Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rower i samochód na drodze - kto ma pierwszeństwo?

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102935 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 09:55

Komentarz do artykułu: Rower i samochód na drodze - kto ma pierwszeństwo?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2013 - 09:55

Rowerzyści są wkurzający!!!!!!

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2015 - 20:18

@gość, 2013-04-26 10:55 ale i tam musisz im ustąpić pierwszeństwa w ww. sytuacjach.

#4 Guest_Pitol

Guest_Pitol
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2015 - 10:15

Zależy czy jadę rowerem czy samochodem i tak mam zawsze pierwszeństwo

#5 Guest_Mat221

Guest_Mat221
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2016 - 08:13

Jeżdżę dostawczakiem, okna mam tylko w kabinie a widok do tyłu jedynie w lusterkach. Skręcam w prawo mając zielone światło ale dojeżdżam pod kątem do ścieżki rowerowej - oni też mają zielone światło. Rowerzystów po lewej widzę doskonale ale rowerzystów nadjeżdżających z prawej nie widzę. W lusterku widzę już skrzyżowanie za sobą a w oknie z prawej widzę tylko kawałek ścieżki rowerowej. Kto wymyślił tak debilny przepis, że auta skręcają w prawo a jednocześnie ścieżka rowerowa przecinająca drogę, w którą wjeżdżają auta też ma zielone światło?

#6 Guest_jaen

Guest_jaen
  • Goście

Napisano 05 październik 2016 - 15:38

W zupełności się zgadzam Mat221, skręcając przy zielonym świetle w prawo (czy też w lewo) nie powinno być jeszcze ustępowania pierwszeństwa rowerzystom. O ile pieszego jeszcze można zauważyć, bo zazwyczaj idzie powoli, to nie mamy szans zauważyć rozpędzonego rowerzysty, który nagle nam wyskakuje, nawet samochodem osobowym. Absurdalnym również jest, że rower może nas ominąć lub wyprzedzić z prawej strony. Za chwilę to my go musimy wyprzedzić, ale zachowując już odległość jednego metra, co oznacza, że musimy jechać za rowerem, bo przy sporym ruchu nie ma szans go wyprzedzić.

#7 Guest_limo

Guest_limo
  • Goście

Napisano 29 listopad 2016 - 08:41

A ja mam taką zagwozdkę. Droga prowadzi na wprost i w pewnym momencie się rozwidla na skos w prawo stając się malutką uliczką. 30 metrów za rozwidleniem jest ścieżka rowerowa, która poprzecznie przecina jezdnię, po której jadę. Nie ma żadnych znaków drogowych regulujących ruch rowerzystów lub kierujących pojazdami. I teraz z oddali widzę dojeżdżającego rowerzystę od mojej lewej strony. Kto ma pierwszeństwo? Jeśli kierować cię zasadami ruchu drogowego, to mam do czynienia ze skrzyżowaniem równorzędnym. Czyli jeśli rowerzysta dojeżdża od mojej lewej strony, to on ma obowiązek udzielić mi pierwszeństwa zgodnie z zasadą jego prawej dłoni. Jeśli jednak rowerzysta dojeżdżałby od mojej prawej strony, to rzecz jasna ja mam obowiązek udzielenia mu pierwszeństwa. Dziś miałem taką sytuację, że szliśmy z rowerzystą na kolizję. W mojej ocenie to ja miałem pierwszeństwo. W końcu rowerzysta przyhamował i mnie przepuścił. Lecz obawiam się, że za chwilę trafię na jakiś portal ponieważ rowerzysta był z  grupy tych zadziornych. Kamerka na kasku i wzrok zabójcy, który mnie odprowadził gdy już odjeżdżałem od skrzyżowania ze ścieżką rowerową. Co o tym sądzicie? Kto miał pierwszeństwo? 

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2017 - 11:16

I tu pojawiają się dwa przepisy, które się wykluczają. Zasada tzw prawej ręki, która dotyczy zarówno rowerzystów jak i kierowców samochodów. A drugi przepis mówi że jeśli rowerzysta jedzie po ścieżce rowerowej na wprost to ma pierwszeństwo przed samochodem.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2017 - 11:16

I tu pojawiają się dwa przepisy, które się wykluczają. Zasada tzw prawej ręki, która dotyczy zarówno rowerzystów jak i kierowców samochodów. A drugi przepis mówi że jeśli rowerzysta jedzie po ścieżce rowerowej na wprost to ma pierwszeństwo przed samochodem.

#10 Guest_limo

Guest_limo
  • Goście

Napisano 13 luty 2017 - 07:46

Na wprost to znaczy równolegle ze mną, a następnie ja mu przecinam drogę samochodem np. skręcając w prawo na skrzyżowaniu?

W moim przypadku było tak, że droga dla rowerów ciągnie się równolegle najpierw po jednej, a potem po drugiej stronie ulicy. Jednak przecięcie drogi rowerowej nie następuje w obrębie skrzyżowania lecz tak jakby "w polu". I stąd domniemanie, że obowiązuje wówczas reguła prawej dłoni (skrzyżowanie dwóch dróg równorzędnych).

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2020 - 18:26

ale kiedy rowerzysta ma ustąpić???

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych