Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odliczanie VAT paliwo kwiecień 2014

vat paliwo odliczenie samochód

wróć do serwisu Księgowość 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Styna11

Styna11

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 04 marzec 2014 - 13:54

Witam, mam Peugeota Boxera z homologacją ciężarową (uniwersalny), ale z jednym rzędem siedzeń, 3 miejsca siedzące łącznie z kierowcą, ładowność 1110 kg. Który przepis mam stosować art. 86a ust.2 pkt 1 ustawy o VAT, czy art. 86a ust.2 pkt 6c ustawy o VAT? Tak samo, który przepis mam stosować do samochodów innych niż osobowe, z kratką, z homologacją ciężarową i mające dwa rzędy siedzeń, 4 miejsca i ładowność 600 kg? W homologacji jest i ładowność dopuszczalna i liczba miejsc. Art.86a ust.2 pkt 2 czy 86a ust.1 pkt 6c?

#2 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 05 marzec 2014 - 11:25

Ja mam takie wątpliwości, prowadzę DG na KPiR, jestem platnikiem VAT,

w diałalnosci używam swojego osobowego auta, prowadzę ewidencję przebiegu,

paliwo brutto zaliczam w koszty, nie odliczam VAT-u, czy dobrze robię i czy od kwietnia ndal mogę tak rozliczac koszty dojazdów?

#3 Styna11

Styna11

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 05 marzec 2014 - 12:17

Jeśli samochody osobowe będą służyć zarówno w działalności gospodarczej jak i prywatnie, to 50% będziesz mogła odliczać VATu. Jeśli masz samochody osobowe, które służą tylko w działalności gospodarczej, to jak spełnisz warunek dostarczania od US VAT-26 i jak będziesz dalej prowadzić tą ewidencję, to 100% VAT od części zamiennych i eksploatacyjnych. Co do paliwa w przypadku wykorzystania samochodu tylko do celów prowadzonej działalności, to trzeba będzie dopytać w US. Moim zdaniem 100% można będzie odliczyć, ale jak będzie paliwo kupowane, a samochód będzie do celów mieszanych, to wcale nie będzie można odliczać, aż do 30.06.2015 No i samochód powinien moim zdaniem być wprowadzony do EŚT, bo jak prowadzisz ewidencję, to zapewne jest to użycie samochodu prywatnego do celów służbowych. Też trzeba dopytać, ale jak poszerzę wiedzę na ten temat, to też dam znać. :)

#4 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 05 marzec 2014 - 12:23

Czytam uważnie zmiany ale nie jestem pewny jak rozliczac od kwietni plaiwo i inne

koszty eksploatacyjne, mianowicie: do DG prowadzonej osobiście na KPIR, uzywam swojego osoboego auta, prowadzę EPP  tam rozliczam kilometrówke i koszty eksploatacji z faktur. Nie odliczam VAT-u z faktur paliwowych, chociaz nie wiem czy nie powinienem? jak to robić od kwietnia? Z faktur odliczać 50% ale tylko

w rozliczeniu kilometrówki, czyli ilość przejchanych kilometrów razy stwka ale tylko 50% z danej faktury? Czy odliczać VAT od paliw i np.cześci?

#5 Styna11

Styna11

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 05 marzec 2014 - 12:44

Moim zdaniem taki samochód powinien być wprowadzony do firmy, do ewidencji środków trwałych, aby mógł korzystać z przepisów dot. odliczania VAT od części. Paliwo w osobowych nie będzie odliczane, dopiero tak się stanie po 30.06.2015

#6 leVita

leVita

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 05 marzec 2014 - 19:49

[font="'times new roman', times, serif;"]Fakt bałagan jest totalny. Główna opcja mówi jeżeli samochód ma homologację ciężarową i jest środkiem trwałym w firmie to full odpis wszystkiego, bez konieczności ewidencji przebiegu. Jeżeli kupowałeś w tym roku to lepiej zrobić badanie VAT-1  najpóźniej 10 dni od dnia zakupu. Niby tego nie trzeba jak masz homologację N1, nawet pani w US powiedziała mi że mogę to sobie na ścianie powiesić, ale to tylko 50 zł więc lepiej wklepać w dowód rejestracyjny. Jak kupujesz z udziałem banku pamiętaj ze musisz to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji, tzn jak odbierasz nowy dowód. Pamiętaj o ciągłości OC bo wzrosły znacznie mandaty od ciężarówek. Nawet za 1 dzień płacisz prawie 6000 zł. Ja mam zagwozdkę jeszcze inną. Nie mam z kim zostawić psa http://www.morusek.p...og-niemiecki/0/ , więc często zabieram go w trasę. Dlatego muszę założyć mu szybę w drzwiach bocznych.Założenie szyby w drzwiach przesuwnych lub tylnych wg Opla zdejmuje fabryczną homologację ciężarową, no ale na szczęście można kupić zamiast Vivaro Trafika. Poza tym jak masz VAT-1 to nie obchodzi cię już homologacja.   [/font]

#7 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 06 marzec 2014 - 13:33

A co jesli samochód został zakupiony w lutym 2014? Można odliczyć jeszcze od niego 100% VATu na 'starych' zasadach? Jeśli będą przychodziły faktury (wzięty w leasing) w ciągu roku to odliczać można cały VAT od tego? Bo samochód był zakupiony przed wejściem w życie zmiany w ustawie? A co z paliwem w takiej sytuacji? Mozna odliczać 100%, 50% czy wcale do 30 czerwca 2015r.?

#8 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 10 marzec 2014 - 12:04

?

#9 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 679 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 13:56

Ja kupiłam jeszcze w grudniu 2013 starego grumoździa vw caddy - 2 siedzenia i zamknięta paka z tyłu.

W dowodzie jest jako ciężarowy uniwersalny. To stary samochód i kosztował mnie 2000 netto. Nie mam go w środkach trwałych. Nie mam też do niego VAT-1. Używam go tylko służbowo, ale mam 1osobową DG, rozliczenie PKPiR i jestem płatnikiem VAT. Czy od kwietnia powinnam mieć zrobiony kwit VAT-1 żeby odliczać pełny VAT? i czy muszę wrzucać auto do środków trwałych?

#10 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 14:08

A mam jeszcze pytanie, co z pozostałymi samochodami, które są już od kilku lat używane w działalności gosp. (np. w firmie transportowej)? czy do nich przepisy z odpisem dot. paliwa się zmieniają? jak to teraz będzie?

#11 Guest_Marian

Guest_Marian
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 13:43

Będzie tak jak opisano w tym tekście: http://ksiegowosc.in...tawy-o-VAT.html

#12 Guest_Herek

Guest_Herek
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 14:08

Mam taki problem:

Samochód do 3,5t. ma homologacje+ Vat 1 do tej pory odliczano Vat od paliwa 100%. Samochód będzie używany wyłącznie w działalności gosp.Czy będziemy mogli dalej odliczać 100% za paliwo? Jeśli tak to czy muszę powiadomić o tym Urząd Skarbowy?

#13 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 31 marzec 2014 - 20:42

Mam taki problem:

Samochód do 3,5t. ma homologacje+ Vat 1 do tej pory odliczano Vat od paliwa 100%. Samochód będzie używany wyłącznie w działalności gosp.Czy będziemy mogli dalej odliczać 100% za paliwo? Jeśli tak to czy muszę powiadomić o tym Urząd Skarbowy?

tak, możesz pod warunkiem, ze bedzie TYLKO do działalności wykorzystywany dany samochód. i musisz powiadomić US , złożyc VAT 26 (jak dobrze pamietam) i prowadzić ew. do tego samochodu, inaczej mowiac rozliczac sie z kazdego km, spisywac stan licznika itp.

Poza tym wg tych nowych przepisów nie jest jednoznacznie określone co jest zaliczane do zakresu mieszanego a co tylko do dz. gosp. więc istnieje duże ryzyko , ze dla US coś będzie już celem prywatnym a dla Ciebie służbowym...

#14 Guest_początkujący

Guest_początkujący
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2014 - 07:29

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania nie będzie miała prawa z odliczenia 100% podatku od pojazdów samochodowych o masie całkowitej poniżej 3,5 ton nawet gdy zaprowadzi ewidencje przebiegu pojazdu i spełni wszystkie dodatkowe warunki. Urząd Skarbowy może zakwestionować czy rzeczywiście samochód był wykorzystywany w 100 % do działalności jeżeli nawet tak wynikałoby z ewidencji przebiegu pojazdu. A co w przypadku spółki cywilnej? Spółka cywilna prowadzi sklep. Część budynku stanowi dom mieszkalny a część jest przeznaczony na sklep. Spółka prowadzona jest przez 3 wspólników. Dwoje z nich mieszka w domu obok sklepu. Spółka ma w środkach trwałych kilka samochodów. Wszystkie samochody spółki są parkowane przy sklepie. Trzeci wspólnik porusza się samochodem, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki, nie jest także prowadzona do niego ewidencja przebiegu pojazdu. Ten wspólnik nie korzysta z samochodów firmowych. Czy w związku z tym spółka może wyznaczyć, np. dwa samochody, które będą wykorzystywane do działalności mieszanej (50% odliczenia VAT-u) a resztę pojazdów wykorzystywać tylko do działalności co wynikałoby z prowadzonej ewidencji pojazdów (100% odliczenia VAT-u). Czy jednak nie ma takiej możliwości, ponieważ urząd skarbowy może zakwestionować to i stwierdzić, że trudno udowodnić, że pojazdy te były wykorzystywane w 100% do działalności.

Z góry dziękuję za odpowiedź

#15 Guest_tatar

Guest_tatar
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2014 - 20:49

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania nie będzie miała prawa z odliczenia 100% podatku od pojazdów samochodowych o masie całkowitej poniżej 3,5 ton nawet gdy zaprowadzi ewidencje przebiegu pojazdu i spełni wszystkie dodatkowe warunki. Urząd Skarbowy może zakwestionować czy rzeczywiście samochód był wykorzystywany w 100 % do działalności jeżeli nawet tak wynikałoby z ewidencji przebiegu pojazdu. A co w przypadku spółki cywilnej? Spółka cywilna prowadzi sklep. Część budynku stanowi dom mieszkalny a część jest przeznaczony na sklep. Spółka prowadzona jest przez 3 wspólników. Dwoje z nich mieszka w domu obok sklepu. Spółka ma w środkach trwałych kilka samochodów. Wszystkie samochody spółki są parkowane przy sklepie. Trzeci wspólnik porusza się samochodem, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki, nie jest także prowadzona do niego ewidencja przebiegu pojazdu. Ten wspólnik nie korzysta z samochodów firmowych. Czy w związku z tym spółka może wyznaczyć, np. dwa samochody, które będą wykorzystywane do działalności mieszanej (50% odliczenia VAT-u) a resztę pojazdów wykorzystywać tylko do działalności co wynikałoby z prowadzonej ewidencji pojazdów (100% odliczenia VAT-u). Czy jednak nie ma takiej możliwości, ponieważ urząd skarbowy może zakwestionować to i stwierdzić, że trudno udowodnić, że pojazdy te były wykorzystywane w 100% do działalności.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Będzie miała prawo odliczyć 100%, jeśli prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, ale jednocześnie posiada samochód osobowy, który użytkuje prywatnie.Lub jeśli posiada pojazd, który ma jeden rząd siedzeń i badania VAT-1.

#16 PiotrK

PiotrK

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 23:03

tak, możesz pod warunkiem, ze bedzie TYLKO do działalności wykorzystywany dany samochód. i musisz powiadomić US , złożyc VAT 26 (jak dobrze pamietam) i prowadzić ew. do tego samochodu, inaczej mowiac rozliczac sie z kazdego km, spisywac stan licznika itp.

Poza tym wg tych nowych przepisów nie jest jednoznacznie określone co jest zaliczane do zakresu mieszanego a co tylko do dz. gosp. więc istnieje duże ryzyko , ze dla US coś będzie już celem prywatnym a dla Ciebie służbowym...

nie musi prowadzić ewidencji pojazdu jeżeli spełnia Vat-1 i ma jeden rząd siedzeń. jezeli jest to auto osobowo ciezarowe 2 rzędy siedzeń to moze bez rozpisywania km odliczyc 50% Vat ale tylko od czesci zamiennych od oleju i paliwa nie mozna i tak bedzie do czerwca 2015 roku

#17 PiotrK

PiotrK

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 23:09

[color=rgb(0,0,0);font-family:Tahoma;font-size:13px;]Witam, mam Peugeota Boxera z homologacją ciężarową (uniwersalny), ale z jednym rzędem siedzeń, 3 miejsca siedzące łącznie z kierowcą, ładowność 1110 kg. Który przepis mam stosować art. 86a ust.2 pkt 1 ustawy o VAT, czy art. 86a ust.2 pkt 6c ustawy o VAT? Tak samo, który przepis mam stosować do samochodów innych niż osobowe, z kratką, z homologacją ciężarową i mające dwa rzędy siedzeń, 4 miejsca i ładowność 600 kg? W homologacji jest i ładowność dopuszczalna i liczba miejsc. Art.86a ust.2 pkt 2 czy 86a ust.1 pkt 6c?[/color]

Do Peugota zrób badanie Vat-1 i do wydziału komunikacji z zaświadczeniem zeby wpisali to w dowód, dzięki temu nie bedziesz musiał prowadzić ewidencji przebiegu a mozesz odliczać pełny Vat od paliwa napraw wymian oleju tak jak było dawniej, jeżeli chodzi o pojazdy 4 miejscowe i ładowność 600kg to do czerwca 2015roku mozesz odliczyc jedynie 50% Vat od części zamiennych, paliwo i olej nie wchodzi w grę

#18 Guest_Mirek

Guest_Mirek
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2014 - 08:53

Witam.
Mam pytanie. Jak się ma kwestia vatu od paliwa po zmianach przy samochodach osobowych?
Czy mogę odliczać VAT od paliwa osobowego? (gaz, benzyna i ropa). Jak ma się też kwestia wydatków na auta i vatu od tego? Kwestia jeszcze zakupu samochodu osobowego? Jak VAT?

#19 Guest_Tamara

Guest_Tamara
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2014 - 14:41

Tutaj jest wszystko opisane kompleksowo:

Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 – multipakiet

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, paliwo, odliczenie, samochód

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy