Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy i jak należy się zameldować?

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102679 postów

Napisano 23 luty 2009 - 01:50

Komentarz do artykułu: Kiedy i jak należy się zameldować?

#2 Guest_21041956

Guest_21041956
  • Goście

Napisano 23 luty 2009 - 01:50

proszę o podanie informacji,przepisałem małżonce nieruchomość zabudowaną w formie darowizny,z służebnością dożywotnią w przedmiotowym domu.Małżonka wyprowadziła się 5 lat temu,żyje w konkubinacie,nie chce zwrócić darowizny,niezamieszkuje ani nie opiekuje się darowizną

#3 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 23 luty 2009 - 11:27

Jeśli chodzi Panu o odwołanie darowizny to musi Pan złożyć oświadczenie o odwołaniu darowiznę żonie ze względu na jej rażącą niewdzięczność. Przez tą ostatnią okoliczność "należy rozumieć tylko takie czynności obdarowanego - działania lub zaniechania, które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko darczyńcy, np. przeciwko zdrowiu, życiu, czci, mieniu oraz o naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą - np. odmowa udzielenia pomocy w czasie choroby. Znamion rażącej niewdzięczności nie wyczerpują czyny nieumyślne obdarowanego, a nawet drobne czyny umyślne, ale nie wykraczające poza zwykłe konflikty rodzinne." (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 14 kwietnia 2005 r. I ACa 60/2005). Nie znam orzeczenia, które rozstrzygałoby kwestię, czy odejście obdarowanego małżonka stanowi przypadek rażącej niewdzięczności. Wskazane powyżej obszerne wyjaśnienie zagadnienia przemawia za tym, że ta kwestia co najmniej nie jest jednoznaczna.Należy pamiętać o tym, że roszczenia o odwołanie wygasają po roku od dowiedzeniu się przez darczyńcę o niewdzięczności obdarowanego. Także skoro żona odeszła 5 lat temu to może być problem z ujęciem niewdzięczności małżonki tak aby nie przekroczyć tego terminu.

#4 Guest_kamila

Guest_kamila
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2009 - 02:07

witam, proszę o informację, jestem w trakcie zakupu mieszkania chcę się jak najszybciej przemeldować na jakim etapie mogę to zrobić, czy wystarczy umowa przedwstępna z developerem, czy musi być akt notarialny. Mieszkanie niedługo zostanie oddane do użytku. z góry dziękuję i pozdrawiam

#5 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:36

Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistychArt. 5. 1. Osobaposiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytoriumRzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscupobytu stałego.2. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejscepobytu stałego.Art. 6. 1. Pobytem stałym jest zamieszkanie wokreślonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałegoprzebywania.Art. 7. 1. Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaruzmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresemlub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.Art. 9. 2a.Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiącenależy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającejpobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące , dokonane przezwłaściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu,oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tegopodmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może byćumowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna,orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny dolokalu.2b. Zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym ima na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.Przed otrzymaniemdecyzji o zasiedleniu raczej żaden developer nie znajdzie nie podpiszeaktu notarialnego, a ten jest podstawą prawną meldunku. Umowaprzedwstępna nie stanowi tytułu do lokalu a jest jedynie zobowiązaniemdo przeniesienia własności w przyszłości. Także nie stanowi podstawyzameldowania.Ponadto na pobyt stały może się Pani zameldować dopierojak uczyni sobie Pani z nowego mieszkania "tzw. centrum życiowe". Wpraktyce ogranicza się to do zadania przez urzędnika pyt., czy już sięPani przeprowadziła.

#6 Guest_pusia

Guest_pusia
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2009 - 01:24

Chcialbym wiedziec jakie konsekwencje prawne moze miec utrzymywanie stalego zameldowania w Polsce przy rownoczesnym zameldowaniu w jednym z krajow Unii Europejskiej. Z gory dziekuje za odpowiedz.

#7 Guest_kicia

Guest_kicia
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 13:40

chcem sie zameldowac u tesciowej,czy musi byc ze mna przy meldowaniu,czy moge pojechac tam sama

#8 Guest_agnesu

Guest_agnesu
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 11:27

Mam taki problem i bardzo proszę o pomoc w jego rozwiązaniu: Za 2 tygodnie sprzedaję mieszkanie, zatem powinnam się stamtąd wymeldować, a w październiku wychodzę za mąż, więc znowu będę zmieniać miejsce zameldowania i w ogóle dowód osobisty. Czy mogę na ten czas 6 miesięcy zameldować sie czasowo bez meldunku stałego? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

#9 Guest_Beat_a

Guest_Beat_a
  • Goście

Napisano 22 maj 2010 - 18:39

mam pytanie, czy jeżeli jestem na wakacjach u kolegi na 5 dni, to czy muszę się u niego meldować? I jeżeli jestem na studiach w innym mieście, ale przyjeżdżam regularnie co weekend do domu to czy muszę się meldować na stałe?

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2011 - 17:40

mam pytanie, czy jeżeli jestem na wakacjach u kolegi na 5 dni, to czy muszę się u niego meldować? I jeżeli jestem na studiach w innym mieście, ale przyjeżdżam regularnie co weekend do domu to czy muszę się meldować na stałe?

Człowiek inteligentny odpowiada tylko na inteligentne pytania....dlatego nie dziwię się, że nikt nie chce odpowiedzieć na Twoje! nie zdążyłbyś się zameldować, a już musiałbyś się wymeldowywać. przez takich ludzi jak Ty, żeby znaleźć w necie cos 'mądrego', trzeba najpierw przeczytać milion głupot heh:/

#11 Guest_volf

Guest_volf
  • Goście

Napisano 30 listopad 2011 - 20:17

to jest smieszne,same zaswiadczenia,,,,i jezdzenie z jednego konca polski na drugi,to jest debilizm,a moze to mało powiedziane,

#12 Guest_AXXI

Guest_AXXI
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2012 - 09:44

Jak zmieniasz dowod nie ma obowiazku wpisywania miejsca zamieszkania .W przypadku kolejnej zmainy zameldowania nie wymieniasz dowodu na nowy .

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2012 - 22:20

Człowiek inteligentny odpowiada tylko na inteligentne pytania....dlatego nie dziwię się, że nikt nie chce odpowiedzieć na Twoje! nie zdążyłbyś się zameldować, a już musiałbyś się wymeldowywać. przez takich ludzi jak Ty, żeby znaleźć w necie cos 'mądrego', trzeba najpierw przeczytać milion głupot heh:/
A człowiek głupi robi głupków z inteligentnych osób. Jest jak insekt, który zaraża swoją głupotą tylko po to aby się na kimś wyżyć. Pytanie jest jak najbardziej na miejscu. Teoretycznie jeśli jadę do kolegi na dłużej niż 3 dni to powinienem o tym poinformować. Takie jest prawo. Głupie ale jest. Na całe szczęście jest to zapis martwy, który nie jest egzekwowalny. Wyobraźcie sobie ilość pism, która zalałaby urzędy! Poza tym urzędy same spóźniają się z terminami pism, które im narzuca polskie prawo więc wszyscy siedzą cicho w myśl zasady "jeśli czegoś nie widzę to tego nie ma". Pozdrawiam

#14 Guest_warszawa

Guest_warszawa
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2012 - 22:14

my sie zameldwalkismy na umowe najmu

#15 Guest_jur38

Guest_jur38
  • Goście

Napisano 18 październik 2012 - 20:08

Obecny system meldunkowy funkcjonuje kilkadziesiąt lat i nikt od niego nie umarł.Rząd Tuska wraz ze Schetyną,próbują zrezygnować z meldowania się.Mają pełne poparcie złodziei,oszustów i wszystkich spod ciemnej gwiazdy. Jaki rząd,takie i propozycje.

#16 Guest_Nałkowska

Guest_Nałkowska
  • Goście

Napisano 19 październik 2012 - 08:24

a niby w jaki sposób obowiązek meldunkowy ma zmniejszyć przestępczość? Poza tym nikt nie mówi o tym, by go nie było, tylko o tym, żeby nie było konieczności zmiany zameldowania wraz ze zmianą miejsca zamieszkania.

#17 Guest_g

Guest_g
  • Goście

Napisano 21 październik 2012 - 20:37

tzn ze jak przyjezdzam do mamy na tydzien wakacji to musze sie zameldowac???? pogielo kogos?

#18 Guest_Czantoria33

Guest_Czantoria33
  • Goście

Napisano 22 październik 2012 - 08:34

oczywiście, że w takiej sytuacji się nie melduje. Meldować się trzeba, gdy masz zamiar zamieszkiwać gdzieś przez dłuższy czas.

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 13:00

te artykuly o zmaeldowaniach są nieaktualne, w 2013 r. dosc mocno zmienily sie przepisy. Np. ma sie 30 dni a nie 4 na zameldowanie

#20 Guest_adriankesik88

Guest_adriankesik88
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:48

jak tak

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych