Skocz do zawartości

doliczenie do stażu gosp. rolnego a wymiar urlopu

urlop gospodarstwo rolne praca na roli wymiar urlopu

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 11:37

Witajcie.

Mam pracownika zatrudnionego na pełen etat, od dnia 1 października 2009 r. Zgodnie z wyliczeniami dziewczyna miała wymiar urlopu wynoszący 20 dni, w roku 2012 nabyła prawo do 26 dni.  Pod koniec ubiegłego roku pracownica złożyła komplet dokumentów dotyczacych  pracy w gospodarstwie rolnym więc praca ta została zaliczonma do pracowniczego stażu pracy (lata 2001-2009 z przerwami na studia i inne zatrudnienie do momentu podjęcia pracy u mojej firmie). Zgodnie z przepisami, praca w gospodarstwie rolnym wpływa na wymiar urlopu i stąd moje pytania. Przez cały okres jej zatrudnienia nie wiedziałam, że rpacowała w gosp. rolnym więc urlop został jej naliczony zgodnie z "upływem pracy w firmie" i ukończonymi szkołami i poprzednim zatrudnieniem. Czy powinnam wyliczyć jej od nowa wymair urlopu na dzień przyjęcia do pracy wliczając w to gospodarstwo rolne i "oddać" pracownicy urlop uzupełniający w latach, kiedy go nie miała bo ja nie miałam wiedzy, że pracowała na roli? Teoretycznie powiedzmy, że nabyłaby prawo do 26 dni 2 lata wcześniej. Czy winnam jej odać te 12 dni urlopu teraz za te lata, kiedy pobierała jego mniejszy wymiar bo nie wiedzieliśmy o pracy na roli?

Pozdrawiam,

#2 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 12:02

W zasadzie dopowiem sobie sama bo cjhyba wlasnie mnie oswieciło - musze przeliczyć na nowo ten urlop uwzględniając pracę w gosp. rolnym, bo dokumenty są tylko jej potwierdzeniem.

Czy moge od pracownika wziąć jakieś oświadczenie, że doniósł dokemnty tak późno? W razie kontroli z PIP bede miec podklade, ze ma tak duzo urlopu zaległeo. Zwracam tylko za ost. 3 lata, tak?

#3 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 10 marzec 2014 - 12:04

Moim zdaniem nie, liczy się data wpływu dokumentów do pracodawcy, choć z drugiej strony urlop przedawnia się po 3 latach, ale urlop nabyty... sama nie wiem, może ktoś coś takiego już przerabiał?

CARPE DIEM!

#4 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 10 marzec 2014 - 12:19

W zasadzie dopowiem sobie sama bo cjhyba wlasnie mnie oswieciło - musze przeliczyć na nowo ten urlop uwzględniając pracę w gosp. rolnym, bo dokumenty są tylko jej potwierdzeniem.

Czy moge od pracownika wziąć jakieś oświadczenie, że doniósł dokemnty tak późno? W razie kontroli z PIP bede miec podklade, ze ma tak duzo urlopu zaległeo. Zwracam tylko za ost. 3 lata, tak?

tak jak napisałaś, przelicz od poczatku zatrudnienia nalezny urlop wg prawidlowego wymiaru, srawdź  przedawnienie i udzilel zaleglego;

na dokumencie dot. pracy w gosp. wpisujesz date wplywu i to jest dla PIP potwierdzenie naliczenia urlopu

#5 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 13:16

Moim zdaniem nie, liczy się data wpływu dokumentów do pracodawcy, choć z drugiej strony urlop przedawnia się po 3 latach, ale urlop nabyty... sama nie wiem, może ktoś coś takiego już przerabiał?

Zołza - ale to chyba tak samo jak w przypadku doniesienia późniejszego świadectwa pracy - jest potwierdzony okres zatrudnienia (w moim wypadku pracy na roli) Jesli pracownik doniesie zaległe świadectwa pracy no to wtedy nalicza się na nowo, sprawdza okres przedawnienia i ewentualnie udziela zaległego urlopu. Więc moj komplet dokumentów dotyczacy pracy na roli to coś podobnego jak świade3ctwo pracy - udowadnia okres pracy na roli. Tak sądzę Dołączona grafika

tak jak napisałaś, przelicz od poczatku zatrudnienia nalezny urlop wg prawidlowego wymiaru, srawdź  przedawnienie i udzilel zaleglego;

na dokumencie dot. pracy w gosp. wpisujesz date wplywu i to jest dla PIP potwierdzenie naliczenia urlopu

No tak, mam wpływówkę na dokumentach kiedy wpłynęły. Ale po wyliczeniach okazało się, że musiałabym "oddać" wyrównanie urlopu z jednego roku 2010 r. I teraz nie wiem czy się przedawniło (decyzja o doliczeniu została wydana w styczniu 2014 r. po analizie sprawy) a wniosek o doliczenie był w grudniu. Czy liczyć przedawnienie od 2014 czy 2013?

#6 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 13:18

oczywiście mam na myśli grudzień 2013 r. jako datę wpłuwy dokumentów.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop, gospodarstwo rolne, praca na roli, wymiar urlopu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych