Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ronda dwupasmowe, małe i średnie - jak się poruszać?

71 odpowiedzi w tym temacie

#61 Guest_Wapniak

Guest_Wapniak
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2016 - 19:36

Cytat: "Skręcając na rondzie w lewo: - włącz lewy kierunkowskaz (na małych i średnich rondach) i podjedź do ronda lewym pasem; - ustąp pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony po jezdni ronda; - trzymaj się lewej strony; - przełącz kierunkowskaz na prawy po minięciu wylotu poprzedzającego ten, na który chcesz wjechać; - jeśli to możliwe, przed zjazdem zmień pas na zewnętrzny na jezdni ronda; - wyłącz kierunkowskaz bezpośrednio po zjeździe z ronda" W trakcie skrętu w lewo mam włączyć prawy kierunkowskaz? To w końcu skręcam w lewo czy w prawo? Manewr skrętu w lewo kończy się po opuszczeniu skrzyżowania i wtedy Kodeks nakazuje zakończenie sygnalizacji skrętu w lewo. Ktoś potrafi to wytłumaczyć? Mało tego sugeruje się w końcowej fazie skrętu w lewo zmienić pas na prawy! Kodeks każe na jezdni jednokierunkowej (obwiednia ronda jest jezdnią jednolierunkową) podczas skrętu w lewo jechać przy lewej krawędzi jezdni. Skoro przy zjeździe każą włączać prawy kierunkowskaz, to znaczy, że zjazd z ronda jest skrętem w prawo! Nie można go więc wykonać z lewego pasa! Zbyt wiele tych sprzeczności. A wystarczy przyjąć, że każdy zjazd z ronda jest skrętem w prawo, wtedy nie trzeba używać, sygnalizować i wykonywać skrętu na rondzie w lewo? Jedynie wtedy, gdy zamierza się wjechać na wyspę, a to jest zabronione.

#62 Guest_Mac

Guest_Mac
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2016 - 01:08

"skrecajac na rondzie w lewo" - juz blad. W Europie kontynentalnej NIGDY nie skrecamy na rondzie w lewo. Co za bzdura. Na rondo ZAWSZE wjezdzamy w prawo i zjezdzamy rowniez w prawo, nawet gdy w stosunku do poprzedniego kierunku jazdy ten nowy wypadal (wizualnie) w lewo.

Koleżko, zastanów się w którą stronę odbywa się ruch po rondzie, tak jak wskazówki zegara w prawo, czy tak jak ruch na bieżni stadionu w lewo.

Poza tym rondo to zwyczajne skrzyżowanie tylko, że jedziesz po okręgu i jeśli zjeżdżasz np. 3 zjazdem to tak jakbyś skręcał w lewo. Jasne?

#63 Guest_OPser

Guest_OPser
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2016 - 01:12

Cytat: "Skręcając na rondzie w lewo: - włącz lewy kierunkowskaz (na małych i średnich rondach) i podjedź do ronda lewym pasem; - ustąp pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony po jezdni ronda; - trzymaj się lewej strony; - przełącz kierunkowskaz na prawy po minięciu wylotu poprzedzającego ten, na który chcesz wjechać; - jeśli to możliwe, przed zjazdem zmień pas na zewnętrzny na jezdni ronda; - wyłącz kierunkowskaz bezpośrednio po zjeździe z ronda" W trakcie skrętu w lewo mam włączyć prawy kierunkowskaz? To w końcu skręcam w lewo czy w prawo? Manewr skrętu w lewo kończy się po opuszczeniu skrzyżowania i wtedy Kodeks nakazuje zakończenie sygnalizacji skrętu w lewo. Ktoś potrafi to wytłumaczyć? Mało tego sugeruje się w końcowej fazie skrętu w lewo zmienić pas na prawy! Kodeks każe na jezdni jednokierunkowej (obwiednia ronda jest jezdnią jednolierunkową) podczas skrętu w lewo jechać przy lewej krawędzi jezdni. Skoro przy zjeździe każą włączać prawy kierunkowskaz, to znaczy, że zjazd z ronda jest skrętem w prawo! Nie można go więc wykonać z lewego pasa! Zbyt wiele tych sprzeczności. A wystarczy przyjąć, że każdy zjazd z ronda jest skrętem w prawo, wtedy nie trzeba używać, sygnalizować i wykonywać skrętu na rondzie w lewo? Jedynie wtedy, gdy zamierza się wjechać na wyspę, a to jest zabronione.

Lepiej żebyś nie jeździł po ulicach. Nawet rowerem.

#64 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 16 listopad 2016 - 09:04

cytat: jedzie dalej wokół ronda (niewłaściwie) przepuść go z rysunku nie wynika by byly znaki poziome lub pionowe nakazujace zajecie takiego a nie innego pasa, a zatem obowiazuje kodeks drogowy - zatem nie ma w tym nic niewlasciwego! Co innego zalecenia a co innego przepisy. Ladniej i plynniej gdy zajmie sie odpowiedni pas ruchu, ale jesli nie nakazuja tego znaki to moge sobie prawym pasem krazyc po rondzie i do nocy - nie lamie tym samym zadnego przepisu i ciagle maja pierwszenstwo i przed wjezdzajacymi i przed zjezdzajacymi, bo to oni zmieniaja pas ruchu, a ja jestem po prawej ich stronie na tym samy pasie ruchu!!! A zatem albo autor dobierze inne rysuneczki (takie z odpowiednimi znakami nakazujacymi zajecie konkretnego pasa ruchu) albo niech nie pisze bzdur

#65 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 listopad 2016 - 09:05

cytat: jedzie dalej wokół ronda (niewłaściwie) przepuść go... - sorki tylko do tego miesjca byl cytat

#66 Guest_Remik

Guest_Remik
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2017 - 11:22

No tak ale jest coś takiego jak ogólne zasady poruszania się po skrzyżowaniach. I w przypadku dwóch pasów jest zasadą, że jeśli chcę skręcić w lewo to muszę zająć lewy pas a nie prawy. Autor nie uwzględnia natomiast faktu, że zjeżdżając z ronda rzeczywiście muszę zająć pas prawy natomiast przy samym wyjeździe mogę już z tego prawego zająć pas dowolny (chyba że jakieś pasy albo strzałki nie pozwalają)

#67 Guest_Bra8

Guest_Bra8
  • Goście

Napisano 08 maj 2017 - 07:10

Słuchajcie, a ja mam taką sytuację. Małe rondo, tylko 4 zjazdy. Z czego dwa są dwupasmowe natomiast dwa jedno. Stoję na wjeździe dwupasmowym i chcę wjechać na rondo i zjechać w prawo zjazdem już jednopasmowym. Wyjeżdżam na rondo, zza zakrętu wewnętrznym pasem na rondzie dogania mnie auto, wręcz wyprzedza na rondzie i wpycha mi się w zjazd przed maskę (zjazd jednopasmowy). Co zrobiłem źle w tej sytuacji? Bo o mały włos doszło do kolizji - zarówno ja i drugie auto do ostatniej chwili pchaliśmy się do zjazdu.

#68 Guest_kip

Guest_kip
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2017 - 11:47

cytat: "W przypadku gdy pojazd obok ciebie jedzie dalej (niewłaściwie) wokół wyspy środkowej ronda – musisz go przepościć - ustąp mu pierwszeństwa przejazdu." Czegoś nie rozumiem jeżeli ktoś jedzie "niewłaściwie" to należy mu ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Przecież to nie jest logiczne.

#69 Guest_Radzio

Guest_Radzio
  • Goście

Napisano 13 marzec 2018 - 10:50

Dlaczego ktokolwiek ma na rondzie włączać lewy kierunek? Przecież to niezgodne z przepisami. Kto Wam pisze te artykuły?

#70 Guest_adsga

Guest_adsga
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2018 - 08:05

A z jakimi przepisami niezgodne jest włączanie lewego kierunkowskazu? Prawo mówi wyraźnie, zmiana kierunku jazdy musi być w porę zasygnalizowana. A więc na skrzyżowaniu masz włączyć odpowiedni kierunkowskaz, kiedy zamierzasz zmienić kierunek jazdy w lewo lub w prawo. Jeśli ktoś uczył cię inaczej to znaczy że wprowadził cię w błąd, co jest niestety bardzo częste nawet u instruktorów nauki jazdy.

#71 Guest_milo

Guest_milo
  • Goście

Napisano 27 listopad 2018 - 18:13

adsga, opowiadasz głupoty. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie ma możliwości skrętu w lewo. Lewego kierunkowskazu należy użyć jedynie w przypadku zmiana pasa ruchu. Wyobraź sobie rondo o np. 7 zjazdach. Który zjazd będzie wg Ciebie tym lewym?

#72 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 27 luty 2020 - 15:55

Teoretycznie - gdy jestem na zewnętrznym pasie ruchu na rondzie dwu pasmowym, to mogę jeździ wkoło i zawsze mam pierwszeństwo? Zjeżdżający z pasa wewnętrznego, będzie mnie miał zawsze po prawej ręce. Coś mi nie gra.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych