Skocz do zawartości

Zdjęcie

Archiwizacja dokumentów

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 izma181

izma181

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 luty 2014 - 11:17

witam serdecznie,

kieruję do Was pytanie odnośnie archiwizacji dokumentów dokładnie wyciągów bankowych, wyciagów z kart kredytowych itp. ile należy je trzymac przed oddaniem do archiwum lub niszczeniem?

#2 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 24 luty 2014 - 13:30

Wszystko zależy od tego jak masz zaliczone okresy przechowywania w jednolitym rzeczowym wykazie akt

#3 izma181

izma181

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 luty 2014 - 13:56

Wszystko zależy od tego jak masz zaliczone okresy przechowywania w jednolitym rzeczowym wykazie akt

tzn? bo jestesmy mała firmą działającą od 2002 roku nigdy szefowa nie robila archiwum, a nagle stwierdzila ze trzeba... ja niestety nie jestem za bardzo w tym temacie bo zaraz po szkole zostałąm zatrudniona w tej firmie, a ciezko się wzorować na czymś czego nie ma. Nadmienie że prowadzimy usługi transportowe. Wiem ze wszystkie listy przewozowe CMR WZ należy przechowaywac 5 lat tak samo jak faktury czy PKPiR natomiast zastanawiam się nad zniszczeniem wyciagów bankowych.

#4 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 25 luty 2014 - 16:57

Art. 74 ustawy o rachunkowości

#5 Sumienna

Sumienna

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 27 luty 2014 - 20:11

Przechowujesz 5 lat

#6 rozali33

rozali33

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 06 marzec 2016 - 18:33

Jak nie masz gdzie przechowywać to oddaj firmie, która się tym zajmuje np. http://archiwizacjadokumentow.com.pl . Archiwizacja dokumentów to problem dla wielu osób. 5 lat to dość długo, a niektóre dokumenty trzeba przechować jeszcze dłużej.

#7 majkel29

majkel29

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 196 postów

Napisano 21 czerwiec 2016 - 08:06

Na rynku jest sporo takich firm. Jedną z nich znajdziesz tutaj http://www.archidoc....apierowych.html . Plusów przechowywania w takich sposób dokumentacji papierowej jest wiele. Ja uważam, że warto.

#8 MonikaMonika

MonikaMonika

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 30 sierpień 2016 - 12:45

To zależy od okresów rozliczeniowych etc. My zdecydowalismy się na archiwizację zewnętrzną z http://www.pika.pl/a...wum-dokumentow/ Oszczędza to nam dużo czasu i ułatwia znalezienie potrzebnych dokumentów.

#9 pracownik księgowości

pracownik księgowości

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 306 postów

Napisano 01 październik 2017 - 21:03

Tutaj http://drukwfirmie.p...sza-niz-sadzisz sobie poczytajcie na temat digitalizacji dokumentów. Lepiej to się sprawdza niż przechowywanie papierowych dokumentów, które często ulegają degradacji. Poza tym wyszukanie tego, czego szukamy jest znacznie prostsze.

#10 Gravens

Gravens

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 04 październik 2017 - 09:52

Myślę, że elektroniczna archiwizacja dokumentów jest dobrą opcją. Przynajmniej dokumenty nie zajmują fizycznie miejsca. Ja sobie bardzo chwalę takie rozwiązanie.

#11 Luiza82

Luiza82

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 07:47

Najlepiej przechowywać dokumenty w wyspecjalizowanej do tego firmie. Ja od długiego już czasu korzystam z usług firmy www.actanova.pl i jestem bardzo zadowolony. Wreszcie mam z głowy problem papierów.

#12 eve12

eve12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 05 listopad 2018 - 12:42

Digitalizacja to dobry pomysł, ale musisz pamiętać, że niektóre dokumenty muszą być przechowywane w formie papierowej – choćby te wymagające podpisu! Jeśli nie chcesz aby zajmowały dużo miejsca i były dobrze posegregowane to wypróbuj bindownice. Różnice pomiędzy różnymi typami tłumaczą na http://bindowanie.com.pl.

#13 eve12

eve12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 05 listopad 2018 - 12:42

;)

#14 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2018 - 09:46

Mam pytanie apropo okresu przechowywania dokumentacji pomocniczej i operacyjno-obliczeniowa służąca do sporządzenia list płac, niebędąca dowodem księgowym, gdyż mam problem z osobą, która prowadzi tego typu dokumentację, która twierdzi, że przechowuje się ją 50 lat jak listy płac. Prosiłbym o wskazanie mi konkretnego fragmentu aktu prawnego, który mówi o 5 latach przechowywania, a wskazanie art. 74 w ustawie o rachunkowości czy art. 125a w ustawie o emeryturach rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych jest zbyt ogólne, sam osobiście nie widzę tam fragmentu który mówi konkretnie o tej dokumentacji. Może po prostu tego ustawodawczego języka nie rozumiem zbyt dobrze.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych