Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 102224 postów

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:54

Komentarz do artykułu: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

#2 Guest_Mirek

Guest_Mirek
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:54

zastanawia mnie co by sie stało gdybm miał auto, zdał egzamin a prawka bym nie miał jeszcze uprawomocnionego. czy ubezpiczyciel by wyplacił kase?

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 14:14

watpie

#4 Guest_Kocyk

Guest_Kocyk
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2013 - 19:45

Według przepisów brak dokumentu takiego jak prawo jazdy jest wykroczeniem ,więc ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacenia kasy.Dodatkowo przy kontroli ,policjant może nałożyć mandat za brak dokumentu ,bodajże 250 zł a samochód może zostać odholowany.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 luty 2013 - 10:25

standardowy mandat za nie posiadanie przy sobie blankietu prawa jazdy to 50zl. brak uprawnien to 500zl a czasem tez i sad.wtedy moga byc problemy,lacznie z zakazem prowadzenia pojazdow na okres do 3 lat.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 09:04

standardowy mandat za nie posiadanie przy sobie blankietu prawa jazdy to 50zl. brak uprawnien to 500zl a czasem tez i sad.wtedy moga byc problemy,lacznie z zakazem prowadzenia pojazdow na okres do 3 lat.

może dać tobie

#7 Guest_demo

Guest_demo
  • Goście

Napisano 14 luty 2014 - 08:57

kiepska sprawa jesli dojdzie do wypadku i beda ranni. skończy się sądem

#8 Guest_Bolek

Guest_Bolek
  • Goście

Napisano 19 listopad 2014 - 13:23

Artykuł wprowadza w błąd. Najpierw piszą, że "Kierowca zdobywa prawo do poruszania się danym typem pojazdu wraz z datą wydania uprawnień! Nie jest to ani data zdania egzaminu ani data jego odebrania przez daną osobę." czyli patrz rubryka 10 na dokumencie, Potem: "Nie posiadając w ręku dokumentu prawa jazdy nie można oszacować w 100% czy uprawnienia zostały już jej nadane czy nie.", co jest chyba logiczne i na podstawie tego nasz bohater dostał mandat - nie można było w tym momencie zweryfikować uprawnień, A na końcu "Dlatego przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie mówią o tym, że kierowca może poruszać się po drogach publicznych dopiero wtedy, gdy odebrał dokument stwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem " Wniosek moim zdaniem wyciągnięty bezpodstawnie, bo posiadane dokumentu może jedynie potwierdzić posiadanie uprawnień. nieposiadane takowego z automatu nie oznacza, że uprawnień nie mamy. Dalej: KD art. 88, ust. 1 : "Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii" /Stwierdzającym posiadanie, a nie nadającym daną kategorię./ 100b ust. 2 pkt. 1 "ust. 2. Dane, o których mowa w ust. 1 [dane o osobach objętych ewidencją kierowców], przekazują do ewidencji: pkt 1.wymienione w pkt 1-9 i 14 - organ właściwy w sprawach wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, niezwłocznie po wydaniu dokumentu stwierdzającego uprawnienie;" Czyli? Niezwłocznie po wydaniu dokumentów uprawnienia do kierowania są WPISYWANE do ewidencji. nie nadawane. Jedynym problemem może być w tym momencie ustalenie posiadania uprawnień, ponieważ nie są jeszcze wpisane do CEPIK. W przypadku takiej kontroli polecałbym nie przyjmować mandatu z powodu posiadania uprawnień (jeśli mamy 100% że zostały nadane), i podparcia tego niemożliwością zweryfikowania.

#9 Guest_KF_redakcja

Guest_KF_redakcja
  • Goście

Napisano 20 listopad 2014 - 07:06

 Czyli? Niezwłocznie po wydaniu dokumentów uprawnienia do kierowania są WPISYWANE do ewidencji. nie nadawane. Jedynym problemem może być w tym momencie ustalenie posiadania uprawnień, ponieważ nie są jeszcze wpisane do CEPIK. W przypadku takiej kontroli polecałbym nie przyjmować mandatu z powodu posiadania uprawnień (jeśli mamy 100% że zostały nadane), i podparcia tego niemożliwością zweryfikowania.

Witam

powiem tak, bez dokumentu nie mamy żadnej pewności czy proces nadawania uprawnień dobiegł końca czy nie. I dlatego jazda bez dokumentu jest obarczona ryzykiem.

 

Opieszałość urzędników chociażby przy wpisywaniu danych do wspomnianego przez Pana CEPiKu może spowodować, że cała wina zostanie zrzucona na kierowcę. Ubezpieczyciele szukają dziury w całym, a ewentualne dochodzenie swoich praw na drodze sądowej (w sytuacji gdy dojdzie do wypadku) w takiej sytuacji będzie się wiązać ze stratą nerwów i czasu. I na koniec może się okazać, że winą i tak zostanie obarczony kierowca. Zapis o konieczności posiadania dokumentu jest często wykorzystywany przez towarzystwa ubezp.



#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 maj 2016 - 08:43

Jak dostanie sie smsa z WK ze dokument czeka na odbiór to możemy po niego już jechać swoim samochodem z ryzykiem ewentualnego mandatu 50 zł za brak dokumentu przy sobie.

#11 Guest_mam pj

Guest_mam pj
  • Goście

Napisano 26 październik 2016 - 12:33

a jezeli zabrali mi prawko i za 8 dni odbieram w wydziale komunikacji to mogie czy nie mogie wczesniej jezdzic?

#12 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 26 październik 2016 - 13:23

a czytać umie??? bez dokumentu nie możesz



#13 Guest_pf

Guest_pf
  • Goście

Napisano 26 październik 2016 - 15:27

wlasnie widze jak ty potrafisz. dokument jest wyrobiony gosciu

#14 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 26 październik 2016 - 17:18

może być wyrobiony i co z tego? jeśli się go nie odebrało i nie ma się go przy sobie - nie można prowadzić samochodu, proste jak budowa cepa



#15 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 26 październik 2016 - 17:21

Art. 95. KW

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów

Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.



#16 Guest_S

Guest_S
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2016 - 20:18

k**wa to jak sie czeka miesiac na wydanie to ja pier**le

#17 Guest_VOX

Guest_VOX
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2017 - 13:31

Niestety co kraj to obyczaj, tylko z tym ze Polskie obyczaje są jeszcze z ery stalinizmu,,, przykład kraj rozwinięty .. po zdaniu egzaminu prawo do kierowania pojazdem pod warunkiem posiadania dokumentu z pozytywnym wynikiem egzaminu, wszystko po kilku godzinach juz jest w bazach policji ale u nas niestety nie...... można tyko miec nadzieje zę system się kiedyś zmieni ale jak narazie to idzie w innym kierunku

#18 Guest_Karo

Guest_Karo
  • Goście

Napisano 22 maj 2017 - 19:37

Polska była i jest i będzie zacofana i nikt i nic tego nie zmieni. Reszta świata może a w Polsce nie można i ciul.

#19 Guest_Dawid 86

Guest_Dawid 86
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2017 - 18:20

W bazie danych jestem osobą mającą uprawnienia do prowadzenia auta,ale dokumentu nie odebrałem i jeżdżę. Poje..any system

#20 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2017 - 13:22

Moim zdaniem rozsądnie. Zbawią was te dwa tygodnie ? A już w ogóle najlepszy jest gość u dołu, który pisze że ma wydane prawo jazdy, ale go nie odebrał i sobie jeździ :D



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych