Skocz do zawartości

Czy neony są legalne?

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kenblock

Guest_kenblock
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:04

Ostatnio oglądałem kolejną serie kultowego filmu o tematyce samochodowej, chodzi mi oczywiście o film szybcy i wściekli. Po obejrzeniu wpadłem na pomysł by w moim golfie zamontować neony które będą podświetlały auto, lecz słyszałem od znajomych że to jest nielegalne, stąd moje pytanie czy neony są legalne?

#2 Guest_kenblock

Guest_kenblock
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:06

Jeśli jednak na prawdę neony są nielegalne co grozi za ich posiadanie?

#3 Guest_stipig

Guest_stipig
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:08

czy neony są legalne?

Odpowiedz jednoznacznie brzmi Nie. Polskie prawo nie pozwala na to by montować dodatkowe oświetlenie samochodu(z wyjątkiem świateł do jazdy dziennej).

#4 Guest_obaMA

Guest_obaMA
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:10

Mało tego, nie tylko neony są nielegalne. Nielegalne są również często stosowane w grupach tuningowych zmiana koloru świateł postojowych, podświetlanie dyszy spryskiwaczy a nawet świecące nakładki na wentylki.

#5 Guest_stipig

Guest_stipig
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:12

Jeśli jednak na prawdę neony są nielegalne co grozi za ich posiadanie?

Za posiadane dodatkowego oświetlenia takiego jak neony, podczas kontroli policjant zapewne zabierze dowód rejestracyjny do auta, co dalej za tym idzie będzie trzeba zrobić nowe badania techniczne auta, których nie przejdzie posiadając neony.

#6 Guest_HenryModelF

Guest_HenryModelF
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:15

Nie macie racji. Neony same w sobie można posiadać, jednak nie można ich włączać na drogach publicznych. Za to grozi mandat a nawet utrata dowodu rejestracyjnego. Jednak na przykład na zlotach czy na podwórku neony mogą rozświetlać nam ciemność nocy.

#7 Guest_realSTIG

Guest_realSTIG
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:18

Największa moda na neony przyszła właśnie po projekcji filmów z tejże serii i od wtedy policja jest szczególnie negatywnie nastawiona na takie zjawiska.

#8 Guest_kenblock

Guest_kenblock
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:20

A czym jest spowodowany fakt że neony są nielegalne przecież nic złego nikomu nie robią.

#9 Guest_obaMA

Guest_obaMA
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:22

Policja wyjaśnia że neony są zabronione, ponieważ mogą prowadzić do kolizji i wypadków, dlaczego? Odwracają uwagę innych użytkowników ruchu którzy wpatrują się w nie zamiast na ulice.

#10 Guest_pandora_wawa

Guest_pandora_wawa
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 18:29

A co z LED'ami co nimi "upiększają" swoje ciężarówki niektórzy TIRowcy? Czasem jak jedziesz i widzisz z przeciwka taką choinkę to oczy wypala. I oczywiście - gliniarze tego nagle nie widzą...

#11 Guest_TaDI6

Guest_TaDI6
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 19:20

Ja ostatnio widziałem klasyk polskiej "wsi", aż nie do uwierzenia.Pod supermarket zajechał zepsuty tragicznym "tuningiem" VW Golf II, z niebieskimi neonami i grającym disco polo - oczywiście przy otwartych szybkach. Jadący nim jegomość wzbudził duże zainteresowanie - oczywiście pełne politowania.Dziwi mnie, że udało mu się te świecące na niebiesko neony pod samochodem uchować. Wystarczy pierwszy patrol policji i żegnamy się z dowodem rejestracyjnym.

#12 Guest_pandora_wawa

Guest_pandora_wawa
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2011 - 17:54

Dużo takich stylistów domorosłego agrotuningu kręci się po naszych drogach. Szczególne wysypy pojawiają się w okolicach Moniek i podobnych zagłębi muzyki z rytmem disko i polskimi korzeniami. Ulubione auta - Golf II i niezniszczalna Calibra, koniecznie w gazie.

#13 Guest_Jericho

Guest_Jericho
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2011 - 02:59

moda na neony chyba już się skończyła co nie zmienia faktu że ich używanie (a nie posiadanie!) jest nielegalne. Ale nikt nie broni założyć takich które są wyłączone. Wtedy to fajny gadżet na zloty etc.

#14 Guest_A co powiecie na to

Guest_A co powiecie na to
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2013 - 18:21

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi dodatkowych świateł zamontowanych w pojazdach służbowych Inspekcji Transportu Drogowego, wyposażonych w mobilne urządzenia rejestrujące, informujemy, że światła te są jednym z elementów mobilnego urządzenia rejestrującego. W skład tego urządzenia wchodzą zarówno elementy zewnętrzne takie jak głowica dopplerowska oraz lampy błyskowe, a także części zainstalowane wewnątrz pojazdu m.in. kamera, panel sterujący, komputery urządzenia rejestrującego i integrującego itd. Wspomniane światła nie stanowią wyposażenia pojazdu w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr. 32, poz 262, z późn. zm.). Działanie tych świateł nie jest uzależnione od działania (włączenia) innych świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu opisanych we wspomnianym rozporządzeniu. Światła te współpracują jedynie z pozostałymi elementami mobilnego urządzenia rejestrującego, zamontowanymi w pojeździe i tylko w przypadku działania tego urządzenia. Działanie świateł możliwe jest wyłącznie w przypadku pracy urządzenia w trybie rejestracji obrazu pojazdu naruszającego obowiązujące normy prawne (...).wynika z tego tekstu że można zamontować dodatkowe oświetlenie na zewnątrz pojazdu jeśli nie jest ono bezpośrednio połączone ze zwykłymi światłami.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2014 - 14:46

neony owszem - moda  i po modzie, ale z osobiście w  lampach LED nie widze nic złego jesli sa  zamontowane  jak nalezy i uzywane zgodnie z  przeznaczeniem - np takie jak te http://sunovo4car.pl/ a nie chińskie.

#16 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 11 październik 2018 - 19:40

Denerwuje mnie fakt że w osobówkach nie można mieć dodatkowych świateł a samochody ciężarowe wysrojone jak choinki a dodatkowe panele halogenowe na dachu naprzykład Forda f150 co z tym jakim prawem oni mogą?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych