Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102150 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 12:06

Komentarz do artykułu: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

#2 Guest_Pieszy/kierowca

Guest_Pieszy/kierowca
  • Goście

Napisano 09 marzec 2013 - 12:06

Mimo wszelkich przepisów, proponuję użyć własnego rozumu i potraktować sprawę prawem naturalnym

#3 Guest_Ten co wyżej

Guest_Ten co wyżej
  • Goście

Napisano 10 marzec 2013 - 16:48

^obcięło mi komentarz po wysłaniu, szkoda, proszę to naprawić.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2013 - 11:53

zeby wasza glupota umiala fruwac ;latalibyscie jak orly sokoly .Biedne te dzieci ktore uwierzyly waszej nglupocie -nie zyja .Pieszy zanim wejdzie na przejscie ma zasrany obowiazek zatrzymac sie na krawezniku i patrzec w lewo ,prawo lewo i jak nic nie nadjezdza nmoze wejsc na przejscie -zrozumieliscie durne barany !

#5 Guest_gregen

Guest_gregen
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2013 - 12:52

NIESTETY AUTOR TEGO ARTYKUŁU SIĘ MYLI.Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym z 1968r., które zostało ratyfikowane przez Radę Państwa w 1988r. i które ma pierwszeństwo przed prawem miejscowym samochód ma obowiązek na przejściach bez sygnalizacji w razie potrzeby zatrzymać się przed przejściem dla pieszych i ich przepuścić. To nie zmienia faktu, że nawet ta konwencja mówi, "piesi nie powinni wchodzić na jezdnię bez uwzględnienia odległości i szybkości zbliżających się pojazdów"

#6 Guest_Widz

Guest_Widz
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 21:38

Dlaczego onet blokuje komentarze w tym temacie a wystawia tylko te , które im się podobają

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2014 - 11:43

piesi giną w 99% na własne życzenie. Zwroccie uwage na filmach ktore zarejstrowaly wypadki z nimi, ze piesi nigdy nie patrza w nich na droge! to samo przerabiam jezdzac po miescie. maja pierwszeństwo (tak im sie wydaje) i wchodza pod rozpedzone auto. To jest selekcja naturalna. Slepa w wiara w przepisy, ktorych na co dzien sami piesi tez nie respektuja. wymagaja tylko od innych zeby to robili. i konczą bardzo źle.

#8 Guest_Teren Zabudowany

Guest_Teren Zabudowany
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2014 - 10:00

O tym, jak posłowie dzielnie walczą z cywilizacją... Kilka przemyśleń i odpowiedzi na pytanie, dlaczego pieszy na przejściu powinien mieć BEZWZGLĘDNIE i ZAWSZE pierwszeństwo.

#9 Guest_JP

Guest_JP
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2014 - 19:48

Kierowca ma obowiązek przestrzegania przepisów, jesli nie zatrzyma sie przed przejsciem widzac, ze ktoś na nie wchodzi ,powinien odpowiadac jak za usiłowanie zabójstwa, bo zazwyczaj robi to świadomie.Nie rozumiem komentarzy, że wina leży po stronie pieszych, dlaczego to oni mają byc poszkodowani?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 20:14

Ja jestem kierowcą i pieszym. Jakoś nie wskakuję na jezdnię z przeświadczeniem, że mam pierwszeństwo i wszyscy muszą mi się zatrzymać. Zawsze sprawdzam jezdnię oraz zachowanie kierowcy, gdyż jestem świadomy, że kierowca może się zagapić lub z powodu innych czynników np. pogodowych (kiepsa widoczność, lód na drodze...) niewychamować. Denerwuje Mnie jak widzę idiotę idącego chodnikiem, po czym wskakującego na jezdnie bez uprzedniego zerknięcia lewo=prawo=lewo bo "ma pierwszeństwo". Albo jak jakiś dress stanie sobie a jezdni i zaczyna ci grozić lub pije sobie piwo i patrzy na Ciebie, bo jest na przejściu "I MOŻE". Idelny przyjkład głupoty pieszych to Chorzów - rynek, przejście przed estakadą.

#11 Guest_nuffi

Guest_nuffi
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 22:37

Kierowca ma obowiązek przestrzegania przepisów, jesli nie zatrzyma sie przed przejsciem widzac, ze ktoś na nie wchodzi ,powinien odpowiadac jak za usiłowanie zabójstwa, bo zazwyczaj robi to świadomie.Nie rozumiem komentarzy, że wina leży po stronie pieszych, dlaczego to oni mają byc poszkodowani?

brednie...piszesz glupoty na poziomie TVN i TVP. Rusz głowa bo wstyd przynosisz matce. Jesli gosc wchodzi na jezdnie tuz przed samochod to kierowca moze go sobie widziec i nawet ogladac a i tak nie wyhamuje. Naprawdę ten narod taki ogłupiony? Rece opadaja.................................................

#12 Guest_Poirytowany

Guest_Poirytowany
  • Goście

Napisano 17 luty 2015 - 00:39

Jeszcze samochodem na co dzien sie nie poruszam, mam 18 lat i wszedzie gonie z buta, ale jestem zdania "chodnik dla pieszych, ulica dla aut" kto komu wchodzi w parade ten ustepuje, proste i logiczne. A jednak nie bardzo, ile jest przypadkow ze rowerzysci przecinajacy droge jadac sciezka rowerowa nawet nie zobacza czy nikt sie samochodem nie zbliza? UE nam narzucilo ten durny przepis i teraz kierowcy musza sie meczyc i sie lamac szukajac czy zaden oszolom na rowerze nie nadciaga... Prawko zrobione bo na kursach na szczescie uczulaja na uprzywilijowanie pieszych i rowerzystow na polskich drogach.

#13 Guest_WG

Guest_WG
  • Goście

Napisano 17 luty 2015 - 14:38

Wszystko doskonale, ALE

ja również jestem kierowcą i pieszym. Z mojego doświadczenia wynika, że to polscy kierowcy szczególnie jadący w ciągu,  jeden za drugim, szczególnie rano nie zatrzymują się gdy ktoś stoi na krawężniku i próbuje wejść na pasy. Ba! Nawet jak już stoję na pierwszym pasie, to jestem wymijany przez kolejne pojazdy. Mój rekord to 2 minuty stania i patrzenia w oczy każdemu kierowcy, który przejeżdżał z prędkością 30km/h i nie wpuszczał mnie na pasy bo ten przed nim też mnie nie wpuścił.
Niepotrafię sobie tego wytłumaczyć.

A jak powinno być, mogę powiedzieć również z własnego doświadczenia z dłuższych pobytów za granicą, szczególnie na wyspach.

W Anglii kierowca w mieście i poza nim praktycznie zwalnia i się zatrzymuje przed pasami, gdy widzi że, ktoś "może chcieć" za chwilę na nie wejść. Niezależnie czy jest to fajna d*pa, na którą będzie mógł się pogapić, jak będzie mu przechodzić przed maską, czy starsza skulona babcia, czy 7letni dzieciak czy skinhead, który tak jak każdy poprzedni wymieniony obywatel podziękuje mu za przepuszczenie pokazując uniesiony kciuk do góry. (zaobserwawane dziesiątki razy w różnych miastach)

To nie jest kwestia podziału w wojnie między pieszymi a kierowcami.

To kwestia kultury własnej i narodowej.

Pozdrowienia ślę.

W.

#14 Guest_brum brum

Guest_brum brum
  • Goście

Napisano 17 luty 2015 - 14:51

teoretycznie tak, pieszy ma pierwszeństwo, ale...

coś tu się kłóci z karaniem pieszych za wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych.

Kwestia tego czy kierującemu udowdni się czy nie, że to pieszy wszedł pod auto mimo, że je widział, np zbliżał się dopiero do przejścia dla pieszych. Reasumując jak w większości naszych praw podstawą nie jest to co jest napisane tylko podstawą jest prawidłowa interpretacja biggrin.png

#15 Guest_Tomiks

Guest_Tomiks
  • Goście

Napisano 02 marzec 2015 - 11:03

Artykuł napisany bardzo nieprofesjonalnie. Brak odnośników do kodeksu drogowego oraz daty, z której jego wersji korzystano.

#16 Guest_lk

Guest_lk
  • Goście

Napisano 14 maj 2015 - 11:47

Nie brak kultury ale przepisy. Nie zgadzam się z komentarzami, że kierowcy są nieuprzejmi. Jak już, to przepisy są nieuprzejme :) Mamy kult samochodu - przepisy nie dają pieszym pierwszeństwa przed pojazdami. Jest to opisane w artykule, ale niedostatecznie podkreślone. Pieszy ma pierwszeństwo wtedy gdy _bezpiecznie_ wejdzie na przejście, tzn. upewni się, że może bezpiecznie przejść. Czyli że nie nadjeżdżają pojazdy, lub są na tyle daleko, że bezpiecznie się zatrzymają, lub już się zatrzymały aby pieszego przepuścić. Czyli pieszy NIE MA PIERWSZEŃSTWA zanim wejdzie. A pierwszeństwo określone w przepisach oznacza nie mniej nie wiecej a tyle, że jak pieszy już przechodzi to trzeba mu pozwolić dojść do końca - chyba oczywiste. W Anglii czy w Niemczech kodeks mówi co innego. Jak się u nas kodeks zmieni, kierowcy się dostosują. Nie mam co do tego wątpliwości. I proszę nie oskarżać polskich kierowców o brak kultury.

#17 Guest_Jakub

Guest_Jakub
  • Goście

Napisano 26 maj 2015 - 13:27

Artykuł napisany bardzo nieprofesjonalnie. Brak odnośników do kodeksu drogowego oraz daty, z której jego wersji korzystano.

kodeks drogowy, wersja pierwsza, od tamtej pory nic sie w tej kwestii nie zmienilo

#18 Guest_Kamil z NO

Guest_Kamil z NO
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2015 - 06:07

to nie kierowcy ani piesi sa ulomni lecz polskie prawo! politykow bardziej interesuje kwestia komu tu zabrac pare groszy by podwyzszyc sobie pensje lub miec z czego wyjechac na wakacje :/ skoro przepisy ruchu drogowego nie umozliwiaja profitow to po co je zmieniac.... kazdy marzy by nasze dziecko moglo przejsc przez jezdnie do szkoly... kierowca potrafi sie dostosowac do przepisow gdzie bezwzglednie pieszy ma pierwszenstwo na pasach, a potracenie pieszego na swiatlach nawet gdy on ma czerwone tez daje wysokie konsekwencje karne ( nie oznacza ze tylko dla kierowcy ale i dla pieszego) Co do dzieci to szczegolna ostroznosc zawsze nalezy zachowac im miare mozliwosci ulatwic im przejscie na druga strone. kazdy kto mieszkal w Norwegii lub Szwecji wie o czym pisze. W tych krajach sa setki tysiecy obcokrajowcow w tym ca 60 000 polakow. Skoroimsie udalo by sie przyzwyczaic do obowiazujacych przepisow to czemu w Pl by sie nie przyjelo... tylko wystarcza checi. Sam mieszkam w NO juz 7 lat i nie mam problemow ani nie znam zadnego polaka by mial jakies zastrzeżenia. tu roczna statystyka potracenia pieszych naprzejsciach badz na drodze to jak w Polsce 1 weekend (spokojny ) czy to nikogo nie zastanawia? czy ludzie do wypadkow juz tak sie przyzwyczaili (jak podczas wojny ze ludzie gina codziennie) ze jest im obojetne kto zginie i gdzie? a moze jutro to bedzie twoja zona... maz.... dziecko w drodze do szkoly...

#19 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2015 - 14:00

Autor zapomniał o Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Jażeli samochód skręca w drogę poprzeczną i tam przechodzi pieszy, to ma pierwszeństwo.. Pieszy ma pierwszeństwo, jeżeli przejście jest z sygnalizacją świetlną i ma zielone. W pozostałych przypadkach pieszy nie może wratgnąć na jezdnię nie uwzględniają prędkości nadjeżdżającego pojazdu.

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2015 - 13:31

Ale nikogo nie interesuje ile spalin wyleci w powietrze przy czekaniu aż pieszy namysli sie przejść . Ochrona środowiska eh:(

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych