Skocz do zawartości


kupno mieszkania z lokatorem


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 14:19

Mam możliwość kupna mieszkania za małe pieniądze,ale jest tam zameldowana osoba od 30 lat(ta osoba nie jest właścicielem mieszkania).Mężczyzna który tam mieszkał nie wykupił tego mieszkania na własność od Agencji i zmarł ,a córka która tam nie mieszka już od" XX "lat jest tam zameldowana.Czy jak kupię to mieszkanie to będę musiała dać tej osobie wypowiedzenie z wymeldowaniem i będę czekać 3 lata aż się dana osoba wymelduje .Czy też ja stając się właścicielem idę do urzędu i wymeldowuję ją.Proszę o odpowiedź ?

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 14:33

Jakie prawo do lokalu chce Pani nabyć? Czy widziała Pani dokumentację mieszkania? Jaki tytuł do lokal mają te osoby?

#3 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2010 - 09:54

kupując mieszkanie stanę się właścicielem .Sytuacja wygląda tak :Agencja dała możliwość wykupu mieszkań na rzecz najemców kilka lat temu.Kto miał możliwość wykupił nieruchomość.Mieszkanie o którym mowa nie zostało wykupione, a osoba która miała prawo do wykupu zmarła.Teraz właścicielem mieszkania jest Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej ,który (na jakiej drodze otrzymał to mieszkanie od Agencj -nie wiem),ale jest właścicielem, a jednocześnie dostawcą energii cieplnej na tym obszarze.On ze swojej strony robi wszystko ,aby osoba która jest zameldowana od urodzenia (ale nie przebywająca w tym mieszkaniu i nie mająca żadnej umowy najmu )wymeldowała się.W grę chodzą osoby trzecie ,( nie należące do rodziny)które celem korzyści jakiejkolwiek utrudniają sytuację.Upozorowali przed urzędnikiem (który był postronny),mieli swoich świadków ,zorganizowali wszystko tak że osoba zameldowana mieszka ,egzystuje w tym mieszkaniu,chociaż ,że w rzeczywistości mieszka zupełnie gdzie indziej i są na to świadkowie ,że mieszkanie stoi puste przez całe miesiące.(ale nikt nie chce wtrącać się w te sprawy). Jeżeli chodzi o dokumentację mieszkania to jej jeszcze nie widziałam,sprawa z kupnem przeze mnie jest jeszcze świeża i do końca nie przesądzona.Zarządca ,który dysponuje tym mieszkaniem ma dwa wyjścia jak rozstrzygnąć tą sprawę:osobie zameldowanej da umowę najmu lokalu ze stawką czynszową jaka średnio obowiązuje na terenie gminy(i może to skłoni tą osobę do wymeldowania),albo też sprzeda wraz z tą osobą ,która ma tam meldunek.Sprawa jest trudna ,trwa już od roku.Wiem jeszcze to ,że jakiekolwiek rachunki czy to z dostawcą energii są jeszcze wystawiane na osobę nieżyjącą. Nie wiem czy takie informacje jakie przekazałam wystarczą Panu ,aby mógłby mnie Pan pomóc.

#4 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2010 - 12:28

Jeszcze muszę trochę dopytać :)Czy zmarły mężczyzna był najemcą? Czy te problematyczne osoby może wstąpiły w stosunek najmu po zamrłym ojcu i mają na to wyrok?Agencja? Co to za instytucja? Czy chodzi o gminną agencję mieszkaniową i mieszkanie komunalne? Ma to znaczenie dla ustalenia stanu prawnego lokalu.Jaki ma Pani obecnie status prawny "względem" mieszkania?

#5 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2010 - 13:01

Mieszkanie należało do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.Jeżeli chodzi o te problematyczne osoby to one ze swojej strony wystąpiły do Zarządcy,żeby dał tej pani zameldowanej umowę najmu.Ale jak do tej pory nie doszło do tego.a jeżeli chodzi o czynsz za to mieszkanie to tutaj sytuacja też nie wygląda za ciekawie.Ta zmarła osoba płaciła jakąś tam określoną kwotę czynszu.gdy jednak zmarła Zarządca wystosował pismo o zmianie wielkości czynszu (oczywiście na wyższą kwotę),a ta pani zameldowana płaci kwotę taką jaka była przed wystosowaniem pisma o zamianie kwoty za czynsz.A co do zmarłej osoby na jakich zasadach zajmowała to mieszkanie -nie wiem tego.Ja jestem tylko i wyłącznie zainteresowana kupnem tej nieruchomości ze względu ,że nie mamy z mężem mieszkania .

#6 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2010 - 14:37

Wykup mieszkań znajdujących się w zasobach agencji reg. art. 42 i n. ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.Jeżeli zmarła osoba dysponowała prawem najmu lokalu, która Panią interesuje, to osoby które z zamieszkiwały z nią w chwili śmierci zgodnie z art. 691 kc z mocy prawa wstąpiły z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu. Skoro ta osoba nie zamieszkiwała w tym lokalu w chwili śmierci to Agencja powinna przeprowadzić postępowanie administracyjne celem wymeldowania tej osoby ze skutkiem z chwilą opuszczenia mieszkania na trwałe. To zamknie tej osobie drogę do ustalenie sądowne wstąpienia w stosunek najmu, a z tym wiąże się uprawnienie (pierwszeństwo) do wykupu mieszkania znajdującego się w zasobie Agencji. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury ryzyko interesującej Panią transakcji zmaleje.

#7 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2010 - 16:59

A właśnie w tym jest problem ,że Starzec jak miał możliwość wykupu nie zrobił tego,a córka w ogóle tu nie przebywa.To ciekawa jestem w jaki sposób właścicielem nieruchomości nawet jak żył ten staruszek ,stał się Zarządca

#8 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2019 - 20:21

Najlepiej dokonywać takich transakcji przez agencje nieruchomości, oni znają się na takich trudnych sprawach. Ja kupowałam mieszkanie z lokatorem za pośrednictwem agencji Twój Pośrednik i miałam pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione jak należy.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych