Skocz do zawartości


przejście dla pieszych z wysepką- pytanie


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_olaczika

Guest_olaczika
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2011 - 15:53

czy w przypadku przejścia dla pieszych z wysepką mam je traktować jako normalne przejście, czy 2 przejścia? czy pieszy ma obowiązek zatrzymania się na wysepce czy to ja muszę ustąpić mu pierwszeństwa?

#2 Guest_amigo75

Guest_amigo75
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2011 - 23:45

W takiej sytuacji możesz je traktować jak dwa przejścia, tzn. nie musisz się zatrzymywać jeżeli pieszy porusza się po drugiej stronie wysepki.Co do pierwszeństwa to nic się nie zmienia. Jak pieszy jest na wysepce to tak jakby był na chodniku. Jak wyraża zamiar przejścia to musisz go puścić

#3 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2012 - 14:50

Nie słuchaj amigo75, bo nie zna przepisów.Art. 13 p. 8 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997r., tekst ujednolicony Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1137.Cytuję:Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.Więc tłumacząc na Polski, kiedy pieszy jest na wysepce i jest to droga dwujezdniowa to jeśli miałby wejść z wysepki bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd to musi poczekać i puścić samochód.Ale jeśli jest to wysepka na drodze jednojezdniowej, to nawet jeśli wejdzie z lewej strony i przed sobą jeszcze ma wysepkę, to masz ustąpić mu pierwszeństwa.I dodatkowo, żeby było jasne.Art. 1 punkt 11) - przejście dla pieszych – powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.Zauważ - powierzchnia jezdni.Droga dwujezdniowa - droga posiadająca dwie jezdnie (dwie powierzchnie asfaltu) (zwykle są rozdzielone pasem zieleni).

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 21:15

Zdanie drugie przywołanego przepisu moim zdaniem należy interpretować tak, ze jeśli jest wyspa rozdzielająca kierunki ruchu to przejście na jezdni dla każdego kierunku należy traktować jako odrębne przejście.

#5 Guest_lex

Guest_lex
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2017 - 07:46

Nie słuchaj amigo75, bo nie zna przepisów.Art. 13 p. 8 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997r., tekst ujednolicony Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1137.Cytuję:Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.Więc tłumacząc na Polski, kiedy pieszy jest na wysepce i jest to droga dwujezdniowa to jeśli miałby wejść z wysepki bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd to musi poczekać i puścić samochód.Ale jeśli jest to wysepka na drodze jednojezdniowej, to nawet jeśli wejdzie z lewej strony i przed sobą jeszcze ma wysepkę, to masz ustąpić mu pierwszeństwa.I dodatkowo, żeby było jasne.Art. 1 punkt 11) - przejście dla pieszych – powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.Zauważ - powierzchnia jezdni.Droga dwujezdniowa - droga posiadająca dwie jezdnie (dwie powierzchnie asfaltu) (zwykle są rozdzielone pasem zieleni).

cyt" Nie słuchaj amigo75, bo nie zna przepisów" a potem "Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne." Sam potwierdziłeś słowa Amigo i stałeś sie debilem, z parciem na monitor





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych