Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516740 postów

Napisano 10 marzec 2014 - 11:35

Umowa o zakazie konkurencji, oprócz m.in. zakresu działalności konkurencyjnej, której pracownik powinien się powstrzymać czy okresu obowiązywania tego zakazu, powinna zawierać informacje o wysokości odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji oraz termin i sposób jego wypłaty. Odszkodowanie z tytułu takiej umowy musi wynosić przynajmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy na stanowisku objętym klauzulą konkurencyjną. Powrót do artykułu: Odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji

#2 Guest_Wanda

Guest_Wanda
  • Goście

Napisano 27 marzec 2018 - 17:40

Bardzo proszę mnie uświadomić w jakiś czytelny sposób, a mianowicie umowę o zakazie konkurencji podpisałam na dwa lata po ustaniu stosunku pracy wynikającego z umowy o pracę na okres próbny - 3 miesięcy. Pierwszą kwotę w wysokości 25% otrzymałam miesiąc po zakończeniu współpracy z byłą firmą. Czy ów odszkodowanie będę otrzymywać co miesiąć, czy była to tylko jednarazowa wypłata? Z góry dzięki za odpowiedź. Wanda.

#3 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 452 postów

Napisano 28 marzec 2018 - 08:42

Przez 2 lata - tyle ile trwa umowa. 

#4 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 12:25

Witam, podjąłem prace na umowę zlecenie w firmie XYZ. Wynagrodzenie jest bez "podstawy" i dostaje 100zł netto za pozyskanego klienta. W umowie jest podany zakres zakazu konkurencji a także 6 miesięcy po ustaniu umowy nie mogę prowadzić działalności konkurencyjnej. W umowie nie ma ani słowa o wysokości odszkodowania na czas trwania umowy ani po jej zakończeniu. Nie zostałem też słownie poinformowany na ten temat w żaden sposób. Tutaj pytanie: Czy jeżeli zarabiam prowizyjnie to po zakończeniu umowy należy mi się jakieś odszkodowanie z tytułu tego zakazu? Czy w trakcie trwania umowy tez się jakieś należy? (nie zostało przewidziane nic w umowie) Czy taka klauzula jest obecnie ważna? Pozdrawiam

#5 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 452 postów

Napisano 24 czerwiec 2020 - 08:02

Umowa zlecenie jest umową cywilną. Nie mają do niej zastosowania przepisy kodeksu pracy. Czyli masz zakaz konkurencji, nie masz z tego tytułu odszkodowania, bo tak się umówiliście a nie ma przepisów które by regulowały ten temat inaczej niż umówiono.

#6 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 22 luty 2021 - 11:49

Witam. Pracuje na umowę o pracę od ponad 10 lat w tej samej firmie, jak dobrze pamiętam, podpisałem roczny zakaz pracy u konkurencji, ale nie było opcji o jakimkolwiek odszkodowaniu. Co w tej sprawie mogę zrobić, w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy ? Czy muszę przestrzegać tej klauzuli ? czy pracodawca "musi" mi zapłacić odszkodowanie jeśli nie było tego w umowie ?

#7 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Witam. Pracuje na umowę o pracę od ponad 10 lat w tej samej firmie, jak dobrze pamiętam, podpisałem roczny zakaz pracy u konkurencji, ale nie było opcji o jakimkolwiek odszkodowaniu. Co w tej sprawie mogę zrobić, w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy ? Czy muszę przestrzegać tej klauzuli ? czy pracodawca "musi" mi zapłacić odszkodowanie jeśli nie było tego w umowie ?

#8 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

#9 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

#10 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

#11 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

#12 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 22 luty 2021 - 11:50

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21327 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 luty 2021 - 12:13

Klauzula obowiązuje, odszkodowanie również.
Jeżeli pracodawca nie zawrze w umowie postanowienia dotyczącego obowiązku wypłaty na rzecz pracownika odszkodowania za powstrzymywanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, umowa o zakazie konkurencji jest nadal ważna i wiąże strony. W takim przypadku postanowienia umowy sprzeczne z art. 101(2) § 3 KP zostają zastąpione przez tę normę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych