Skocz do zawartości

Zdjęcie

ZUS i PIT-4

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 luty 2014 - 09:01

Witam,

jestem dopiero początkującą księgową i mam pewne pytanie, otóż, chodzi mi o składki ZUS i PIT-4 od wynagrodzeń pracowników, mianowicie, jak to jest z tymi składkami i pitem, do kiedy trzeba je wpłacić, nie chodzi mi o konkretny dzień 10/15, już tłumaczę - pokażę to na przykładzie. :)

Zatrudniliśmy na umowę zlecenie w styczniu (różne osoby - w dniach 10-01; 22-01; 24-01;), w lutym (w dniach 06-02; 20-02; 21-02;) wynagrodzenie tych zleceniobiorców, którzy zostali przyjęci w styczniu i 06.02 - zostało wypłacone w lutym.

I teraz mam pytanie, czy ja te osoby powinnam ująć do wyliczenia składek ZUS za styczeń czy za luty? Bierze się dzień wypłaty wynagrodzenia czy dzień zawarcia umowy, tj. jeżeli umowa zawarta w styczniu to wliczamy do składek za styczeń itp.? Proszę o wyjaśnienie tego, ponieważ nie rozumiem... :(

A druga sprawa to przekazanie do US PIT-4, tu też mam dylemat, w którym miesiącu za który miesiąc? Ważna jest data przyjęcia czy data wypłaty wynagrodzenia? Jak to jest z umowami zleceń, a jak z umową o pracę jak wynagrodzenie płatne jest do 10 dnia każdego miesiąca?

Bo jeśli chodzi o umowy o pracę to patrzymy na datę zatrudnienia (zawarcia umowy)? Jeśli zatrudniamy w styczniu to do ZUS musi iść za styczeń ale z wartościami zerowymi? Bo wynagrodzenie dopiero będzie 10 lutego wypłacone? O to chodzi?

Bardzo proszę o rozjaśnienie... :(

Nie wiem czy nie za chaotycznie to wszystko napisałam, ale mam nadzieję, że osoby zaawansowane wiedzą o co mi chodzi.

Dziękuję za każdą odpowiedź. :)

#2 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 27 luty 2014 - 09:05

liczy się data wypłaty wynagrodzenia - jeśli za 01/2014 wypłacasz w 02/2014, to zarówno w raporcie do ZUS, jak i w podatku należy ująć to przy rozliczeniu m-ca 02/2014;

01/2014 wykazujesz do ZUS z raportem "0" dla tej osoby;

#3 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 luty 2014 - 09:15

Czyli jeśli tym zleceniobiorcą zostało wypłacone wynagrodzenie w lutym to uwzględniam te wszystkie kwoty w ZUS 02/14 czyli do 15 marca? A w styczniu powinny iść raporty z wartościami zerowymi? Dobrze zrozumiałam?

A PIT-4 to jest wynagrodzenie za tyczeń było wypłacone do 10 lutego, czyli ujmuję to w lutym? :)

#4 nuc

nuc

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 27 luty 2014 - 09:28

Czyli jeśli tym zleceniobiorcą zostało wypłacone wynagrodzenie w lutym to uwzględniam te wszystkie kwoty w ZUS 02/14 czyli do 15 marca? A w styczniu powinny iść raporty z wartościami zerowymi? Dobrze zrozumiałam?

A PIT-4 to jest wynagrodzenie za tyczeń było wypłacone do 10 lutego, czyli ujmuję to w lutym? Dołączona grafika

popieram :)

tak przy okazji z czystej ciekawości chciałam zapytać czy macie obowiązek składania PIT4? czy tylko przelewacie pieniądze? a w tytule przelewu za pit 4 co wpisujecie? bo u mnie wpisuje się pit4r (w jednostce budżetowej robię)

#5 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 luty 2014 - 09:43

Dzięki nuc - mam rozumieć, że dobrze wnioskuję z tego co napisała Eni? :)

Składamy tylko deklarację roczną PIT-4R, a co miesiąc przelewamy na konto US należną kwotę, jak przelewamy przez internet to są już specjalne przelewy typu przelew do ZUS, US i tylko uzupełniamy nr konta, nasz NIP, symbol formularza: PIT-4, Okres płatności: (np.) 14M01. :)

A na jakich programach bazujesz jeśli chodzi o przelewy? Jak pracowałam w US to robiliśmy przelewy w VideoTel'u i tam też są wyznaczone do ZUS i US osobne przelewy.

#6 nuc

nuc

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 27 luty 2014 - 10:03

Dzięki nuc - mam rozumieć, że dobrze wnioskuję z tego co napisała Eni? Dołączona grafika

Składamy tylko deklarację roczną PIT-4R, a co miesiąc przelewamy na konto US należną kwotę, jak przelewamy przez internet to są już specjalne przelewy typu przelew do ZUS, US i tylko uzupełniamy nr konta, nasz NIP, symbol formularza: PIT-4, Okres płatności: (np.) 14M01. Dołączona grafika

A na jakich programach bazujesz jeśli chodzi o przelewy? Jak pracowałam w US to robiliśmy przelewy w VideoTel'u i tam też są wyznaczone do ZUS i US osobne przelewy.

tak, dobrze wnioskujesz :)

prędzej przelewy robiłam na videotel ale zawsze zamiast PIT-4 wybierałam PIT-4R. Teraz zmienili nam system i przez internet robię, jest specjalny druk, na którym wybieram PIT-4R i okres jako miesiąc. Właśnie nie rozumiem czemu tak mam robić a nie wpisywać PIT4, ale ważne że przelewy dochodzą do US. To poza różnicą w symbolu formularza resztę tak samo robię jak u Ciebie : )

#7 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 luty 2014 - 10:06

Super, dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że jak będę robiłam ZUS do 15 marca to mi się nic nie pomiesza. :)

Pozdrawiam cieplutko :)

p.s - znając siebie to się jeszcze odezwę w tym wątku :D

#8 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 27 luty 2014 - 10:07

mam rozumieć, że dobrze wnioskuję z tego co napisała Eni? Dołączona grafika

doskonale zrozumiałaś Lennko :)

#9 Lennka