Skocz do zawartości

podstawa L4 po urlopie rodzicielskim

ciąża l4 urlop rodzicielski urlop macierzyński

wróć do serwisu Kadry 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_szukajacaporady

Guest_szukajacaporady
  • Goście

Napisano 17 luty 2014 - 17:43

Jestem zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim (60%) do 05.05.2014 r. Następnie chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy za lata 2012-2014. Jest to ponad 50 dni. Planuję drugą ciążę i nie chciałabym wracać po urlopie wypoczynkowym do pracy, tylko przedstawić L4.

Czy w tym przypadku do L4 będzie brane pod uwagę 100% mojej podstawy czy też 60%? Czy  podstawa jest liczona z ostatnich 12 miesięcy czy zawsze od podstawy wynagrodzenia? Czy muszę po urlopie wrócić chociaż na kilka dni do pracy? I czy muszę informować wcześniej pracodawcę, że nie wracam do pracy (biorąc pod uwagę, że na moje miejsce jest zatrudniona na zastępstwo inna osoba)?

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8739 postów

Napisano 17 luty 2014 - 18:01

zwolnienie lekarskie w zw. z ciążą płatne 100%; 

po urlopie rodzicielskim nie musisz fizycznie wracać do pracy, jesli to konieczne ze względow zdrowotnych, przedstawiasz zwolnienie lekarskie;

wcześniej nie musisz informowac pracodawcy, choć może wypadałoby to zrobić 

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 luty 2014 - 21:57

[font="georgia, serif;"]Dodam, że podstawa twojego chorobowego będzie wyliczona z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, wyłączając miesiące, w których nie przepracowano co najmniej połowy czasu pracy.[/font]

#4 Guest_szukajacaporady

Guest_szukajacaporady
  • Goście

Napisano 18 luty 2014 - 15:28

[font="georgia, serif;"]Dodam, że podstawa twojego chorobowego będzie wyliczona z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, wyłączając miesiące, w których nie przepracowano co najmniej połowy czasu pracy.[/font]

Czyli będzie liczona tak: 6 miesięcy - po 100% i 6 miesięcy po 60%??

#5 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8739 postów

Napisano 18 luty 2014 - 20:57

nie w ten sposób;

podstawa z 12  m-cy = wynagrodzenie z 12 m-cy minus składki zus x 100%;

wyłączając m-ce, w których nieprzepracowano co najmniej połowy czasu pracy

podstawy zasiłku nie ustala się na nowo, jesli przerwa między okresami pobierania zasilków była krótsza niż 3 m-ce kalendarzowe;

jeśli po urlopie wyp.otrzymasz zwolnienie lekarskie, przerwa między zasiłkami będzie raczej krótsza niż 3 m-ce to podstawa choroby będzie taka sama jak przy rodzicielskim, ale 100% za cały okres choroby w ciąży

#6 Guest_Mika

Guest_Mika
  • Goście

Napisano 24 luty 2014 - 20:39

a co bedzie w przypadku jeśli w trakcie rodzicielskiego zmienił sie etat?wygasł aneks z całym etatem i weszła w zycie umowa o prace na pół etatu??czy nadal podstawa choroby (ciaza) bedzie taka sama?

#7 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 25 luty 2014 - 17:15

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36 zasiłek chorobowy - zasady ustalania podstawy wymiaru.

Gdy masz zaświadczenie lekarskie obejmujące okres przed tą zmianą i po zmianie etatu to podstawy nie przeliczamy.

#8 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 10 maj 2017 - 10:08

nie w ten sposób;

podstawa z 12  m-cy = wynagrodzenie z 12 m-cy minus składki zus x 100%;

wyłączając m-ce, w których nieprzepracowano co najmniej połowy czasu pracy

podstawy zasiłku nie ustala się na nowo, jesli przerwa między okresami pobierania zasilków była krótsza niż 3 m-ce kalendarzowe;

jeśli po urlopie wyp.otrzymasz zwolnienie lekarskie, przerwa między zasiłkami będzie raczej krótsza niż 3 m-ce to podstawa choroby będzie taka sama jak przy rodzicielskim, ale 100% za cały okres choroby w ciąży

Witam serdecznie,

Mam takie pytanko, czy jeżeli w czasie wspomnianej przerwy 3 m-ce miałoby miejsce zwolnienie L4 pracownika np. 2 tygodniowe (nie z powodu ciąży) to jaki to ma wpływ na to aby później dostarczyć L4 ( B ). CHodzi mi o to czy wtedy ten okres wydłuża się do 3 miesięcy i 2 tygodni, czy znowu są liczone 3 miesiące od końca tego zwolnienia dwutygodniowego

Z góry dziękuję za odpowiedź

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19220 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 maj 2017 - 10:31

Witam serdecznie,

Mam takie pytanko, czy jeżeli w czasie wspomnianej przerwy 3 m-ce miałoby miejsce zwolnienie L4 pracownika np. 2 tygodniowe (nie z powodu ciąży) to jaki to ma wpływ na to aby później dostarczyć L4 ( B ). CHodzi mi o to czy wtedy ten okres wydłuża się do 3 miesięcy i 2 tygodni, czy znowu są liczone 3 miesiące od końca tego zwolnienia dwutygodniowego

Z góry dziękuję za odpowiedź

A co to za różnica jakiego rodzaju jest zwolnienie, czy z jakim kodem?

Nie ma znaczenia i to żadnego, dla długości przerwy między zwolnieniami.

Musi być przerwy 3 m-ce, aby ustalać podstawę ponownie

#10 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 10 maj 2017 - 10:35

A co to za różnica jakiego rodzaju jest zwolnienie, czy z jakim kodem?

Musi być przerwy 3 m-ce, aby ustalać podstawę ponownie

Zgoda.

To jeszcze raz jednoznacznie: czy wtedy ten okres wydłuża się do 3 miesięcy i 2 tygodni, czy znowu są liczone 3 miesiące od końca tego zwolnienia dwutygodniowego?

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19220 postów

Napisano 10 maj 2017 - 10:44

Piszesz "zgoda" a ponownie zadajesz to samo pytanie???

Nic nie zrozumiałaś?

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19220 postów

Napisano 10 maj 2017 - 10:44

Ja napisałam jednoznacznie

#13 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 10 maj 2017 - 11:15

Ja napisałam jednoznacznie

Zgoda na to, że nie ma znaczenia z jakim kodem jest zwolnienie.

Natomiast nie mam pewności co do jednej kwestii:

Jeżeli po urlopie rodzicielskim w przeciągu 3 miesięcy pracownik dostarczy L4 (cool.png to naliczane jest mu 100% wynagrodzenia ze średniej za 12 miesięcy sprzed ciąży.

Co natomiast w przypadku kiedy pracownikowi skończył się urlop rodzicielski w Lutym 2017 a w Kwietniu 2017 dostarczył L4 (nie związane z ciążą) na okres 30 dni (załóżmy, że zwolnienie dobiega końca z końcem Maja 2017):

a) Czy konieczność ponownego ustalania podstawy obowiązuje zaraz po upływie 3 miesięcy od końca urlopu rodzicielskiego + wspomniane 30 dni

cool.png Czy konieczność ponownego ustalania podstawy obowiązuje dopiero po 3 miesiącach licząc od końca L4 (nie związanego z ciążą) tzn. że jak pracownica w Sierpniu 2017 przyniesie zwolnienie L4 ( B ) to naliczone zostanie 100% wynagrodzenia ze średniej za 12 miesięcy sprzed ciąży.

c) inaczej

zatem: a) cool.png czy c) ? smile.png

#14 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 10 maj 2017 - 11:17

Zgoda na to, że nie ma znaczenia z jakim kodem jest zwolnienie.

Natomiast nie mam pewności co do jednej kwestii:

Jeżeli po urlopie rodzicielskim w przeciągu 3 miesięcy pracownik dostarczy L4 (cool.png to naliczane jest mu 100% wynagrodzenia ze średniej za 12 miesięcy sprzed ciąży.

Co natomiast w przypadku kiedy pracownikowi skończył się urlop rodzicielski w Lutym 2017 a w Kwietniu 2017 dostarczył L4 (nie związane z ciążą) na okres 30 dni (załóżmy, że zwolnienie dobiega końca z końcem Maja 2017):

a) Czy konieczność ponownego ustalania podstawy obowiązuje zaraz po upływie 3 miesięcy od końca urlopu rodzicielskiego + wspomniane 30 dni

cool.png Czy konieczność ponownego ustalania podstawy obowiązuje dopiero po 3 miesiącach licząc od końca L4 (nie związanego z ciążą) tzn. że jak pracownica w Sierpniu 2017 przyniesie zwolnienie L4 ( B ) to naliczone zostanie 100% wynagrodzenia ze średniej za 12 miesięcy sprzed ciąży.

c) inaczej

zatem: a) cool.png czy c) ? smile.png

zamiast cool.png powinien być podpunkt 'b' natomiast uporczywie tworzy się emotikon tongue.png

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19220 postów

Napisano 10 maj 2017 - 11:29

A co ja tu napisałam ?

"

Musi być przerwy 3 m-ce, aby ustalać podstawę ponownie"

Nic się nie nie sumuje i nie przedłuża

Od końca każdego zwolnienia musi być przerwa 3 m-ce

#16 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 10 maj 2017 - 11:39

A czy ktoś milszy mógłby się odnieść?

Z góry dziękuję

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 maj 2017 - 12:11

Z góry dziękuję

Ja mogłabym, ale nie wiem czy sprostam Twoim wymaganiom bycia miłą.

#18 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 10 maj 2017 - 12:32

Ja mogłabym, ale nie wiem czy sprostam Twoim wymaganiom bycia miłą.

No ja też nie wiem. Wystarczyła by odpowiedź:

"zgodnie z podpunktem b ) Czy konieczność ponownego ustalania podstawy obowiązuje dopiero po 3 miesiącach licząc od końca L4 (nie związanego z ciążą) tzn. że jak pracownica w Sierpniu 2017 przyniesie zwolnienie L4 ( B ) to naliczone zostanie 100% wynagrodzenia ze średniej za 12 miesięcy sprzed ciąży

Czy to aż tak wiele?

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19220 postów

Napisano 10 maj 2017 - 13:51

Z góry dziękuję

Milszy?

Na twój brak zrozumienia nie pomoże to, czy ktoś jest cham i prostak, czy otwarty, empatyczny i miły.

Czy, aż tak wiele wysiłku potrzeba aby zrozumieć co jest napisane w poście #15?

Jeśli to przekracza twoje możliwości rozumowania i percepcji.....cóż, nic na to nie poradzę, jaśniej pisać nie potrafię.

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 maj 2017 - 17:10

"Co natomiast w przypadku kiedy pracownikowi skończył się urlop rodzicielski w Lutym 2017 a w Kwietniu 2017 dostarczył L4 (nie związane z ciążą) na okres 30 dni (załóżmy, że zwolnienie dobiega końca z końcem Maja 2017)" - w tym przypadku podstawa chorobowego będzie taka sama jak podstawa zasiłku rodzicielskiego, bo nie ma przerwy 3 miesięcy kalendarzowych.

Gdyby choroba wystąpiła w czerwcu to ustalona zostałaby nowa podstawa. Choć z powodu macierzyńskiego może się zdarzyć, że i tak wyszłaby taka sama. Tylko wyliczenie procentowe może byłoby inne, zależy jaki wybrano wariant zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego. 

Jeśli ta osoba ma stałe wynagrodzenie /więcej niż płaca minimalna/ to i tak każda średnia wyniesie tyle ile ma na umowie o pracę.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, l4, urlop rodzicielski, urlop macierzyński

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych