Skocz do zawartości

Brak odzieży roboczej

wróć do serwisu Kadry 54 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 15:57

Witam, mam krótkie pytanie: czy można odmówić wykonywania pracy, jeśli pracodawca nie zapewnił pracownikowi odzieży roboczej? Przyszedłem do pracy pewny, że ją otrzymam, a okazało się, że pracodawca zamówił za mało zestawów (wcześniej zapewnił, że każdy pracownik otrzyma odzież roboczą - prosił o rozmiary). Może to głupio zabrzmi, ale byłem w swoich najlepszych ciuchach i bałem się, że je zniszczę i odmówiłem pracy bez ubrań roboczych. Pracodawca mnie zwolnił. Słusznie?

#2 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 11 luty 2014 - 20:37

Zgodnie z normami BHP zawartymi w kodeksie pracy pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie dostarczyć pracownikom przed przystąpieniem do pracy środki ochrony indywidualnej (odzież ochronna jest środkiem ochrony indywidualnej), które mają za zadanie przeciwdziałanie szkodliwym i niebezpiecznym dla zdrowia czynniom występującym w miejscu pracy. Ma też obowiązek poinformowania o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca może również wypłacić pracownikowi ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego (zgodnie z art. 2377 § 4 k.p. – w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny). Jednak na pewnych stanowiskach (na przykład przy pracach związanych bezpośrednio z obsługą maszyn i urządzeń technicznych pracownik nie może używać własnej odzieży. Jaki rodzaj pracy miałeś wykonywać? Czy pracodawca zaproponował ekwiwalent?

Pozdrawiam,

Agnieszka

#3 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 12 luty 2014 - 08:06

Odzież robocza w zasadzie nie jest środkiem ochrony indywidualnej, no chyba, że mówimy tu o np.: odzieży dla spawacza, lub hutnika. Dalej, nie powinien, przynajmniej ja sie nie spotkałem z takim czymś jak: "Ma też obowiązek poinformowania o sposobach posługiwania się tymi środkami" jak stosować ubranie robocze?? Instrukcja?? Pokazy??

Zgodnie z art. 237(7) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przydzielanie odzieży i obuwia roboczego powinno odbywać się po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami – co wynika z art. 23711a § 1 pkt 4 k.p.

Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z art. 2377 § 4 k.p. pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Przepis nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z

- bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo

- prace powodujące intensywne brudzenie lub

- skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub

- promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne oraz ustala przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego (art. 237(7) § 2-3 k.p.).

Zasady wyposażania pracowników w ubranie robocze powinny zostać zawarte w treści regulaminu pracy co wynika z art. 104(1) § 1 pkt 1 k.p. lub innych przepisach wewnątrzzakładowych, np. w zarządzeniu pracodawcy dotyczącego "Przydziału odzieży i obuwie roboczego".

Zgodnie z art. 211 k.p. przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany stosować środki ochrony zbiorowej, a także używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

- karę upomnienia,

- karę nagany.

Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną (art. 108-113 k.p.).

Nalezy mieć te na uwadze, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy (art. 237(9) § 1 k.p.).

#4 Guest_Bartois

Guest_Bartois
  • Goście

Napisano 08 maj 2014 - 11:34

No nieźle... Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pracodawca by nam nie zapewnił odzieży ochronnej biggrin.png A nosimy na sobie dość specyficzne artykuły gumowe (klik) Bez rękawic byśmy daleko nei zajechali z robotę raczej biggrin.png Nic nie usprawiedliwia takiego zwolnienia. Ale taki kraj dziki, jak nie ten pracownik to inny. Szkoda.

#5 Guest_przemek

Guest_przemek
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2014 - 04:35

to niepoważne ze strony pracodawcy, że nie zapewnił wszystkim pracownikom odzieży roboczej w mojej firmie taka sytuacja nigdy nie miała miejsca

#6 Guest_asmodel

Guest_asmodel
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2014 - 00:43

Pracodawca postąpił nieuczciwie, ale prawda taka, że mu nic nie udowodnisz niestety. Odzież ochronna, przynajmniej podstawowa dla wykonywania danej  (a to ściśle regulują przepisy) należy się jak psu zupa. Niestety każdy pracodawca chciałby mieć jak największy zysk jak najmniejszym kosztem i takie są efekty.

#7 Guest_kRZYSJI

Guest_kRZYSJI
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2014 - 10:56

To niestety jest wielkie świństwo ze strony pracodawcy, odzież robocza jak regulują przepisy musi być dana, taka jak ta np. http://www.sklep.intergo-bochnia.pl/ jej brak to już szczyt szczytów i można to zgłosić

#8 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2014 - 11:05

No to już chyba zależy od branży w jakiej pracujecie. My mamy wszystko na szczęście zapewnione smile.png Od szafek, po ubrania, buty i maty gumowe całkiem dobrej jakości. Wiem, że szef zamawiał w Nikodem - szafki ubraniowe praktycznie wszystko także jak się wybierze odpowiednią firmę to można mieć na lata taki rzeczy smile.png

#9 Quba

Quba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 189 postów

Napisano 16 październik 2014 - 12:45

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ubranie robocze jeśli wymaga tego dane stanowisko i rodzaj pracy. Jeśli tego nie zrobi, podlega karzę więc akurat jeśli chodzi o to, to nie ma żadnego "ale". Najlepiej poczytaj na ten temat: https://e-specjalist...episow-bhp.html i z odpowiednią wiedzą (byś mógł poprzeć słowa argumentami z kodeksów) poszedł do pracodawcy.

#10 wladyslaww

wladyslaww

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 11:24

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ubranie robocze jeśli wymaga tego dane stanowisko i rodzaj pracy. Jeśli tego nie zrobi, podlega karzę więc akurat jeśli chodzi o to, to nie ma żadnego "ale". Najlepiej poczytaj na ten temat: https://e-specjalist...episow-bhp.html i z odpowiednią wiedzą (byś mógł poprzeć słowa argumentami z kodeksów) poszedł do pracodawcy.

Generalnie mój pracodawca nic sobie z tego nie zrobił. Powiedział: odzież robocza jest po stronie pracownika. Co mogę teraz zrobić? Gdzieś to zgłosić?

#11 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 20 styczeń 2015 - 14:01

Generalnie mój pracodawca nic sobie z tego nie zrobił. Powiedział: odzież robocza jest po stronie pracownika. Co mogę teraz zrobić? Gdzieś to zgłosić?

Do państwowej inspekcji pracy.

#12 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 15:55

Jakby ktoś szukal odzieży roboczej to warto zajrzeć na tą stronę ceny tańsze nż w sklepie beta24.pl/odziez-obuwie-artykuly-bhp/odziez-robocza.html

#13 Guest_Mirka

Guest_Mirka
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2015 - 13:16

My zawsze kupujemy odzież roboczą w glovex. Też mają ceny dobre

#14 Holmes

Holmes

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 27 maj 2015 - 11:08

Kwestia przydziału odzieży i kto za to odpowiada to w polskich warunkach w małych firmach to wolna amerykanka. Można oczywiście postarzyć PIP-em czy zgłosić sprawę na obowiązkowym szkoleniu BHP i jak się firma ceni to temat zawsze jest do uregulowania. Oczywiście nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w poważnej firmie na poważnym wizerunkowym stanowisku (ekipy drogowe, budowa jakiś reprezentatywnych przedsięwzięć czy firmowy serwis samochodowy) - tutaj nie zaczniesz pracy bez firmowej odzieży roboczej z nadrukiem. Podobnie jest w miejscach i na stanowiskach pracy narażonych na niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała - tu wiadomo ważne są ubrania trudnopalne dla spawaczy ale tez obuwie z noskami. Możesz odmówić pracy jeśli nie dostałeś obuwia ochronnego np w magazynie z jakimś ciężkim sprzętem. Niby rękawice czy inne środki to standard ale warto przypilnować pracodawcę szczególnie jak nie dostało się okularów czy nauszników bo później narażamy się niepotrzebnie na wypadki.

Specjalistyczne przekłady dokumentacji biznesowej - szybkie tłumaczenia dla ekonomistów

#15 bradley

bradley

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 27 maj 2015 - 23:53

wydaje mi się, że w takim wypadku powinnna być możliwość odmówienia pracy, w końcuu pracodawca nie zapewnia Ci do tego wszystkich wymaganych warunków

#16 Guest_Robert

Guest_Robert
  • Goście

Napisano 30 maj 2015 - 20:34

Witam. Mam porównanie jak ubierane są pracownicy w Austrii i w Polsce. U nas najniższym kosztem. Zwykle te same buty przez cały rok. Prawie nigdy ocieplane ubranie w zimie. Czasami żal ich. Robert. Jestem konsultantem www.bhp-24.pl

#17 Kasik86

Kasik86

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 217 postów

Napisano 14 czerwiec 2015 - 12:44

Kwestia jest taka, że pracodawca ma obowiązek Ci taką odzież zapewnić jeśli Twoje stanowisko pracy tego wymaga, czyli obsługa maszyn jak najbardziej się do tego kwalifikuje. W ogóle na produkcji obowiązują ubrania i buty robocze, często też kaski i stopery do uszu oraz okulary ochronne. Być może pracodawca nie wie jeszcze, że bardzo tanio taką odzież roboczą można wypożyczyć np. w http://renthoff.pl/ . w każdym razie na Twoim miejscu upomniałabym się o odzież, a jeśli jej nie dostaniesz zrezygnuj, bo nie ma co ryzykować własnym zdrowiem.

#18 Guest_Kris

Guest_Kris
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2015 - 13:22

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży roboczej. Mam firmę budowlaną i zawsze dbałem o przestrzeganie tego przepisu. Koszty ciąć można gdzie indziej, a odzież z dobrego sklepu (np. Promocja BHP), to podstawa w tej branży. 

#19 Sadow

Sadow

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 28 lipiec 2015 - 06:23

Ja te uważam, że przepisy powinny pozwalać na odmówienie pracy. BHP wyraźnie mówi, że pracować trzeba w ubraniu ochronnym, ze wszystkimi standardami. Podstawą właśnie jest odzież robocza. Wrocław, gdzie ja z kolei pracuję, zapewnia taka możliwość. Przynajmniej mój kolega odmówił pracy w takim przypadku. Zawiesili go w obowiązkach na czas dostarczenia ubrań BHP. Był wtedy na umowę o pracę więc i tak miał płatne.

#20 Guest_gosc5678

Guest_gosc5678
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2015 - 15:15

Zależy też na jakim stanowisku pracujesz. Jeśli np. jako spawacz a nie dostaniesz niezbędnej ochrony to możesz odmówić. Ja niedawno swoim pracownikom zamawiałem odzież ochronną w sklepie intergo-bochnia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych