Skocz do zawartości


Zlecenie a szkolenie bhp


wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Bogdan

Guest_Bogdan
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 12:30

Witam! Czy zatrudniając kogoś w oparciu o umowę zlecenia, powinienem przeszkolić tę osobę z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy? Czy zleceniobiorca może zacząć wykonywać zlecenie zanim zostanie przeszkolony?



#2 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 10 marzec 2014 - 12:34

w przypadku zatrudnienia zleceniobiorców nie ma takiego wymogu



#3 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 13:53

Art. 208 § 3 KP.

 



#4 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 10 marzec 2014 - 19:26

Art. 208 § 3 KP.

 

 

i co w zw. z art 208  ?

 

umowy zlecenia nie podlegają pod kodeks pracy tylko pod kodeks cywilny



#5 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 11 marzec 2014 - 08:07

i co w zw. z art 208  ?

 

umowy zlecenia nie podlegają pod kodeks pracy tylko pod kodeks cywilny

w sumie to nie, ale:

http://www.pip.gov.p...dy/07661005.htm

wiec jednak art. 208 będzie miał tu zastosowanie. Chyba to logicznem, że jakies informacje na temat rego co i jak się dzieje w zakładzie należy przekazać zleceniobiorcy.



#6 Lennka

Lennka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 08:12

Ja słyszałam natomiast, że jak zleceniobiorca będzie wykonywał pracę np. na wysokości albo tym podobną, to powinien zostać mu udzielony instruktarz postępowania (bhp).



#7 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 08:15

obowiązku nie ma, ale nigdy nie zaszkodzi i jak w waszych kom. zależy od rodzaju pracy - zgadzam się Dołączona grafika



#8 ksiegowyngo

ksiegowyngo

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 12:32

Jest obowiązek instruktarzu stanowiskowego dla zleceniobiorcy. Czyli nie całe szkolenie wstępne z instruktażem ogólnym prowadzonym przez BHP-owca ale tą 2 część.



#9 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 19:53

[color=rgb(0,0,0);font-family:Tahoma;font-size:12px;text-align:justify;]Państwowa Inspekcja Pracy (pismo znak: GNP/426/4560-364/07/PE), zdaniem której: [/color]"(…) Jeśli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy - pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp (…)"[color=rgb(0,0,0);font-family:Tahoma;font-size:12px;text-align:justify;].[/color]

 

[color=rgb(0,0,0);font-family:Tahoma;font-size:12px;text-align:justify;]Ostatecznie o tym czy szkolenie i (lub) badania profilaktyczne powinny być przeprowadzone decyduje zleceniodawca.[/color]



#10 ksiegowyngo

ksiegowyngo

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 20:05

Mowa o całym szkoleniu wstępnym BHP, a ja napisałem o samym instruktażu stanowiskowym, to nie to samo.



#11 Dariusz P

Dariusz P

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 04 listopad 2016 - 10:29

Ja bym przeszkolił wszystkich.

Bez względu na przepisy, pracownicy powinni być bezpieczni i wydajni

Instruktarz stanowiskowy to dopełnieni przepisu 

a szkolenie to również zapoznanie z zasadami i polityką firmy, zaznajomieniem z podstawami KP,

czy ergonomią na stanowiskach biurowych....



#12 Mateusz.

Mateusz.

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 34 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 20 listopad 2016 - 14:54

Moim zdaniem to wszystko powinno być zawarte w umowie cywilnoprawnej bo jeśli tego nie będzie w umowie a  zleceniobiorca zostanie przeszkolony i jeszcze do tego będzie ten druk z rozporządzenia to wtedy taki zleceniobiorca jak będzie kończył prace może pozwać do sądu swojego zleceniodawce o to że powinien mieć umowę o prace ponieważ  wystąpiła  jedna z cech stosunku pracy taka jak pod kierownictwem ponieważ na karcie szkolenia wstępnego jest podpis kierownika.

 

 

 

stosunek pracy definiuje się jako stosunek prawny zachodzący pomiędzy dwoma podmiotami, z których jeden zwany pracownikiem jest obowiązany świadczyć osobiście, w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz i pod kierownictwem drugiego podmiotu, zwanego pracodawcą, pracę określonego rodzaju oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem. 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych