Skocz do zawartości

Jak rozliczyć dotację na rozpoczęcie działalności

dotacja firma

wróć do serwisu Moja Firma 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Elwira

Guest_Elwira
  • Goście

Napisano 27 luty 2014 - 19:58

Witam,

Otrzymałam dotację z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności. Prowadzę KPiR bez Vat - działalność fotograficzna.

Mam problem jak prawidło się rozliczyć z tej dotacji, czy mam ją ujmować w KPiR. Wiem, że [font="'times new roman', serif;"]Wydatki sfinansowane z dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, czyli co nigdzie tego nie dokumentuję???[/font]

[font="'times new roman', serif;"]Moje zakupy to: ( zakupy dokonywane przed rozpoczęciem działalności)[/font]

[font="'times new roman', serif;"]program - 3111,05[/font]

[font="'times new roman', serif;"]tablet graficzny - 368,00[/font]

[font="'times new roman', serif;"]aparat - 11080,00[/font]

[font="'times new roman', serif;"]obiektyw - 1499,00[/font]

[font="'times new roman', serif;"]karty pamięci - 140,00[/font]

[font="'times new roman', serif;"]Jeśli jednak mam ująć ta dotację, to pewnie w przychodach pozostałych? To w takim razie jak mam rozliczyć poszczególne zakupy. [/font]

[font="'times new roman', serif;"]Nie wiem czy wszystko jasno wytłumaczyłam, jakby coś to proszę o dodatkowe pytania?[/font]

[font="'times new roman', serif;"]Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,[/font]

[font="'times new roman', serif;"]pozdrawiam,[/font]

[font="'times new roman', serif;"]elwira[/font]

#2 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 27 luty 2014 - 21:06

Ma Pani rację, wydatki na zakup środków trwałych finanowane w całości z dofinansowania uzyskanego z urzędu pracy nie stanowią kosztów uzyskania przychodu i w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie można ich ujmować w celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych . Jest to zgodne z art. 23 ust.1 pkt 45 ustawy o PIT, która mówi, że: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.”

Ale jeśli zakup środków trwałych był sfinanowany tylko częściowo z dotacji, którą Pani otrzymała od Urzędu Pracy to będą kosztem uzyskania przychodów tylko w tej części, którą pokryła Pani na własny koszt. 

Pozdrawiam,

Agnieszka

#3 Vianne

Vianne

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 27 luty 2014 - 21:10

Dotacja z urzędu pracy jest dla przychodem, który podlega zwolnieniu z opodatkowania. Jeżeli chodzi o wykazanie otrzymanej dotacji w KPiR - zdania są podzielone. Niektóre urzędy uważają, że należy ją wykazać w kolumnie 16 - uwagi, inne, że nie powinno się jej w ogóle umieszczać w ewidencji.

Jeżeli chodzi o wydatki - środki trwałe i wartości niematerialne sfinansowane w całości z dotacji nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu (jak już wyjaśniła moja przedmówczyni). Co ważne, należy je amortyzować w czasie, jednak odpisów amortyzacyjnych nie ujmuje się w KPiR. W przypadku innych wydatków (zakupu towarów i materiałów handlowych, wyposażenia i innych zwiazanych z założeniem firmy sfinansowanych ze środków z dotacji z urzędu pracy) możliwe jest ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu (ujmuje się je w kol. 10 lub 13 KPiR).

W Twoim przypadku z pewnością nie możesz zaliczyć do kosztów aparatu wraz z obiektywem oraz programu (jeżeli zakwalifikujesz go do wartości niematerialnych i prawnych). Resztę możesz ująć w kosztach.

Pamiętać należy, że powyższe zasady dotyczą dotacji przyznanej z Funduszu Pracy.

Temat został "po ludzku" objaśniony tutaj: http://poradnik.wfir...go-urzedu-pracy

Pozdrawiam! 

#4 Guest_Elwira

Guest_Elwira
  • Goście

Napisano 27 luty 2014 - 21:42

Dziękuję bardzo,

Co do tego programu, to na pewno będą to wartości niematerialne i prawne, program nie przekroczył 3500 zł??

#5 Vianne

Vianne

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 03 marzec 2014 - 09:57

Zakupiony program może, ale nie musi zostać ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jego niska wartość nie oznacza, że nie może on zostać w niej uwzględniony i poddany amortyzacji. W tym wypadku decyzja należy do podatnika. Pomocny może okazać się tekst - http://poradnik.wfir...wka-amortyzacji

#6 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1765 postów

Napisano 01 marzec 2016 - 15:35

Jeśli chodzi o start działalności to temat jest strasznie trudny - mało który bank daje teraz środki, a kasą z UE również jest spory problem. Jest ledwie kilka banków, które dają większe sumy na start i raptem jeden taki, który daje spore pieniądze, odsyłam do tekstu - http://czasdzieci.pl...id,6650976.htmlZnalazłem również przypadek, gdzie w pierwszym roku finansowany jest również ZUS.

http://twojanowafigura.pl/ - poznaj Slimunox

#7 Guest_Bizzona

Guest_Bizzona
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:29

Posiadamy kredyty dla nowo powstałych i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczych, nawet do 80 tysięcy złotych, bardzo dobre warunki cenowe. Jako poręczenie lub zastaw na nieruchomości lub ruchomości. Chętnych zapraszamy do kontaktu: bizzona.pl
Współpracując z nami nowe firmy (do 12 misisęcy) mogą skorzystać ze zniżek na wiele produktów w tym:
OFERTA NO LIMIT, a w niej rozmowy bez limitu, SMSy, MMSy do wszystkich sieci komórkowych i na telefony stacjonarne w kraju oraz 2 GB* internetu;
Abonament 12 miesięcy za jedyne 132,84 zł brutto
Abonament 24 miesiące za jedyne 236,16 zł brutto
*można uruchamiać pakiety 2-20 GB

#8 Guest_Bizzona

Guest_Bizzona
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:42

Posiadamy kredyty dla nowo powstałych i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczych, nawet do 80 tysięcy złotych, bardzo dobre warunki cenowe. Jako poręczenie lub zastaw na nieruchomości lub ruchomości. Chętnych zapraszamy do kontaktu: bizzona.pl
Współpracując z nami nowe firmy (do 12 misisęcy) mogą skorzystać ze zniżek na wiele produktów w tym:
INTERNET LTE 10 GB:
Abonament na 12 miesięcy za jedyne 110,82 zł brutto
Abonament na 24 miesiące za jedyne 191,88 zł brutto

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dotacja, firma

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych