycznym (wzór do uzupełnienia).[/color]

[color=#000000;]• Upoważnienie Administratora Systemu Informatycznego.[/color]

3. PORADNIK OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH POD KONTROLĄ

[color=#000000;]• Czym są „dane osobowe”?[/color]

[color=#000000;]• Czy zawsze potrzebna jest zgoda na przetwarzanie danych?[/color]

[color=#000000;]• Jakie obowiązki wiążą się z przetwarzaniem danych osobowych?[/color]

[color=#000000;]• Sankcje administracyjne (procedura nakładania grzywien przez GIODO).[/color]

[color=#000000;]• Odpowiedzialność karna.[/color]

[color=rgb(0,128,128);]4.  WZÓR UMOWY POWIERZENIA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH[/color]

#2 Guest_Miro

Guest_Miro
  • Goście

Napisano 12 marzec 2014 - 08:44

Takie dokumentacje można spokojnie zrealizować w biurze rachunkowym. Ja często korzystałem z www.pareto.com.pl i jestem zadowolony Dołączona grafika

#3 tolaban

tolaban

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 marzec 2014 - 15:18

Dokładnie dzisiaj to nie jest problem. Ważne aby wspólnie się dogadać zlecić to odpowiedniej osobie i aby było to napewno dobrez zrobione i wszystko będzie grało.

#4 Guest_Michal_Stark

Guest_Michal_Stark
  • Goście

Napisano 23 październik 2014 - 10:00

W swojej firmie to wdrażałem dokumentację kupioną przez portal www.rbdo.pl/sklep. Generalnie na stronie sklepu mają dużo praktycznych informacji i porad. Warto zerknąć, bo jakby nie było...kary są słone, jeśli dane osobowe nie są w firmie dobrze chronione...

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2015 - 11:33

moim zdaniem to jakiś urzędas nabija kabzę firmie, która to sprzedaje. Jakieś cwaniaki z unii i naszego rządu wymyślili jak zarobić na biednych podatnikach i wymyślili portal do zakupu tych dokumentów. Polska!! - dlaczego w polsce jest tak, że jeśli coś jest obowiązkowe to trzeba za to płacić ciężkie pieniądze. ZŁODZIEJE I TYLE!!

#6 Guest_Marlena

Guest_Marlena
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2016 - 11:12

Nigdy nie korzystam z takich firm.

Sama opracowałam wymaganą dokumentację. Szkoda mi jest moich pieniędzy i czasu poświęconego na edukację.  Ok trochę to trwało. Natłok informacji musiał się gdzieś poukładać w głowie. Teraz gdy czytam sobie coś na ten temat jest to dla mnie jasne i przejrzyste. Wystarczy posiedzieć trochę w stercie papierów i je przestudiować. Mam już z głowy :-). Wszystkie załączniki, umowy itp., itd opracowane. Teraz już wdrożenie wszystkiego idzie taśmowo :-).

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ochrona danych osobowych, dane osobowe, dane osobowe w biurze rachunk, biuro rchunkowe dane osobowe, giodo dane osobowe, kary za brak dokumentacji

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych